Granit w łazience. Czy warto?
2020-02-13
Planując odmienić wystrój własnej łazienki, zastanawiamy się nad różnymi rozwiązaniami, także pod kątem tego, jakie materiały wykończeniowe wybrać. Jeśli poszukujemy stylowego, dostępnego w wielu wyjątkowych wzorach i kolorach, a przy tym odpornego na zniszczenie, tworzywa, powinniśmy pomyśleć o granicie. Dlaczego warto?
Trochę historii granitu
Granit przybył do nas z bardzo daleka, niczym z obcej cywilizacji. Ten kamień naturalny jest skałą magmową, pochodzi więc z głębi ziemi, gdzie na skutek gwałtownych procesów krzepnięcia niewyobrażalnie gorącej lawy, pozostawał tam przez miliony lat. Narażony na działanie wysokich temperatur i ciśnienia stał się jedną z najtwardszych substancji na ziemi. Przez ten cały czas nie stracił nic ze swojej jakości, dlatego też to naturalne pochodzenie gwarantuje jego niebywałą trwałość, ale i charakterystyczny, jedyny w swoim rodzaju wygląd.
Granit - czym się charakteryzuje?
Nieprzypadkowo granit to jeden z chętniej wybieranych materiałów do łazienki - idealny na blaty i posadzki. Wykazuje doskonałą odporność na ścieranie, uderzenia czy wysokie temperatury. Co więcej, dobrze zainstalowany i regularnie impregnowany, nie jest podatny na wilgoć, co znacząco przedłuża jego żywotność. Granit - zależnie od tworzącego go składu mineralnego - może przybierać unikalny, bardzo zróżnicowany kolor. Dzięki temu, że wydobywany jest w różnych zakątkach świata, dostępny jest w całej palecie barw, poza tym charakteryzując się kropkowaną oraz gęsto wzorzystą powierzchnią. Może mieć różną fakturę, dokładnie taką, jaka pasuje do wystroju naszej łazienki: szczotkowaną, polerowaną płomieniowaną lub młotkowaną.
Powrót do natury
W trendach aranżacyjnych coraz bardziej przeważa powrót do natury, kamienie naturalne więc - jak granit - zastępują inne materiały typu płytki ceramiczne. Można go wykorzystać w wielu miejscach. Świetnie sprawdza się do obudowy jednej lub trzech ścian prysznica. Prezentuje się tu stylowo i estetycznie, nie przytłaczając swoim wyglądem. Jeśli dodamy do niego inne elementy, które nie psują całościowego wyglądu jak baterie podtynkowe, to zyskamy naprawdę ciekawy efekt. Nie zapominajmy jednocześnie, że w tym wypadku warto również zastosować granit w charakterze kamiennej podłogi z wbudowanym odpływem. Zyskujemy tym sposobem jedyną w swoim rodzaju spójność stylistyczną.
Granit w pokoju kąpielowym - doskonałe rozwiązanie
Ogromne możliwości zyskują osoby chcące zmienić łazienkę w prawdziwy pokój kąpielowy. Jeśli nasze wnętrze na to pozwala i możemy umieścić w nim wannę z jacuzzi na podeście, warto, by prowadziły do niego kamienne schody. Ten sam materiał wykorzystajmy na obudowę wanny oraz ścian, wyłóżmy nim również podłogę. Bardzo ciekawą propozycją jest także umywalka wykonana z tego surowca - najlepiej z jednej bryły granitu, żeby nie było widocznych łączeń poszczególnych elementów. Dopełnieniem całości niech będzie granitowy blat.
Zdecydowanie warto postawić na granit w łazience, ponieważ to materiał szlachetny, wytrzymały i niezmiennie piękny. Pasuje zarówno w dużych, jak i małych pomieszczeniach!