Przycisk spłukujący – jak wybrać najlepszy? Na co zwrócić uwagę?

2019-02-02
Przycisk spłukujący – jak wybrać najlepszy? Na co zwrócić uwagę?

Planując remont łazienki, musimy wziąć pod uwagę to, że jest uciążliwy i rozkłada się w czasie. Dlatego powinniśmy bardzo skrupulatnie zastanowić się nad nowym wyglądem tego pomieszczenia. Nie tylko pod względem standardowego wyposażenie, ale również drobnych elementów i akcesoriów. Szczegóły, pozornie nieistotne mogą zaważyć zarówno na ostatecznym wyglądzie łazienki, jak i szybkości zakończenia prac. Tak jest w przypadku źle dobranego przycisku spłukującego. Jak uniknąć niemiłej niespodzianki?

Przycisk spłukujący – dlaczego tak ważny?

Przyciski spłukujące odgrywają większą rolę w łazience, niż może się pozornie wydawać. A to dlatego, że w nowoczesnych łazienkach, w których dominują stelaże podtynkowe, przycisk pozostaje na widoku, więc musi prezentować się estetycznie. Może podkreślać udaną aranżację łazienki lub wręcz przeciwnie – zburzyć jej ład i spójność, wybrzmieć jak fałszywy ton. Żeby do tego nie dopuścić, warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę, by wybrać najlepszy przycisk spłukujący.

Przycisk i stelaż podtynkowy – czy będą do siebie pasować?

Najlepiej, aby oba elementy pochodziły od jednego producenta. Warto być tego świadomym już podczas wyboru rozwiązań podtynkowych, by ocenić dostępność oferty przycisków przeznaczonych do konkretnego stelaża danej marki. Jeśli tego zawczasu nie sprawdzimy, możemy się później rozczarować, gdy okaże się, że dostępne wzornictwo czy kolorystyka przycisku kompletnie nie pasuje do aranżacji łazienki. Na szczęście wielu producentów, jak Fluidmaster, zapewnia jedno, jak i drugie.

Jedno czy dwufunkcyjne przyciski. Jakie lepsze?

Zdecydowanie postawmy tu na opcję dwufunkcyjną, bo umożliwia nam wybór stopnia natężenia strumienia wody. Dzięki temu będziemy mogli kontrolować jej zużycie. Przyciski różnią się także pod względem uruchamiania spłuczki – dostępne są manualne i bezdotykowe. Możemy też pomyśleć nad najnowocześniejszymi rodzajami przycisków jak wyposażone w czujnik ruchu czy technologię LED podświetlającą kontury klawiszy.

A co z materiałem? Jaki mamy wybór?

Powszechnie wykorzystywana jest stal szlachetna, rzadziej szkło oraz tworzywo. W porównaniu do dwóch ostatnich stal odznacza się największą wytrzymałością. Oczywiście, materiał wpływa też na cenę, lecz nie ona jest najistotniejsza. Ważna jest jakość wykonania przycisków spłukujących. Przede wszystkim liczą się takie cechy jak trwałość, funkcjonalność i łatwość w utrzymaniu czystości.

Niepozorne, często lekceważone przyciski spłukujące powinny być potraktowane jak każdy inny sprzęt w łazience. Jeśli zależy nam na doskonałym aranżacyjnym efekcie i wygodzie użytkowania, warto dokładnie to przemyśleć.

pixel