Jak zaaranżować elegancki pokój kąpielowy?

2018-09-05

Z łazienki do pokoju kąpielowego. Rewolucyjna zmiana - czyli jak urządzić pokój kąpielowy?


Wiadomo, jak to wygląda w bloku. Posiadamy łazienkę, o której możemy powiedzieć wiele rzeczy, ale na pewno nie to, że jest duża. A na małym metrażu trzeba zmieścić pralkę, wannę (lub kabinę prysznicową), umywalkę i wc, jak i półki. To się zmienia, gdy planujemy przeprowadzkę do domu jednorodzinnego. Tutaj nie warto się ograniczać - można spełnić swoje marzenia i stworzyć pokój kąpielowy z prawdziwego zdarzenia. Żeby jednak zakończyć tę misję powodzeniem, należy pamiętać o kilku kwestiach.

Na początek warto przemyśleć, który styl nas interesuje - czy nowoczesny, bardziej funkcjonalny, a może wręcz przeciwnie coś z innej bajki: glamour, industrial czy rustykalny. Jeśli oczekiwania nie są do końca sprecyzowane, dobrze poznać kilka wskazówek, które pomogą odpowiednio zaplanować to pomieszczenie.

Podstawowe założenia aranżacyjne dla pokoju kąpielowego:


• Warto stawiać na kafelki w jasnych kolorach, bo duże białe bądź beżowe płytki optycznie powiększą to pomieszczenie. A przecież - jak wspomniano w jednym z fragmentów - przestrzeń w pokoju kąpielowym jest niezwykle istotna.
• Neutralna kolorystyka ma też tę zaletę, że ułatwia kolejne etapy aranżacji, bo jasne odcienie stanowią tło, na przykład dla bardziej odważnych mebli. I nie tylko dla nich, bo świetnie w tym zestawieniu wyglądają dodatki, jak drewniane elementy na ścianie.
• Dobrze prezentują się szafki z umywalkami wpuszczonymi w blat, które powinny znaleźć się na całej szerokości ściany. Należy uważać, by nie przesadzić z ilością mebli w łazience, zachowując szlachetny umiar. Czasem zamiast kolejnej półki, lepiej zdecydować się, np. na duży, wygodny fotel, który będzie synonimem relaksu.
• No i oczywiście nie można zapomnieć o lustrze, które - rzecz jasna - powinno znaleźć się nad umywalkami. Najlepiej jak będzie to sporych rozmiarów tafla idąca przez całą szerokość ściany. Poza tym warto zawiesić inne lustra, bo podobnie jak jasne ściany, optycznie powiększą przestrzeń.

Jak zaaranżować pokój kąpielowy, czyli parę słów o oświetleniu


Oświetlenie w eleganckim pokoju kąpielowym odgrywa znaczącą rolę, a najlepsze jest to naturalne. Warto więc pomyśleć o dużym oknie lub nawet drzwiach tarasowych. Wyobraźmy sobie jak po relaksującej kąpieli, wychodzimy na taras, by poczuć ciepło promieni słonecznych. Jeśli zaś obawiamy się, że będziemy obserwowani przez sąsiadów, to montaż rolet rzymskich lub zasłon pozwala zachować intymność i stylowy charakter. W pokoju kąpielowym oczywiście musi znaleźć się również sztuczne oświetlenie. Dobrze się tu sprawdza podwieszony sufit, a w nim taśmy ledowe. Równie ciekawie prezentują się lampki punktowe - na suficie, ale i na ścianie nad podłogą czy półkami. Nic nie stoi na przeszkodzie, by zdecydować się na coś bardziej wytwornego, na przykład elegancki żyrandol.

W tak urządzonym pokoju kąpielowym poczujemy się iście po królewsku, odprężymy jak nigdy i naładujemy energią przed kolejnymi życiowymi wyzwaniami!

pixel