Rozwiązanie dla Twojej łazienki: zestaw prysznicowy podtynkowy czy natynkowy?

2019-05-21
Rozwiązanie dla Twojej łazienki: zestaw prysznicowy podtynkowy czy natynkowy?

Decydując się na zestaw prysznicowy, musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, jaki lepiej wybrać: podtynkowy czy natynkowy. Panują różne opinie na ten temat, a jedno, jak i drugie rozwiązanie cechuje się mocnymi i słabymi stronami. Na pewno nie jest łatwo zdecydować, czy lepsza będzie tradycja, bardziej klasyczny zestaw (natynkowy), czy nowoczesność i minimalizm (podtynkowy). Jaka opcja ma więcej zalet? O czym pamiętać?

Podstawowe różnice między zestawem natynkowym a podtynkowym

Aranżacja łazienki powinna być kompromisem między tym, co funkcjonalne a estetyczne. W przeszłości te pomieszczenia były do siebie podobne, bo oferta sklepowa nie zachwycała różnorodnością. Obecnie jest zupełnie inaczej, co rodzi niemałe trudności dla każdej osoby, która planuje urządzić łazienkę “po swojemu”. Niby to łatwiejsze za sprawą bogactwa dostępnych rozwiązań, a jednocześnie sprawiające problemy, bo jak wybrać mądrze, żeby było ładnie i praktycznie?

Te komplikacje pojawiają się szczególnie podczas wyboru zestawu prysznicowego, bo choć baterie natynkowe są w dalszym ciągu dość popularne, to jednak coraz większe uznanie zyskują systemy podtynkowe. Te pierwsze, określane też jako naścienne, w całości wyprowadzone są na zewnątrz, drugie, czyli podtynkowe są schowane, widzimy jedynie elementy sterujące, wylewki, uchwyty lub przyciski. Niezależnie, na jaki wariant się zdecydujemy, w obu przypadkach wybieramy pomiędzy bateriami jednouchwytowymi (mieszającymi), które są wyposażone w pokrętła ciepłej i zimnej wody oraz urządzeniami termostatycznymi - w tym przypadku jedno pokrętło odpowiedzialne jest za regulację temperatury, drugie zaś za intensywność strumienia wody.

Baterie natynkowe - czym się cechują?

Baterie natynkowe montujemy w całości na już wykończonej powierzchni. To zadanie nie sprawia specjalnych trudności, wykonuje się je szybko, jest proste, nawet dla początkującego fachowca. Co równie ważne, w każdej chwili mamy dostęp do całego mechanizmu, co ma niebagatelne znaczenie, gdy dojdzie do awarii, na przykład wycieku. To, co jednak wydaje się zaletą, jest jednocześnie wadą, bo widoczny na zewnątrz zestaw sprawia, że baterie mogą łatwiej ulegać uszkodzeniom mechanicznym, a poza tym wymagają bardziej starannego czyszczenia. Wszystkie elementy bowiem narażone są na czynniki, które wpływają na wygląd zestawu - szczególnie zaliczamy do nich działanie twardej wody i powstawanie osadów z mydła.

Mimo tych mankamentów, baterie naścienne są dość często wybierane także z tego względu, że kosztuje mniej niż w przypadku baterii podtynkowych. Co ciekawe, w ostatnich latach na znaczeniu zyskują baterie natynkowe w stylu retro, czyli wyposażone w bogato zdobione kurki. Ich kolorystyka - jak złoto, miedź antyczna czy stal szczotkowana - również zwraca uwagę, nie pozostawiając nikogo obojętnym. Pasują jednak tylko do łazienek urządzonych “na bogato”, bo cechują się przepychem, co podkreśla ich fantazyjna forma.

Podtynkowe - co stanowi o ich sile?

Najważniejszą cechą charakterystyczną baterii podtynkowych jest schowany w ścianie mechanizm, który zostaje zasłonięty za pomocą rozety. Cała zaś instalacja znajduje się pod płytkami lub inną okładziną ścienną. Dzięki tym zabiegom widzimy jedynie niezbędne do regulacji oraz wypływu wody elementy, co podkreśla minimalistyczny, spotykany w nowoczesnych wnętrzach, charakter takiego zestawu prysznicowego.

To właśnie ten wyjątkowy design uchodzi za największą zaletę baterii podtynkowych, choć warto zauważyć, że brak widocznych części zewnętrznych to nie tylko oszczędność miejsca, ale i mniej sprzątania, bo nie musimy - jak w przypadku modeli natynkowych - dbać o dodatkowe części instalacji. Zestawy prysznicowe podtynkowe dają o wiele większą swobodę aranżacyjną, bo jesteśmy w stanie tworzyć różnorodne warianty, czasem dodając do tej całej kompozycji wybrane elementy natynkowe.

System podtynkowy pozwala również na realizację własnego projektu połączenia różnych elementów, czyli wylewek, deszczownicy czy dysz do masażu. To sprawia, że jak tylko chcemy, możemy na odpowiedniej wysokości umocować dysze do hydromasażu, aby idealnie - dokładnie w tym miejscu, w którym chcemy - przyjemnie pobudzały i rozluźniały daną części ciała.

Żeby jednak móc cieszyć się z możliwości natryskowego zestawu podtynkowego, powinniśmy skupić się na dokładnym wybraniu elementów. Przede wszystkim muszą być trwałe, niezawodne i bezawaryjne, co przy utrudnionym dojściu do instalacji jest niezwykle ważne. Polecane są szczególnie mieszacze z odporną na rozszczelnienie głowicą ceramiczną. Podobnie powiemy o montażu, który musi być poprawny, aby bateria podtynkowa działała bez zarzutu. Nie podejmujmy się więc tego zadania samodzielnie, bo możemy później żałować, gdy już po schowaniu instalacji pod tynkiem, pojawiają się przecieki bądź inne nieprzyjemne niespodzianki. Choć więc jej montaż to sporo pracy, a więc i wyższe nakłady finansowe, warto wynająć profesjonalnego fachowca, który poradzi sobie z tym zadaniem wzorowo.

Co więc lepsze - bateria prysznicowa podtynkowa czy natynkowa? Sami musimy sobie odpowiedzieć na to pytanie, biorąc pod uwagę charakterystykę obu rozwiązań. Nie ulega jednak wątpliwości, że bardziej nowoczesne są systemy podtynkowe, co widać po większości współczesnych łazienek.

pixel