Kabiny prysznicowe kontra parawany nawannowe – co wybrać?

2018-12-20
Kabiny prysznicowe kontra parawany nawannowe – co wybrać?

Jedna z najczęściej pojawiających się rozterek dotyczących wyposażenia łazienki zasadza się na pytaniu, co wybrać: kabinę prysznicową czy wannę? Jak się jednak okazuje, równie kłopotliwe pytanie obejmuje także inne akcesorium związane z wyposażeniem łazienki. Mamy tu bowiem wybór między kabiną, a elementem, który możemy zamontować na wannie – parawanem nawannowym. To oznacza, że choć wątpliwości dotyczą nieco innego produktu, to tak naprawdę wiąże się on z tą samą przestrzenią. Dochodzi jedynie dodatkowa możliwość. Na co się zdecydować?

Jaka jest nasza sytuacja?

To, czy lepiej wybrać kabinę, czy parawan w dużej mierze zależy od tego, jak wygląda nasza łazienka i co planujemy z nią zrobić – czy będzie to większy remont, czy tylko odświeżenie. Spotykane w większości łazienek – kabiny prysznicowe mają wiele zalet, przede wszystkim zajmują mało miejsca. Poza tym, korzystając z nich, oszczędzamy wodę. Inaczej wygląda sytuacja, gdy ktoś ma w łazience wannę i decyduje się na generalny remont. Staje przed dylematem – czy zostaje to, co było, czyli wanna, czy lepiej zainwestować w kabinę prysznicową.

Po co właściwie parawan nawannowy?

I tutaj przechodzimy do pytania, które stanowi sedno tego artykułu. Co wybrać? To zależy, bo wybierając kabinę, z reguły zyskujemy na rachunkach, ale jednocześnie możemy zapomnieć o relaksie, którego wcześniej doświadczyliśmy w wannie. Jeśli od zawsze mieliśmy wannę, to ta “przeprowadzka” może być dla nas niemiła. Inaczej podejdą do tego osoby, które zamieniają kabinę na wannę, bo nagle zyskają możliwość delektowania się przez długie godziny kąpielą, natomiast opcja wzięcia szybkiego prysznica nadal pozostaje w ich zasięgu. Żeby jednak szybkie odświeżenie nie poskutkowało zalaniem łazienki, nasza wanna potrzebuje dodatkowego elementu. I tu właśnie parawan nawannowy wchodzi do gry.

Jakie parawany nawannowe są dostępne?

To proste rozwiązanie dla każdego, kto nie chce rezygnować z wanny, ale jednocześnie chce mieć możliwość wzięcia szybkiego prysznica. Dzięki temu bowiem można korzystać z jednej opcji (na przykład w tygodniu), a gdy przyjdzie odpowiednia pora – także z drugiej możliwości (na przykład w weekend).

W sprzedaży są parawany nawannowe o standardowych wymiarach. Pasują do pełnowymiarowych wanien z podstawowych serii wszystkich producentów. Pod względem konstrukcji dostępne są różne typy: parawany nawannowe harmonijkowe, wahadłowe oraz składane. Skrzydła drzwiowe przeważnie wykonane są ze szkła: hartowanego (niezwykle twarde i odpornego na uszkodzenia mechaniczne) lub tak zwanego bezpiecznego (delikatniejsze, ale nie ma ryzyka, że skaleczymy się nim po stłuczeniu, gdyż nie rozpada się na ostre fragmenty).

Wybór między kabiną prysznicową, a parawanem nawannowym nie jest więc tak łatwy, jak się może wydawać. Na pewno wanna z parawanem rozszerza jej możliwości, co może przekonać do tego rozwiązania. Z drugiej strony, jeśli mamy małą łazienkę z wanną, to ewentualna zmiana – na kabinę prysznicową, pozwoli nam zaoszczędzić sporo miejsca.

pixel