Jak zaprojektować bezpieczną łazienkę dla seniora?

2022-06-08
Jak zaprojektować bezpieczną łazienkę dla seniora?

Aranżując wnętrze mieszkania, nie można zapominać o potrzebach osób starszych. Szczególnie istotna jest odpowiednio zaprojektowana łazienka dla seniora, która pozwoli zachować mu poczucie, że może sam zadbać o swoją higienę. Taka świadomość jest niezwykle istotna dla dobrego samopoczucia i kondycji psychicznej osób w podeszłym wieku. Dla wielu okazuje się niezwykle istotna także dlatego, że zaspokaja potrzebę zachowania intymności, przy wykonywaniu czynności higienicznych.

We współczesnych aranżacjach wnętrz duży nacisk kładzie się na funkcjonalność i dopasowanie do potrzeb użytkowników. Przyjazne pomieszczenie powinno odzwierciedlać oczekiwania wszystkich domowników, w tym także osób starszych. Musi więc zawierać rozwiązania, które uwzględniają ich wiek oraz zdolność do poruszania się w konkretnej przestrzeni. Doskonale widać to na przykładzie łazienek zaprojektowanych z myślą o osobach starszych. Wnętrze dla seniora zawiera szereg udogodnień, których nie potrzebują ludzie młodzi i w pełni sprawni. Takie udogodnienia nieocenione stają się natomiast dla seniorów. Wspierają ich samodzielne funkcjonowanie, a także chronią przed groźnym w skutkach upadkiem czy urazem.

Wyposażenie łazienki dla osób starszych

Aranżując przestrzeń dla seniora, należy zwrócić uwagę na jego indywidualne potrzeby. Nieco inaczej powinna zostać zaprojektowana łazienka dla osoby, która porusza się o własnych siłach, a inaczej dla kogoś przemieszczającego się na wózku inwalidzkim i wymagającego stałego wsparcia ze strony opiekuna. Poszukując idealnych rozwiązań, warto sprawdzić, jakie możliwości oferuje dostępna na rynku ceramika sanitarna i dopasować ją do konkretnych oczekiwań. Producenci dostarczają w tym zakresie szereg ciekawych rozwiązań jak wanny o niższym niż w standardowych modelach brzegu albo wydłużone miski ustępowe. Doskonale sprawdzają się również ramiona do wanny oraz uchwyty w łazience, które wspierają bezpieczeństwo seniorów. O czym jeszcze należy pamiętać?

Catido SL5 Ramię sufitowe mosiężne chromowane

Prysznic czy wanna dla seniora?

W celu zapewnienia bezpieczeństwa osobom starszym należy eliminować bariery architektoniczne. A zatem najbezpieczniejszy prysznic dla seniora, to ten bez brodzika z liniowym odpływem. Całkowicie płaskie wejście pod natrysk ogranicza ryzyko potknięcia się i upadku. Świetnie sprawdza się tutaj kabina typu walk-in, która nie posiada drzwi i jest bardzo przyjazna dla osób mających problemy z poruszaniem się. Warto zadbać o to, by znalazło się w niej sporo przestrzeni, zwłaszcza jeśli osoba starsza potrzebuje przy wchodzeniu lub wychodzeniu spod prysznica pomocy opiekuna.

Alternatywą może być też niski brodzik, który dla osoby starszej nie będzie kłopotliwy przy korzystaniu z niego. Warto zwrócić uwagę na to, by miał antypoślizgową powierzchnię. Bardzo pomocne podczas kąpieli osoby starszej może być zamontowane pod prysznicem siedzisko. Można też ustawić tam przeznaczone do tego celu krzesło, które zapewni seniorowi stabilność i bezpieczeństwo.

Jeżeli jednak z jakichś powodów, zamiast prysznica musi zagościć w łazience wanna, wybierzmy taką, która nie utrudni wchodzenia do niej. Przede wszystkim powinna mieć płaskie dno i niskie brzegi. Można pokusić się też o modele z otwieranymi drzwiczkami albo z siedziskiem. Warto jednak pamiętać, że niektórzy seniorzy mogą mieć problemy przy wstawaniu z wanny. Dlatego bardzo ważny jest montaż zapewniających wsparcie uchwytów.

Funkcjonalna ceramika łazienkowa

Poza odpowiednio zaprojektowaną strefą kąpielową warto zadbać także o inne gwarantujące bezpieczeństwo oraz komfort wyposażenie łazienki. Świetnym pomysłem może okazać się wydłużona miska WC, która ułatwi korzystanie z toalety i przesiadanie się z wózka lub balkonika. Warto zadbać o to, by została zawieszona na wygodnej dla starszych osób wysokości. Poza tym łazienki dla seniorów wyposaża się często w bidety wiszące, co pomaga w utrzymaniu codziennej higieny. Jeśli jednak inwestor nie dysponuje dużą przestrzenią, dwa różne urządzenia można zastąpić, montując jedno - miski WC z bidetem. Poza tym w łazience dla seniorów powinny się znaleźć dodatkowe uchwyty, zamontowane na przykład przy sedesie, bidecie albo umywalce. Warto postawić w pomieszczeniu choć jedno krzesło, na którym będzie można chwilę odpocząć. Wybierając umywalki, najlepiej zdecydować się na modele podwieszane bez postumentów.

Catido Simple 49 cm Bidet 2w1 Miska WC wisząca Rimless z funkcją bidetu Czarny połysk

Bezpieczeństwo i wygoda

Funkcjonalna łazienka dla seniora powinna być ergonomiczna i wyposażona w gwarantujące wygodę sprzęty. Ich przemyślane rozmieszczenie z zachowaniem odpowiednich odstępów ułatwi poruszanie się we wnętrzu i zapewni swobodny dostęp do każdego z nich. Projekt łazienki dla osoby starszej powinien uwzględniać zabezpieczenia w postaci uchwytów montowanych nie tylko pod prysznicem czy przy wannie, ale także w innych miejscach, jeśli zachodzi taka potrzeba. Bardzo ważna jest również antypoślizgowa podłoga. Dlatego warto poświęcić nieco uwagi na wybór odpowiednich, ograniczających ryzyko upadku na mokrej powierzchni płytek.

Przy urządzaniu wnętrza dla seniora priorytet powinno stanowić jego bezpieczeństwo. Szczególnie istotne jest zadbanie o właściwe rozwiązania w łazience, gdzie ze względu na chęć zapewnienia sobie intymności wiele osób starszych nie chce korzystać z pomocy innych, ale zachować samodzielność. Dostępne na rynku akcesoria i urządzenia łazienkowe dają taką możliwość. Z ich pomocą można urządzić w pełni funkcjonalną, komfortową i bezpieczną łazienkę dla seniora.

pixel