WC podwieszane - co trzeba wiedzieć?
Trendy aranżacyjne zmieniają się na naszych oczach, a to, co jeszcze niedawno stanowiło rozwiązanie, na które stać było nielicznych, dzisiaj jest czymś powszechnym. Ten opis idealnie pasuje do stelaży podtynkowych, które ukryte są w ścianie. Są one obecnie wyznacznikiem uniwersalnego trendu spotykanym praktycznie w każdej łazience i zarazem związane z innymi ułatwieniami, jakim jest WC podwieszane. I to właśnie o tym połączeniu - stelaża podtynkowego i sedesu napiszemy w poniższym artykule.
Łazienka ma być przede wszystkim funkcjonalna, żeby codzienne korzystanie z WC, wanny, prysznica czy umywalki nie było naznaczone trudnościami, czy niewygodą. Podstawa to więc sprawne zaplanowanie wszystkich najważniejszych elementów, co pozwoli nam szybko i sprawnie przygotować się: umyć czy załatwić swoje potrzeby fizjologiczne. Te praktyczne kwestie nie powinny jednak przysłonić estetyki, bo ta w ostatnich latach - za sprawą coraz nowocześniejszej ceramiki sanitarnej - zyskuje na znaczeniu, sprawiając, że łazienki prezentują się naprawdę zjawiskowo.
Stelaże podtynkowe, dzięki którym wszystkie przyłącza są ukryte, tylko to potwierdzają. Nim jednak przeprowadzimy remont łazienki, powinniśmy pamiętać, że podtynkowa instalacja miski sedesowej wymaga zastosowania solidnego stelaża. O czym więc wiedzieć?
Jak zabudowany zostanie stelaż?
To podstawowa kwestia, która wpływa na wygląd pomieszczenia. W większości przypadków stosuje się płytę kartonowo-gipsową, bo jest ona wręcz idealna do tzw. zabudowy lekkiej. Mocuje się ją do ściany i podłogi. Można też inaczej, korzystając z zabudowy ciężkiej. W tej sytuacji bateria podtynkowa i przyłącza obmurowywane są cegłami. Niezależnie od tego, na jaki sposób się zdecydujemy, możemy być pewni, że zarówno opcja lekka, jak i ciężka wytrzymuje duże obciążenia, czasem nawet powyżej 400 kg.
Jakość stelaża, czyli?
Wiadomo, zawsze przed kupnem musimy ocenić produkt pod kątem tego, jak jest solidny i czy jego zachwalana jakość ma pokrycie w rzeczywistości. W przypadku stelaża powinniśmy zwrócić uwagę na kilka czynników.
Przede wszystkim najważniejsze są te niepozorne kwestie, a jakie odnoszą się do ilości uszczelek. Są po prostu najbardziej podatnym na zniszczenie elementem, co oznacza, że po kilku latach będą się nadawać do wyrzucenia. Ważny jest również materiał elementów spłukujących - poza plastikiem powinny być również wykonane z miedzi. Poza tym, sprawdźmy markę, producenta oraz to, na jak długo udzielono gwarancji.
Jakie są dostępne rodzaje WC podwieszanych?
I tu sprawa wyboru nie jest łatwa, bo oferta rynkowa jest bardzo bogata, proponując sedesy różniące się nie tylko długością, modelem, kształtem i kolorem, ale także rodzajem spłukiwania i innymi czynnikami, np. wc z funkcją bidetu czy bez, czy deska jest w komplecie itd.
A co z przyciskiem spłukującym?
Jak wiemy, w stelażu podtynkowym bateria podtynkowa oraz wszystkie przyłącza są schowane, widoczny zaś jest mały, niezbędny element, czyli przycisk spłukujący. Choć niepozorny to tak naprawdę ma wpływ na ostateczny wygląd łazienki. Musimy więc go dobrać, uwzględniając jego kolor oraz kształt. Przeważnie robione są w trzech standardowych odcieniach: białym (uchodzą za najłatwiejsze w utrzymaniu czystości), satynowym i chromowym (niezwykle stylowe, podnoszą walory estetyczne każdej łazienki). Pamiętajmy też, że niezależnie od tego, jaki kolor wybierzemy, przycisk spłukujący powinien wodooszczędny.
Nic nie stoi na przeszkodzie, aby w naszej łazience pojawiło się WC podwieszane. Zanim jednak je zamontujemy, zwróćmy uwagę na podane w artykule elementy, m.in. na jakość stelaża i rodzaj baterii podtynkowej.