Co to jest biały montaż i jakie prace wchodzą w jego skład? Dowiedz się!

2022-05-18
Co to jest biały montaż i jakie prace wchodzą w jego skład? Dowiedz się!

Mówiąc o pracach wykończeniowych, możemy odnieść wrażenie, że remont w domu dobiega już końca i wkrótce będzie można korzystać z w pełni wyposażonego pomieszczenia. Tymczasem takie prace mogą zająć jeszcze sporo czasu, co wynika z ich szerokiego zakresu. Nie inaczej jest w przypadku białego montażu. Ten zazwyczaj kojarzony jest z instalacją umywalki i miski WC w łazience. Czy rzeczywiście ogranicza się tylko do tego?

Prace wykończeniowe łazienki to w rzeczywistości znacznie więcej robót, które w zależności od decyzji inwestora mogą być wykonywane przez jedną albo więcej ekip. Niektórzy decydują się też na wykonanie białego montażu samodzielnie. Wykonanie takich prac powinno być dobrze przemyślane oraz zaplanowane. Konieczne jest ustalenie kolejności poszczególnych robót, co ograniczy ryzyko uszkodzenia urządzeń sanitarnych, grzejników łazienkowych, czy ewentualnych usterek.

Co to jest biały montaż?

Określenie biały montaż może sugerować, że mamy do czynienia z pracą, która jest stosunkowo czysta i nie powoduje zabrudzeń. Czy tak jest rzeczywiście? - Wiele zależy tu od sposobu prowadzenia robót i samej ekipy, która została przy nich zatrudniona. Pokrótce można powiedzieć, że jest to ostatni etap prac wykończeniowych wykonywanych w takich pomieszczeniach jak łazienka, toaleta czy pralnia. Samo określenie biały montaż wzięło się od koloru urządzeń sanitarnych, które w przeszłości najczęściej były właśnie białe. Obecnie mamy do czynienia ze znacznie szerszą gamą kolorystyczną, co wynika ze stosowania różnego typu materiałów. Kolor biały nadal jest jednak najbardziej popularny.

Biały montaż rozpoczyna się dopiero wtedy, gdy instalacje hydrauliczne w łazience, pralni i toalecie zostały już wykonane. Podłączenie urządzeń sanitarnych wymaga bowiem obecności w pomieszczeniu punktów hydraulicznych. Biały montaż w łazience czy innym pomieszczeniu nie ogranicza się jednak do podłączenia takich urządzeń jak umywalka, wanna, czy miska WC. Co jeszcze wchodzi w jego skład?

Ditra Schluter zestaw grzejnik łazienkowy podtynkowy Heat E Duo S WiFi

Co wchodzi w zakres białego montażu?

Prace montażowe wykonuje się na samym końcu robót remontowych. Te, które przeprowadza się w łazience, obejmują zainstalowanie urządzeń sanitarnych, takich jak umywalka, wanna, brodzik, sedes oraz bidet. W nowoczesnych łazienkach biały montaż może obejmować wannę wolnostojącą. Wtedy kolejność prowadzenia prac będzie inna niż w przypadku wanny w zabudowie. Poza urządzeniami sanitarnymi biały montaż obejmuje też panele i kabiny prysznicowe, stelaże podtynkowe przeznaczone do instalacji miski WC, grzejniki łazienkowe, lustra oraz niezbędną armaturę. Baterie łazienkowe dostępne są obecnie w szerokiej gamie wzorów i kolorów, co pozwala dopasować wybór do stylistyki wnętrza.

Biały montaż to także ułożenie płytek ceramicznych i innych materiałów okładzinowych na ścianach i podłodze oraz zamontowanie elementów hydraulicznych, takich jak syfony i zawory, które umożliwiają korzystanie z urządzeń sanitarnych. To także wykonanie niezbędnego uszczelnienia, silikonowanie umywalek, misek WC itp. oraz mocowanie uchwytów i szafek w pomieszczeniu. Zakres tych prac, jak widać, jest bardzo szeroki i może się różnić w zależności od rodzaju pomieszczenia, a także jego standardu. Najbardziej rozbudowany jest zazwyczaj w nowoczesnych łazienkach, w których poza sedesem, wanną i kabiną prysznicową znajdują się również dwie umywalki oraz bidet.

Średnie koszty prac wykończeniowych w łazience

Koszty prac wykończeniowych w łazience mogą się bardzo różnić w zależności od ich zakresu oraz rejonu naszego kraju. Przy wyborze wykonawcy warto brać pod uwagę cenniki usług firm prowadzących roboty instalacyjno-hydrauliczne na określonym obszarze. To pozwoli oszacować przybliżony koszt białego montażu. Zazwyczaj zainstalowanie pojedynczego urządzenia sanitarnego kosztuje w przybliżeniu od około stu do kilkuset złotych. Ostateczna cena zależy od rodzaju tego urządzenia oraz jego rozmiarów. Będzie ona zależeć również od prawidłowego wykonania instalacji. Konieczność przeniesienia punktu hydraulicznego w inne miejsce, będzie się wiązać z dodatkową opłatą. Istoty jest również stopień skomplikowania prac. Dlatego montaż wanny z hydromasażem będzie droższy od montażu zwykłej wanny w zabudowie.

Catido Vidi PL13 Złoty połysk prawa Kabina prysznicowa dowolny kolor na wymiar

Jak wykonać biały montaż samemu?

Na robotach można oczywiście zaoszczędzić, wykonując część z nich lub cały ich zakres samodzielnie. Nie poleca się jednak tego osobom, które wcześniej nie prowadziły tego typu robót lub przynajmniej częściowo w nich nie uczestniczyły. Wbrew pozorom nie są to prace bardzo skomplikowane, jednak osobom niedoświadczonym mogą sprawiać trudność i doprowadzić do wystąpienia usterek. Jeśli inwestor zdecyduje się na ich prowadzenie samodzielnie, powinien dobrze zaplanować swoje prace oraz ich kolejność.

Biały montaż nie wymaga specjalistycznej wiedzy, ale znajomości hydrauliki oraz materiałów i akcesoriów, które służą do uszczelniania. Warto posiadać wiedzę w zakresie dostępnych na rynku uszczelek, taśm izolacyjnych oraz silikonów.

Niezwykle istotne jest tutaj ustalenie odpowiedniego harmonogramu prac i podzielenie robót na etapy. Warto pamiętać, że moment montażu urządzenia sanitarnego, czy armatury może zależeć od jego typu. I tak w przypadku zestawów podtynkowych oraz przeznaczonych do zabudowy glazurę układa się dopiero po zakończeniu ich instalacji (np. wanna w zabudowie, baterie podtynkowe). Jeśli natomiast inwestor zdecyduje się na wannę wolnostojącą, kolejność prac może wyglądać inaczej. Wielu fachowców decyduje się wtedy na ułożenie płytek, a dopiero potem koncentruje na montażu wanny.

Biały montaż to szereg prac prowadzonych nie tylko w łazience, ale również w innych pomieszczeniach, w których konieczne są urządzenia sanitarne. Wbrew pozorom obejmuje on jednak nie tylko ich instalację, lecz również szereg innych prac wykończeniowych. Takie prace można przeprowadzać samodzielnie lub zdecydować się na wynajęcie doświadczonej ekipy. Ich zakres oraz koszt może się znacząco różnić w zależności od jakości i ilości montowanych urządzeń.

pixel