Podwieszane czy stojące? Jakie meble wybrać do łazienki?

2021-07-12
Podwieszane czy stojące? Jakie meble wybrać do łazienki?

Nawet w najmniejszej łazience musimy umieścić wszystko, co najważniejsze, ażeby korzystanie z niej było komfortowe. Wśród jednych z ważniejszych elementów wymienić należy meble, dzięki którym we wnętrzu zapanuje ład i porządek. Wszelkie akcesoria - kosmetyki, detergenty, ręczniki znajdą swoje miejsce. Funkcja przechowywania, jakkolwiek niezwykle ważna, nie jest jedyna, o jakiej warto pamiętać w kontekście mebli łazienkowych. Równie istotne jest to, żeby były one idealnie dopasowane, wzbogacając estetycznie pomieszczenie. Biorąc te czynniki pod uwagę, powinniśmy się przede wszystkim zastanowić, jakie meble wybrać - podwieszane czy stojące?

Nim wybierzemy meble

Wybierając meble do łazienki, powinniśmy zwrócić uwagę na szereg czynników, które decydują o tym, czy mamy do czynienia z produktami estetycznymi i funkcjonalnymi. To oznacza, że jeszcze przed zdecydowaniem się na dane rozwiązanie, skupmy się na parametrach wizualnych i technicznych. Meble łazienkowe z jednej strony powinny ciekawie się prezentować, pasując stylistycznie do klimatu pomieszczenia, z drugiej - muszą być łatwe w użytkowaniu, co zapewnia pełen komfort każdego dnia. Co najważniejsze - zawsze wybierajmy meble pochodzące od sprawdzonych producentów.

  • Pierwsze co, oceńmy materiał, z jakich zostały wykonane. Pamiętajmy bowiem, że w łazience panują specyficzne warunki, gdzie wilgotność potrafi osiągnąć nawet 70%. Koniecznie więc materiał musi być odporny na działanie pary wodnej.
  • Drugim parametrem, na jaki warto zwrócić uwagę, jest głębokość szuflad - ich pełen wsuw oraz dodatkowe, mające wpływ na komfort użytkowania, funkcjonalności. Powinny być odpowiednio pojemne, a także wyposażone w system cichego domyku lub systemu push to open.
  • Meble łazienkowe, jak każde inne, są podatne na zabrudzenia - oceńmy, czy wybrany przez nas zestaw szybko pokrywa się kurzem i widoczne są na nim, na przykład odciski palców.
  • Równie istotne jest to, czy meble są łatwe i bezproblemowe w czyszczeniu. Żeby nie mieć z tym problemu, zdecydowanie lepiej postawić na modele w jasnym kolorze o gładkiej powierzchni. Zbierający się na nich brud nie jest tak widoczny, jak chociażby na meblach ciemnych i błyszczących. Co więcej, gładką powierzchnię łatwiej przetrzeć, dzięki czemu sprawnie poradzimy sobie z zalegającym tam kurzem. Zupełnie inaczej jest z powierzchniami chropowatymi - tutaj usuwanie zanieczyszczeń jest trudniejsze i bardziej czasochłonne.

Meble podwieszane czy stojące - od czego to zależy?

Wiele zależy od wielkości pomieszczenia. Jeśli nie jest one za duże, lepiej zainwestować w meble podwieszane. Za ich sprawą posadzka będzie wolna od dodatkowych elementów, co przełoży się nie tylko na większy komfort, ale też optycznie powiększenie przestrzeni. Zyskamy ją także pod szafkami, gdzie możemy ustawić kosze na bieliznę czy zapas papieru toaletowego. Trzeba też pamiętać, że meble łazienkowe wiszące wpisują się w trend nowoczesnego urządzania łazienki. Zawieszone na ścianie prezentują się bardzo ciekawie, pasując szczególnie do minimalistycznych aranżacji. Nie można też przecenić tego, iż łatwiej dzięki nim sprzątać łazienkę. Zyskujemy dostęp do podłogi, którą szybko, bez przesuwania mebli, oczyścimy, gdy się zachlapie wodą lub czymś pobrudzi. W takich niedużych wnętrzach tego rodzaju rozwiązania są na wagę złota. Świetnie sprawdzają się nie tylko szafki wiszące, ale też na przykład schowane w ścianie baterie podtynkowe.

Meble stojące to bardziej klasyczny wybór, choć dostępne są nie tylko w tradycyjnej, ale i nowoczesnej formie. Sprawdzają się więc klasycznych aranżacjach, na przykład w stylu angielskim, jak również industrialnym, zwłaszcza gdy mają prostą budowę, a ich wykończenie jest metaliczne. Są nie tylko estetyczne i łatwe, aby dopasować je do różnych typów aranżacji, lecz też praktycznie, o czym świadczy to, jak łatwo je przestawiać. Jeśli więc znudzi nam się wystrój łazienki, zawsze możemy go zmienić, ustawiając meble w innej kompozycji. Co równie istotne, są łatwe w montażu, ponieważ nie ma potrzeby, by przytwierdzać ich na stałe do podłogi.

A może je połączyć?

Warto mieć też na uwadze, iż nic nie stoi na przeszkodzie, aby połączyć meble podwieszane i stojące. Jak tak zaplanujemy, koniecznie dopasujmy je z jednej z serii, żeby rzeczywiście do siebie spójnie pasowały. Taka kombinacja jest naprawdę praktyczna, a meble prezentują się naprawdę dobrze. Można wybrać wiszącą szafkę umywalkową, ale już słupek może być stojący, dzięki czemu pomieści więcej ręczników i kosmetyków. W tak urządzonej łazienki klasyka spotyka się w nowoczesnością. Zresztą nie tylko meble można tak ze sobą łączyć, bo też inne elementy. Nic nie stoi na przeszkodzie, by w kabinie prysznicowej postawić na baterie podtynkową, ale już na umywalce postawić na model natynkowy. Oczywiście, wszystko to trzeba aranżować z pomysłem, z zachowaniem proporcji i dobrego smaku.

Wszystko jest więc sprawą gustu, ale i oceną tego, na co możemy sobie w danej chwili pozwolić. Dobra aranżacja to uwzględnienie najważniejszych czynników i korzystanie z najciekawszych rozwiązań.

pixel