Łazienka dużej rodziny. Jakie rozwiązania zastosować?

2019-03-22
Łazienka dużej rodziny. Jakie rozwiązania zastosować?

Nie jest łatwo zdefiniować i określić konkretnie, jak liczna jest duża rodzina, bo dla jednej osoby będzie to dwójka rodziców i trójka dzieci, a dla innej - nawet czwórka potomstwa i dziadkowie. A to przecież tylko dwie kombinacje, a jest ich znacznie więcej. Załóżmy więc w tym artykule, że interesuje nas rodzina, w której są ludzie w różnym wieku. Żeby wszyscy czuli się swobodnie, korzystając z łazienki, trzeba pamiętać o kilku zasadach - nie tylko wybierając wannę bądź brodzik prysznicowy, ale także baterie podtynkowe lub natynkowe.

Brodzik czy wanna - co bardziej się opłaca przy dużej rodzinie?

Ten dylemat jest jednym z bardziej znanych, gdy urządzamy łazienkę. Za wanną i brodzikiem przemawiają zarówno silne, jak i słabe strony, więc ciężko tak naprawdę odpowiedzieć, co jest lepsze. W przypadku dużej rodziny założyć trzeba, że łazienka będzie miała większy metraż niż normalnie, bo skoro w naszym domu mieszka tak dużo osób, to i projekt domu musi to uwzględniać. Łazienka nie może być więc ciasna i zrobiona jakby od niechcenia, gdyż na pewno nie uda się w niej wszystkiego zaplanować pod kątem każdego z domowników. Z tego względu też, zamiast zastanawiać się nad tym, co wybrać: wannę czy natrysk, zainwestujemy w oba rozwiązania.

Prysznic - jaką kabinę wybrać?

Dla rodziców i dzieci nie ma w zasadzie różnicy, gdyż w zależności od czasu i ochoty, mogą wziąć szybki prysznic bądź zdecydować się na relaksującą kąpiel w wannie. W przypadku osób starszych nie ma już takiej dowolności, bo podeszły wiek to często problemy ze sprawnym poruszaniem się. W tej sytuacji więc korzystanie z wanny nie tylko nie jest przyjemne, ale i kłopotliwe, a nawet niebezpieczne. Dla dziadka i babci najlepsze są kabiny prysznicowe, ale koniecznie z wygodnym siedziskiem i brakiem progu, tzw. kabiny typu walk-in, jak wykonana ze stali nierdzewnej - Optiwhite Catido OPTIMUM.

Wanna - jaki kształt wybrać?

Założyliśmy, że w naszej łazience znajdzie się miejsce na prysznic i wannę. W tym pierwszym przypadku wybraliśmy już najlepszą opcję: walk-in, ale zastanawiamy się, co począć z wanną. Jaką wybrać, by była odpowiednia i świetnie komponowała się z innymi elementami? Najczęściej spotykane są prostokątne, choć w ostatnim czasie wzrosła popularność wanien narożnych trójkątnych, które mogą być symetryczne (mają dwa boki o równej długości od 130 do 157 cm) oraz asymetryczne (z dwoma ścianami o różnej długości). W naszym przypadku jednak możemy się pokusić o wannę, która szczególnie dobrze sprawdza się w dużych łazienkach: owalną (często o wymiarach 184 x 121 cm lub 190 x 100 cm) lub okrągłą (najpopularniejsze modele mają średnicę 150 cm). Prezentują się one zjawiskowo, czego przykładem są takie modele jak wanna wolnostojąca Catido Wave Akryl o biało-czarnym połysku czy Catido Venice Optitec.

Jak dobrać właściwą baterię do wanny?

I tu, jak w poprzednich sytuacjach, możemy wybierać między różnymi opcjami, bo w zależności od upodobań i wygody, w grę wchodzi bateria podtynkowa, natynkowa i stojąca. Mimo że dwie ostatnie mają mocne strony, to lepiej zainwestować w model, który schowany jest w ścianie, pod tynkiem. To praktyczne, funkcjonalne rozwiązanie, choć początkowo - podczas montażu - wymaga więcej pracy. Dzięki niej jednak większość instalacji baterii zostanie ukryta, co pozwoli zaoszczędzić przestrzeń. Zyska zresztą sam wygląd łazienki, który stanie się bardziej minimalistyczny, niezakłócony przez dodatkowe, niezbyt dobrze wyglądające, elementy.

To również mniej prac porządkowych, bo zamiast czyścić całą baterię wannową (co w przypadku modeli nawannowych jest normą), zajmujemy się jedynie widoczną częścią zewnętrzną - rozetą. Na uwagę zasługuje wykonany ze stali nierdzewnej model Catido Simple Cbox, którego wyjątkowy wygląd - czarny mat - wzbogaci łazienkę o elegancki akcent. Dla wielbicieli klasyki zaś polecamy baterię podtynkową w kolorze srebrnym - Catido Vidi Cbox.

Bateria prysznicowa podtynkowa z wylewką, natryskiem i deszczownicą

Wspominaliśmy wcześniej, że najkorzystniej zainwestować w kabinę prysznicową typu walk-in, a jeśli rzeczywiście tak wybierzemy, to dopasujemy do niej zestaw podtynkowy prysznicowy, bo świetnie wpasowuje się w całościową minimalistyczną koncepcję. Z jednej strony mamy tylko jedną szybę i brak progu, z drugiej baterię schowaną w ścianie, która nie psuje całokształtu, nie zaburzaj przemyślanej kompozycji.

Szczególnie polecanymi zestawami są te, które łączą ze sobą kilka funkcji, gdzie poza baterią podtynkową, w zestawie mamy też elegancką słuchawkę prysznicową i deszczownicę. Pod tym kątem warto poznać Ultra Slim Catido Vidi z regulowaną rozetą o wyjątkowym wyglądzie (chromowana o wysokim połysku) i niezwykłej trwałości (stal nierdzewna 3 mm). Podobnie zresztą jak biały zestaw Catido Venice Cbox, w którym na szczególną uwagę zasługuje szklana rozeta.

A poza tym?

Wymieniliśmy to, co najważniejsze w łazience, wskazując, że bateria prysznicowa podtynkowa jest lepsza niż starszej generacji - natynkowa. Opisaliśmy wannę i kabinę prysznicową, wyjaśniając, dlaczego oba urządzenia sanitarne są sensowne w łazience dla dużej rodziny. To jednak nie wszystkie kwestie, bo poza nimi musimy pamiętać pozostałych elementach.

  • O umywalce, a raczej dwóch, co pozwala na swobodniejsze korzystanie z łazienki. To ma szczególne znaczenie w określonych godzinach, np. rano, gdy rodzice wychodzą do pracy, a dzieci do szkoły. W tej sytuacji też warto postawić albo na jedno duże wspólne lustro, albo dwa oddzielne.
  • Równie ważne jest wyznaczenie miejsc na przechowywanie akcesoriów codziennej higieny. Jeśli zaplanujemy je ergonomiczne, to z łatwością zmieścimy wszystko, co ważne - nie tylko kosmetyki i środki czystości, ale też ręczniki i kosz na bieliznę. Pomyślmy nad zainwestowaniem w szafki wiszące z lustrem, w których schowany akcesoria higieny osobistej. Podobnie dobrym pomysłem jest kupno szafek podumywalkowych, bo są bardzo pojemne, więc zmieścimy w nich sporo rzeczy. Dodatkowo sprawdza się wysoka pionowa szafka, która nie zajmuje dużo miejsca w łazience, a oferuje sporą przestrzeń do przechowywania.

Duża łazienka wcale nie musi być dużym problemem, jeśli zaplanujemy ją, uwzględniając każdego domownika. Jak wynika z artykułu, wcale nie trzeba cudów, by wyczarować pomieszczenie, w którym dobrze będą się czuć różne osoby - niezależnie od wieku.

pixel