Jaką wannę wybrać do dużej łazienki?

2021-09-16
Jaką wannę wybrać do dużej łazienki?
Któż nie marzy o dużej łazience, w której można “poszaleć” aranżacyjnie, decydując się na odważne rozwiązania. Łatwo się jednak zagalopować, zachłysnąć zbyt wielką swobodą, wybierając niezbyt trafne elementy układanki - źle zestawić meble, chcąc zapełnić każdy kąt (niechybnie wywołując wrażenie przepychu) czy za mocno zaszaleć z kolorami. Błąd też można zrobić, kupując wannę, dlatego też powinniśmy wiedzieć, na jaką postawić, by idealnie pasowała do dużej łazienki. O czym warto pamiętać?

Duża łazienka = duża wanna. Naturalny wybór

Nie ulega wątpliwości, że duża łazienka zapewnia ogrom możliwości aranżacyjnych. Nie tylko wstawimy tu wszystkie meble oraz sprzęty, na jakich nam zależy, ale i nie musimy ograniczać się co do ich formy oraz wielkości. Tak właśnie jest też wanną, która może być naprawdę duża o różnym, oryginalnym kształcie. Mimo swoich rozmiarów ani nie przytłoczy przestrzeni, ani nie sprawi, że inne elementy wystroju się nie zmieszczą. To tym bardziej ważne, że pozycja wanny w ostatnich latach mocno ewoluowała - z miejsca, które służy po prostu do mycia, awansowała na wyższy poziom - jako miejsce relaksu i odpoczynku. 

To dlatego, posiadając dużą łazienkę, możemy pokusić się o prawdziwie komfortową, wyposażoną w liczne udogodnienia (jak hydromasaż) wannę. Zresztą w dużej łazience nie musimy zastanawiać się, czy dany kształt będzie odpowiedni, czy nie sprawi, że zabierzemy zbyt dużo przestrzeni, wobec tego możemy wybierać między wannami narożnymi, przyściennymi i wolnostojącymi. To samo powiemy o bogactwie różnych kształtów, decydując się na jedną z opcji - wannę prostokątną, okrągłą, owalną lub narożną - trójkątną lub wielokątną.

Kształt wanny - co warto o nim wiedzieć?

Prześledźmy teraz najpopularniejsze kształty wanien, dowiadując się na temat każdej z nich cennych wskazówek. 
  • Zacznijmy od modeli prostokątnych spotykanych najczęściej w formie klasycznej lub lekko zmienione - z wyprofilowanym wnętrzem. Te drugie są cenione za komfort, jaki zapewniają, ponieważ zostały zaprojektowane tak, aby było w nich miejsce na łokcie i głowę, ale też inne ułatwienia - wgłębienia na mydło czy żel do kąpieli. Jeśli szukamy naprawdę dużej wanny prostokątnej, wybierzmy największą z dostępnych, która ma 210 cm długości i 120 cm szerokości. Najbardziej typowa zaś ma o wiele mniejszą długość - 170 cm.
  • Narożne zapewniają duże możliwości, gdyż dostępne są modele symetryczne (mające boki o tej samej długości) i asymetryczne (jeden bok dłuższy, drugi krótszy). Nie są tak duże, jak wanny klasyczne, ponieważ największe z nich mają wymiary 175 x 175 cm (jeśli mowa o symetrycznych) i 160 x 100 (asymetryczne).
  • Wanny wolnostojące - głównie okrągłe i nieregularne są coraz popularniejsze, wręcz stworzone do dużych łazienkowych wnętrz. Ich długość przekracza 180 cm, a szerokość wynosi powyżej 80 cm. Na uwagę zasługuję też głębokość, przeważnie od 38 do 47 cm. Takie wanny - okrągłe i owalne - są też dostępne w wersji modeli narożnych lub przyściennych. Spotykane są jednocześnie wanny pięcio-, sześcio-, a nawet ośmiokątne. Poza tym, w sprzedaży znajdziemy inne ciekawe nieregularne kształty, które cechują się nie tylko oryginalną formą, ale sporymi rozmiarami (długości od 180-200 cm i szerokości 80-100 cm). 

Komfort na pierwszym miejscu

Kształt jest bardzo ważny, ale niezależnie od tego, jaki wybierzemy i jak duża będzie wanna, musi być ona maksymalnie komfortowa. Producenci trzymają rękę na pulsie, oferując różne rozwiązania jak miękkie zagłówki (dostępne w różnych kolorach, nie tylko białym), najlepiej regulowane, ozdobne uchwyty pomagające we wchodzeniu i wychodzeniu z wanny, relingi do wieszania ręczników czy obrotowe siedzenie, które jest szczególnie przydatne osobom starszym. Warto też zainwestować w wannę z antypoślizgowym dnem (może być karbowane lub ryflowane), co zapobiegnie przykrym zdarzeniom - poślizgnięciom, a w konsekwencji niebezpiecznym, kontuzjogennym upadkom. 

Z jakiego materiału może być wykonana wanna?

Wybór jest dość duży, ale wciąż najpopularniejsze są wanny wykonane z akrylu, który cechuje się wyjątkowymi właściwościami - dużą twardością, odpornością na zarysowania i niszczące działanie środków chemicznych, jakich wiele się używa, aby zachować czystość w łazience. To jednak nie wszystkie zalety, gdyż akryl poza wymienionymi powyżej walorami ma też inne, zwłaszcza dobrą izolacyjność termiczną i akustyczną. 

Co równie ważne, powierzchnia wanny akrylowej jest bardzo miła, gładka w dotyku. Łatwo też ją utrzymać w czystości. Chociaż wanny akrylowe są najchętniej wybierane, to istnieje też wiele innych rozwiązań - wanny żeliwne, stalowe, poliestrowe, z kamienia i konglomeratu. Są nawet modele drewniane, ale mimo że oryginalnie wyglądają, to są bardzo wymagające w konserwacji (trzeba je konserwować minimum 2 razy do roku), dość słabo też znoszą kontakt ze środkami chemicznymi. 

Podsumowując, duża łazienka to ogromne możliwości aranżacyjnie, także w zakresie doboru wanny. Nim jednak na jakąś się zdecydujemy, pamiętajmy, żeby wziąć sobie do serca powyższe rady!
pixel