Jak osiągnąć minimalizm w łazience?

2019-06-25
Jak osiągnąć minimalizm w łazience?

Minimalizm, obecny w sztuce od lat 60. XX wieku, szybko przeniósł się do innych dziedzin życia, zostając już tam i ugruntowując swoją silną pozycję. Zawitał też do mieszkań, w których dokonał prawdziwej rewolucji, bo wyrzucił zbędne rzeczy, pozostawiając tylko to, co konieczne do życia. Nie oznacza to jednak, że minimalizm równa się bycia pustelnikiem, bo jak przekonamy się w dalszej części artykułu - to jeden z ciekawszych, intrygujących trendów w aranżacji wnętrz, do którego przekonuje się coraz więcej osób. Zwłaszcza w łazience zasługuje na uwagę. Tylko jak osiągnąć udany minimalistyczny efekt w tym pomieszczeniu? Podpowiadamy!

Minimalizm - podstawowe założenia

Jak wspomnieliśmy, wszystko zaczęło się od sztuki, gdy artyści zaczęli poszukiwać piękna przy wykorzystaniu jak najmniejszej ilości środków plastycznych. Zamiast przepychu - podstawowe kształty, czyli okrąg, trójkąt i prostokąt, tylko gładkie powierzchnie i uproszczone bryły. Nic więcej. Tym sposobem zaczęły powstawać obrazy o nieskomplikowanych podziałach, co było całkowitym przeciwieństwem bogactwa form i środków ekspresji.

Dzieła tworzone w zgodzie z zasadami sztuki minimalnej cechują się oszczędną stylistyką, brakiem dekoracyjności i jaskrawych barw. Mimo świadomej rezygnacji z różnych środków artystycznych, obrazy zachwycają do dziś, przenosząc w świat kontemplacji, bezruchu i błogiego spokoju. Podobnie jest w łazienkach urządzonych w tym stylu, co ma szczególne znaczenie, bo to właśnie w tym pomieszczeniu odprężenie, świeżość i relaks są najważniejsze.

Prostota w łazience oznacza piękno

Zaczynając przygodę z minimalizmem w łazience, powinniśmy poznać najistotniejsze reguły, które rządzą tak zaplanowanym miejscem. Podstawą są zarówno proste formy, jak i stonowane kolory. Linie i kąty powinny być więc nieskomplikowane i jak najbardziej uproszczone, ewentualne uzupełnione kwadratowymi meblami łazienkowymi o ostrych obrysach. Minimalistyczna łazienka tonie w podstawowych kolorach: bieli, czerni, ale i w mieszance obu wymienionych - szarości. Cenione są jednakowoż naturalne odcienie drewna. Najlepiej postawić na wnętrze jednobarwne, co nie oznacza, że w pomieszczeniu będzie nudno i mdło od dominującego koloru, bo stosując pojedyncze akcenty - w postaci mebla czy lampy - wprowadzimy urozmaicenie.

Podobnie jak to jest w sztuce minimalistów, także w aranżacji wnętrz, w tym łazienek, stosuje się gładkie i jednocześnie duże powierzchnie. Może dotyczyć to większości elementów - ścian, frontów mebli oraz luster łazienkowych. Rzadko wykorzystuje się wzory, choć nie jest wykluczona ich obecność, ale jak już koniecznie chcemy je mieć, powinniśmy delikatnie je zaakcentować, na przykład we wnękach ścian. Niektórzy też rozwiązują to w sprytny sposób, stosując płytki o różnorodnej strukturze, wybierając dwa lub trzy wzory.

Oszczędnie - łazienka bez aranżacyjnego przeładowania

Oczywiście, łazienka w stylu minimalistycznym musi być maksymalnie oszczędna, bo jakiekolwiek przeładowanie, przerost formy nad treścią, elementy powodujące duszną atmosferę, psują cały efekt. Nie dokładajmy więc niepotrzebnych dekoracji czy dodatków, których po pewnym czasie w pomieszczeniu może być coraz więcej, co pogrzebie naszą koncepcję. Jeśli mamy z tym problem, zastosujmy prostą zasadę - umieszczajmy w łazience tylko to, co się przyda. A to, co ma wzbogacać wystrój, ale bez praktycznego zastosowania, idzie w odstawkę.

Przestrzeń, która pozwala oddychać

Minimalizm to oddech, haust świeżego powietrza, a co najważniejsze - przestrzeń. W dużych pomieszczeniach łatwiej o odpowiednią ilość miejsca, lecz i tu czekają pułapki, bo pokaźny metraż może podkusić do zajmowania go zbędnymi elementami. Inaczej jest w małych łazienkach, gdyż tu ciężej zdominować je dodatkowymi ozdobami, ale za to musimy o przestrzeń “walczyć”, wydobyć ją z tego, co jest. Na szczęście nie jest to tak trudne, jak się może wydawać, bo stosując podstawowe zalecenia, decydując się na jasną, monochromatyczną aranżację, utrzymując estetykę i dobierając odpowiednie światło, uzyskamy efekt, na jakim nam zależy.

Stylowo, ale i funkcjonalnie

Jak się okazuje, minimalistyczny styl nie służy tylko temu, by łazienka stylowo się prezentowała, bo takie urządzenie tego pomieszczenia jest bardzo praktyczne, ułatwiając codzienne czynności. Decydując się na to rozwiązanie, mamy pewność, że wnętrze zyska na funkcjonalności, co jest istotne też powodu łatwiejszego utrzymania w nim porządku i czystości. Te prace nie należą do lubianych, bo w łazience, gdzie rządzi wilgoć, szybko pojawiają się nieestetyczne ślady - grzyb i zacieki.

Szorowanie niedostępnych elementów potrafi wyprowadzić z równowagi, lecz nie musimy się tego obawiać w łazience, w której rządzi minimalistycznych duch. Przykładowo, oszczędzimy sobie ciężkiej pracy, inwestując w liniowe odpływy szczelinowe - zamiast tradycyjnych kabin prysznicowych. Nie tylko prezentują się estetycznie, ale i są bezobsługowe. Nie zapychają się, więc nie wymagają skomplikowanego czyszczenia.

Minimalistyczny styl pasuje także do innych pomieszczeń, czyniąc z nich miejsca stylowe, funkcjonalne i przyjemne do wypoczynku. Warto tak stylowo “odświeżyć” swoje mieszkanie, zaczynając od łazienki!

pixel