Nasze domy, w tym i łazienki, zmieniają się z roku na rok. Stają się coraz bardziej funkcjonalne, komfortowe i estetyczne. Jest kilka rozwiązań, które na dobre wpisały się w aranżacyjny kanon – jednym z nich są stelaże podtynkowe. Jeśli planujemy zamontować go we własnej łazience i nie do końca wiemy jaki rodzaj wybrać, to ten artykuł pomoże w podjęciu decyzji. Sprawdźmy więc, na co zwrócić uwagę.
Łazienka mądrze zaplanowana
W łazienkach przeważnie nie ma zbyt dużo miejsca, bo ogranicza je metraż. Trzeba więc postarać się o mądre rozplanowanie przestrzeni. Całe szczęście, że współcześnie istnieje wiele sposobów na to, by stworzyć stylowy i elegancki pokój kąpielowy, który nie będzie tylko “ładny”, ale i wygodny w codziennym użytkowaniu. Marząc o tak perfekcyjnej pod każdym względem łazience, nie możemy zapominać o zakamuflowaniu niektórych elementów. Nie tylko na półkach i w szufladach, ale również pod tynkiem. Tam właśnie znajduje się najlepsze miejsce dla stelaża podtynkowego, który, pomimo tego, że ukryty, spełnia swoje zadanie, a jednocześnie nie przeszkadza i nie rzuca się w oczy swoim nieatrakcyjnym, psującym całą aranżacyjną kompozycję, wyglądem.
Stelaż – co to takiego? Dlaczego warto go mieć?
Stelaże podtynkowe to po prostu metalowe ramy, stanowiące jakby szkielet konstrukcyjny, na którym możliwe jest zamontowanie
ceramiki sanitarnej. Wykonany z odpowiednio stabilnych elementów pozwala zainstalować łazienkowe wyposażenie, tak niezbędne, jak umywalka, toaleta czy bidet – bezpośrednio na ścianie. Dzięki stelażom ukrywamy wszelkie niezbyt estetycznie wyglądające podłączenia i konieczne do odpowiedniego działania akcesoria (np. spłuczka podtynkowa).
Tym sposobem nasza łazienka zyskuje nowe życie, prezentuje się lepiej, bo jej aranżacja nie jest zaburzona przez zbędne elementy. Jedyną uciążliwością związaną z montażem stelażu podtynkowego jest spora ingerencja w strukturę pomieszczenia, więc lepiej wcześniej się przygotować, wybierając odpowiedni
stelaż podtynkowy już na etapie projektowania nowego wyglądu łazienki.
Na co zwrócić uwagę? Wskazujemy najważniejsze wytyczne!
Jaki typ zabudowy stelaża?
To podstawowe pytanie, które trzeba sobie zadać na samym początku. Mamy tu dwie opcje – zabudowę lekką lub ciężką. Pierwsza z wymienionych polega na przymocowaniu ramy do podłogi (lub podłogi i ściany), którą w dalszej kolejności obudowuje się metalowymi profilami oraz płytami kartonowo-gipsowymi. Drugi montaż wykonywany jest bezpośrednio na ścianie. Jaki lepszy? Ciężko jednoznacznie wskazać, bo lekka zabudowa jest łatwiejsza w wykonaniu, ale za to trzeba na nią przeznaczyć dużo miejsca. Ciężka zaś to większy nakład pracy, ale za to oszczędność przestrzeni.
Jak kompletny jest stelaż?
Musimy mieć pewność, że zestaw zawiera wszystko, co niezbędne, by można go było szybko i bezproblemowo zainstalować. Warto stawiać na sprawdzone marki, takie jak Fluidmaster. Dzięki temu nie będziemy musieli obawiać się przykrych niespodzianek, gdy na przykład podczas montażu, okaże się, że brakuje jakiegoś elementu. Żeby nie borykać się z takimi problemami, lepiej skorzystać z gotowych rozwiązań oferowanych przez wielu producentów – do standardowego wyposażenia dodawane są pomocne w montażu akcesoria takie, jak na przykład wsporniki.
Jaka kompatybilność?
Wielu o tym zapomina, ale większa liczba możliwych do zamontowania na stelażu rozwiązań, to przyszłe korzyści, co pozytywnie wpływa na funkcjonalność łazienki. Nie ma ograniczeń, jeśli mowa o stelażach przeznaczonych do montażu armatury, gorzej to się jednak przedstawia w przypadku
przycisków spłukujących. Tutaj już wybór pada na jedną markę, przykładowo do wspomnianego wcześniej stelaża Fluidmaster, pasować będzie tylko przycisk spłukujący tej konkretnej marki.
A co z gwarancją?
Koniecznie zwracajmy uwagę na okres gwarancji – najlepsze firmy dają nawet 10-letnią gwarancję, choć zawsze przed kupnem warto upewnić się, czy dany produkt objęty jest takim okresem ochronnym.
Stelaż podtynkowy to rozwiązanie, które powinno zagościć w każdej łazience. Jednak zanim go wybierzemy, weźmy pod uwagę powyższe rady.