Łazienka w bloku. Aranżacyjne wskazówki od Catido
Z zachwytem przeglądamy katalogi wnętrzarskie, w których dominują pięknie, stylowo urządzone łazienki. Nasz podziw jednak miesza się z wątpliwościami, czy i u nas to możliwe, żeby pokusić się o takie rozwiązania. Mieszkamy w bloku, a więc nasza łazienka nie jest zbyt duża, co więc o tym myśleć? Czy mamy szansę, aby stworzyć w niej aranżację z prawdziwego zdarzenia, uwzględniając funkcjonalność i odpowiednią ilość przestrzeni zapewniającej komfort?
Mała łazienka - czy można ją sensownie urządzić?
Małe łazienki - to znany obraz w zdecydowanej większości mieszkań w blokach. W zależności od metrażu nieruchomości mogą być naprawdę nieduże - zdarzają się nawet o powierzchni około 1,5 metra lub troszkę większe, ale i tak sprawiające wrażenie ściśniętych, niekomfortowych i trudnych w sensownej aranżacji. Wiele osób w związku z tym nie próbuje nawet zmienić tego stanu rzeczy, stwierdzając, że nie ma to większego sensu. Tymczasem jest zupełnie inaczej, gdyż nawet najmniejsze pomieszczenia mają szansę, by zyskać na aranżacyjnej jakości. Najważniejsze to zatroszczyć się o przemyślany projekt, na podstawie którego uda się dopasować kolejne elementy wnętrzarskiej układanki, gdzie funkcjonalność i wyjątkowy styl idą w parze.
Strefy w małej łazience - jak je zaplanować?
Zaczynamy od rozplanowania przestrzeni na poszczególne strefy. Spójrzmy na łazienkę jako miejsce, w którym podejmujemy codzienne czynności, ale odejdźmy jednocześnie od myślenia utartymi schematami, rezygnując z klasycznych rozwiązań spotykanych w większości łazienek. Przykładem usytuowanie umywalki na wprost wejścia - można pójść tą drogą, ale czy nie lepiej wcielić w życie lepszych, bardziej nietypowych pomysłów.
Niezależnie od tego, co wybierzemy, zawsze musimy uwzględnić kilka najważniejszych stref. Pierwszą z nich jest przestrzeń toaletowa, gdzie znajdują się takie elementy jak WC i umywalka, drugą kąpielowa, czyli miejsce dla wanny i prysznica. Nie warto - jak to było dawniej - na siłę wstawiać pralki, lepiej przenieść ją do kuchni, co pozwala nam zyskać wolną przestrzeń na niewielkim łazienkowym metrażu.
Optymalnie jak strefa WC znajdzie się bliżej wejścia, a na kąpielową zostanie wydzielona dalsza część wnętrza. Najłatwiej to zrobić, używając do tego celu szklanej lub murowanej ścianki.
Wyposażenie łazienki - najważniejsze wskazówki
Kiedy już zaplanujemy strefy w łazience, możemy przejść do kolejnego kroku - wybrać odpowiednie wyposażenie. O czym pamiętać, dopasowując meble łazienkowe, prysznic, umywalkę oraz zestaw WC?
Pojemne i stylowe meble łazienkowe - jak takie dobrać?
Obowiązkowo zainwestujmy w meble do przechowywania akcesoriów łazienkowych, szczególnie w szafkę na przybory toaletowe oraz półkę na kosmetyki, a do tego duże lustro jak LED Spectrum Forte. Zależnie od kształtu pomieszczenia, do dyspozycji mamy wąskie szafki stojące i wiszące. Oceńmy, jakie z nich najlepiej będą pasować w naszym wnętrzu. Żeby zaoszczędzić miejsca, możemy zaplanować meble łazienkowe aż do sufitu, a do tego wykorzystać wnęki oraz narożniki wnętrza. Unikajmy dużych, ciężkich mebli, które zdominują i przytłoczą przestrzeń.
Prysznic zamiast wanny. Jaki zapewnia komfort, ale i nie zajmuje za dużo miejsca?
W małej łazience raczej nie ma dylematu, co wybrać - prysznic lub wannę, bo na niedużym metrażu sprawdza się to pierwsze rozwiązanie. Najlepsze są zestawy prysznicowe podtynkowe, a do tego - bez brodzika, bo dzięki ograniczeniu tych dodatkowych elementów wnętrze zyskuje wizualną przestronność. Oczywiście, kabina nie może być zbyt mała, powinna być takiej wielkości, aby można było się w niej swobodnie poruszać. Wspaniale sprawdza się kabina prysznicowa typu Walk-In Optiwhite Catido Optimum, bo tak samo, jak inne nowoczesne elementy jak baterie podtynkowe, nie tylko zapewnia wygodę w użytkowaniu, ale i nie zajmuje wiele miejsca we wnętrzu. Jeśli w naszej łazience jest wnęka, można też pomyśleć o zamontowaniu tam prostokątnej kabiny prysznicowej.
Umywalka dobrze dopasowana, czyli?
Umywalkę najlepiej zamontować na blacie szafki, bo to nie tylko gwarantuje lepszy efekt aranżacyjny, ale i zapewnia miejsce na niezbędne przedmioty codziennego użytku (mydło, szczoteczka do zębów itp.). Mimo mało imponujących rozmiarów łazienki, umywalka nie może być zbyt mała - minimalna szerokość to 40-50 cm. Jeśli zaś chodzi o kształt, to najlepiej sprawdzają się modele narożne lub asymetryczne.
WC z bidetem? Warto o tym pomyśleć!
Sedes powinien być podwieszany, dzięki czemu zbiornik na wodę nie będzie widoczny. Stworzy to wrażenie przestrzeni, a jednocześnie stylowości. Dobrym rozwiązaniem jest też wc z bidetem, bo to element ceramiki sanitarnej coraz częściej pojawiający się w łazienkach. Bardzo praktyczny, pomagający w dokładniejszym utrzymaniu higieny intymnej, kompaktowy, łatwy do wkomponowania nawet w niewielkich wnętrzach. Naszą propozycją jest miska WC wisząca z funkcją bidetu Rimless Catido Simple.
Podsumowując, widzimy, że nawet w małej łazience drzemie potencjał, który można uwydatnić, stosując się do aranżacyjnych wskazówek.