Klasyczna czy nowoczesna, czyli jak urządzić łazienkę idealną?

2018-07-18

Łazienka w stylu klasycznym – jak powinna wyglądać?

Styl klasyczny to umiejętny mariaż estetyki i funkcjonalności. Łączy ze sobą elementy naturalne (dopuszczalne są także akcenty wzorowane na retro). Dominuje najczęściej jasna, biała stylistyka, która kojarzy się z czystością oraz świeżością. Biel nie jest jednak obowiązkowa ani też nie musi być dominująca – można przełamywać ją srebrem, złotem, jasnym brązem czy innymi barwami, kojarzącymi się ze światłem i spokojem. Cudownie znamionującymi oazowy charakter łazienkowej przestrzeni.

Meble w łazience w stylu klasycznym cechują proste linie bez wymyślnych kształtów, jednak równocześnie wskazane są dekoracyjne uchwyty oraz frontalne frezowania, właściwe dla tego stylu. Ważnym akcentem dekoracyjnym i funkcjonalnym będzie duże lustro. Wyposażone w ozdobną, dopasowaną do kolorystyki pomieszczenia, ramę pozwoli wykonać piękny makijaż i podkreśli charakter pomieszczenia.

Istotne jest także główne źródło światła, które powinno cechować się większymi gabarytami, zapewniając optymalne doświetlenie pomieszczenia i tworząc nastrój. W łazience w klasycznym stylu idealnie odnajdą się żyrandole z kryształami, a jeśli przestrzeń nie pozwala na taką aranżację, to predestynowane do tej stylistyki będą kinkiety ze stylowymi abażurami, podkreślające charakter wnętrza.

Klasycznie zaaranżowana łazienka domaga się uniwersalnych rozwiązań, dlatego w ponadczasowy dizajn idealnie wpisze się wanna (np. Catido Lange BASF). Ta wolnostojąca podkreśli bardziej finezyjny charakter kąpielowego pokoju, zapraszając do odpoczynku i relaksu. W przypadku, gdy przestrzeń jest ograniczona, warto zdecydować się na kabinę prysznicową typu walk-in, która optycznie powiększy pomieszczenie, jest elegancka, nada przejrzystości i uczyni całą aranżację niezwykle estetyczną, wysublimowaną w odbiorze.

Łazienka w stylu nowoczesnym – jak ją zaaranżować?

Styl nowoczesny cechuje się prostotą formy z zachowaniem minimum ozdobników. Przy czym, jeśli są one stosowane, to mają wyraźnie minimalistyczny charakter. Projektując łazienkę w nowoczesnej stylistyce, można pozwolić sobie na zatarcie wyraźnej granicy pomiędzy ścianami a podłogą, stosując zbliżone odcienie pastelowych barw. Nierzadko w aranżacjach nowoczesnych pokoi kąpielowych płytki łazienkowe pokrywają fragmenty ścian, mając oryginalne kształty.

Często stosowanym rozwiązaniem jest łączenie dwóch rodzajów płytek – jeden z nich tworzy pasy przechodzące przez drugi – nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby w całym pomieszczeniu były one jednolite, tworząc spójną, estetyczną całość. Dominuje zimna, stonowana kolorystyka, biele, beże, szarości czy elementy betonowe, które wprowadzają ład i harmonię, i minimalizm do pomieszczenia. Choć właściwe dla nowoczesnego stylu są też kontrastowe połączenia czerni i bieli, czerwieni i szarości, obecne w dodatkach, jak i na ścianach.

W nowoczesnej łazience warto postawić na szkło, metal, a także tworzywa sztuczne, które są dominujące dla tego stylu. I będą się idealnie komponować z minimalistycznymi formami wanny, umywalki czy toalety. Całość pozostanie spójna i schludna. Do łazienki w stylistyce nowoczesnej warto wybrać model wolnostojącej wanny, bo jej geometryczny kształt będzie podkreślał nieszablonowy styl, nietradycyjne wzornictwo, niestereotypowe podejście do aranżacji, pozostając ergonomicznym w formie. Do takich wnętrz predestynowane są lśniące, chromowane elementy kabin, jak Walk-In Klamry wewnętrzne Stal nierdzewna Optiwhite Catido OPTIMUM. Jeżeli pomieszczenie jest wystarczająco duże, warto wprowadzić oba rozwiązania – czyli wannę i kabinę, dając sobie wybór i pełen komfort korzystania z kąpieli po ciężkim dniu pracy.

Niezależnie od tego czy cenisz sobie klasyczne rozwiązania, czy nowoczesne formy, niezbędne elementy wyposażenia znajdziesz w szerokiej ofercie Catido!

pixel