Jakich błędów unikać przy wyborze baterii umywalkowej?

2020-11-23
Jakich błędów unikać przy wyborze baterii umywalkowej?

Bateria to jeden z ważniejszych elementów wyposażenia każdej łazienki, dzięki której urządzenia sanitarne (umywalka, wanna, prysznic) zostają zasilone w wodę. Mogą być natynkowe i podtynkowe (obecnie najpowszechniej wybierane), lecz niezależnie od tego, na jaki model się zdecydujemy, powinniśmy wiedzieć, jakich błędów unikać podczas ich wyboru. W tym artykule skupimy się konkretnie na baterii umywalkowej, lecz poniższe rady można odnieść do wszystkich innych modeli, więc także tych, które są montowane przy wannie i prysznicu. 

Aranżacyjne błędy - ciężko się ich ustrzec

Proces aranżacji mieszkania jest długi i żmudny. Po drodze czekają na nas pułapki, rozczarowania i modyfikacje pierwotnych planów. Sama łazienka to prawdziwe pole bitwy, gdzie trzeba stoczyć wiele mniejszych i większych walk, by ostatecznie zwyciężyć, czyli urządzić tak to pomieszczenie, jak marzymy. 

Czekają nas tu większe i mniejsze problemy, które uda się rozwiązać, lecz do tego potrzeba dużo wiedzy. Niektóre z nich są powtarzalne, sprawiają trudności praktycznie każdej osobie starającej się urządzić własny pokój kąpielowy. Tak jest zdecydowanie w przypadku doboru baterii umywalkowych. Często jednak biorą się one z zaniedbań, zniecierpliwienia i zmęczenia. Chcemy już mieć to - mówiąc kolokwialnie - z głowy, by szybko zobaczyć efekt - urządzoną łazienkę. A później już po jakimś czasie pojawiają się coraz większe komplikacje - instalacja przecieka, plamy pojawiają się w różnych miejscach, wola zalega też na wylewce, a do tego bateria mocno irytuje, bo jest niewygodna w obsłudze. Jeśli chcemy uniknąć takiego scenariusza, powinniśmy wiedzieć, jak uniknąć najpoważniejszych błędów!

Nie śpieszmy się!

Znane powiedzenie “gdy się człowiek śpieszy, to się diabeł cieszy” pasuje tu jak ulał. Pośpiech to zły doradca także, gdy urządzamy łazienkę. Nawał obowiązków związanych z remontem nie pozwala popatrzeć na wiele kwestii z należytą rozwagą, dobierając pochopnie złe rozwiązania. Bardzo często najpierw kupuje się rzeczy większe, te, które decydują w ogromnej mierze o tym, jak będzie prezentować się łazienka - kafelki, armatura, meble, zapominając o mniejszych, lecz równie ważnych, od jakich zależy funkcjonalność. 

Bateria podtynkowa umywalkowa często więc zostawiana jest na sam koniec, okupuje dolne miejsce listy zakupów, przez co jej dobór nie jest należycie przemyślany. Pamiętajmy więc, aby poświęcić jej trochę czasu, nie kupować pod wpływem emocji, lecz oceniając parametry, możliwości i trwałość baterii. Zresztą, liczy się idealnie dopasowanie, bo na szybko można pomylić wymiary, wielkość czy zdecydować się na zbyt długą wylewkę. Błędów, które można popełnić, jest cała masa. 

Bateria umywalkowa - najpoważniejsze błędy

Mając to na uwadze, łatwiej nam będzie ocenić najważniejsze kwestie. Oto one. 

  • Sposób montażu

To niezwykle ważna, być może najważniejsza, kwestia, bo bardzo często o wyborze baterii decyduje sama instalacja. Tak jest przede wszystkim, gdy umieszczamy ją już w remontowanej łazience, gdzie podłączenia warunkują, na co sobie możemy pozwolić. Musimy więc koniecznie uwzględnić rodzaj przyłącza - czy istnieje opcja podłączenia baterii podtynkowej, czy pozostaje nam skorzystać z baterii naściennej. 

  • Wygodnie i oszczędnie

Wybierając baterię umywalkową (i każdego innego rodzaju), musimy znaleźć kompromis między tym, co wygodne a oszczędne. Głównie tu chodzi o to, by zdecydować się na wybór modelu jednouchwytowego lub dwukurkowego. Ta pierwsza jest na pewno łatwiejsza w użyciu, jej obsługa jest mniej czasochłonna. Ta druga gorzej wypada pod względem codziennej obsługi, lecz świetnie prezentuje się w niektórych stylizacjach, szczególnie retro czy glamour. 

  • Nie tylko uroda

Przeglądając katalogi produktowe czy oglądając oferty na stronach internetowych, można zachwycić się ogromem różnych baterii. Wyglądają pięknie, zachwyca ich stylowość i kunszt wykończenia. To sprawia, że łatwo kupić coś rzeczywiście ładnego, ale niekoniecznie praktycznego. Pamiętajmy jednak, że niezwykły design to tylko jedna strona medalu, gdyż liczy się to, co niedostrzegalne na pierwszy rzut oka - parametry techniczne, do których zaliczamy trwałość, zastosowane materiały, ale również długość gwarancji udzielanej przez producenta. Koniecznie więc zajrzyjmy w specyfikacje, poczytajmy recenzje w internecie, zapytajmy sprzedawcę o kwestie praktyczne. To pozwoli nam ocenić, czy bateria tylko prezentuje się wyjątkowo, czy zapewnia też funkcjonalność i dużą odporność. 

  • Oszczędności są dobre, ale nie za wszelką cenę

I na koniec rada dotycząca ceny. Chociaż każdy chce trochę zaoszczędzić podczas urządzania łazienki, to często nie warto kierować się jedynie kwestiami finansowymi. To najprostsza droga do tego, by kupić dość awaryjny produkt. To dlatego, że najtańsze modele są najczęściej wykonane ze znalu, czyli materiału kiepskiej jakości, który jest bardzo narażony na zniszczenie przez zwiększone ciśnienie wody. 

Każdy popełnia większe lub mniejsze błędy podczas aranżacji wnętrz. Często to się zdarza w łazience, gdy nieumiejętnie dobieramy baterię umywalkową. Mając już jednak wiedzę na ten temat łatwiej się uchronić przed tymi przykrymi pomyłkami.

pixel