Wybieramy prysznic z deszczownicą. Porady!
2020-02-13
Planując remont łazienki, do dyspozycji mamy wiele nowoczesnych, niespotykanych wcześniej, rozwiązań, które stają się normą. Tak jest w przypadku deszczownicy stanowiącej niemalże obowiązkowy elementy systemu prysznicowego. Odpowiada za rozpraszanie strumienia wody, co przypomina deszcz. Taki wodny zabieg rozluźnia, jest bardzo przyjemny. Nim ją wybierzemy, zapoznajmy się z cennymi poradami, by zakup deszczownicy był w pełni udany.
Deszczownica - co to takiego?
Deszczownica (określana też jako deszczownia), stanowi jedną z części systemu prysznicowego. Jest obecnie niezastąpionym elementem występującym w nowoczesnej łazience. Niezależnie od tego, czy montujemy system natynkowy, czy podtynkowy - deszczownica zawsze występuje z słuchawką natryskową, która może przybierać różne kształty - od miniaturowych, aż po cylindryczne i tradycyjne okrągłe. Możemy też pokusić się o dodatkową deszczownicę - może być zamontowana na drążku (w przypadku baterii natynkowych) lub w ścianie, ewentualnie suficie (zestaw prysznicowy podtynkowy).
Deszczownica natynkowa czy podtynkowa? Jaka lepsza?
W natynkowym zestawie deszczownica może stanowić podstawowy natrysk ręczny o dużej głowicy. Z łatwością możemy regulować to, co najważniejsze, czyli jej umocowanie oraz wysokość. Istnieje też inny wariant deszczownicy natynkowej - system, w którym głowica umocowania jest na drążku na stałe i połączona z baterią. Pamiętajmy jednak, że jej wysokość jest niezmienna, musimy więc zatroszczyć się o zamontowanie dodatkowego, tradycyjnego natrysku ręcznego.
Zestawy prysznicowe podtynkowe są dziś częściej wybierane, między innymi ze względu na swoją bardziej nowoczesną formę. Na ścianie znajdują się tylko niezbędne elementy (rozmieszczone punktowo): bateria, prysznic ręczny i oczywiście deszczownica, która może być ścienna lub sufitowa. Ważna informacja jest taka, że deszczownia ma zawsze stałą wysokość. Istotne też, aby wybrać dobry termin na montaż baterii podtynkowych - najlepiej podczas remontu lub prac wykończeniowych.
Rodzaje deszczownic - jakie są dostępne?
Biorąc pod uwagę to, co napisaliśmy powyżej, możemy wyróżnić cztery rodzaje deszczownic:
- Deszczownica natynkowa ruchoma, która montowana jest na drążku zamiast klasycznej słuchawki. Połączona z baterią prysznicową za pomocą elastycznego węża;
- Deszczownica natynkowa stała - znajduje się na drążku i na stałe jest połączona z baterią, jaka zamontowana jest na ścianie;
- Deszczownica podtynkowa - cała konstrukcja znajduje się pod ścianą z płytkami, widoczne są wyłącznie (na ścianie lub suficie) ramię i głowa deszczownicy;
- Deszczownica podtynkowa sufitowa - montowana w podwieszanym suficie. To bardzo nowoczesne rozwiązanie, ale sprawdza się wyłącznie w wysokich i dużych łazienkach.
Wybieramy deszczownicę - o czym dodatkowo pamiętać?
Poznaliśmy już specyfikę deszczownicy - ich miejsce w natynkowym i podtynkowym zestawie prysznicowym. Wiemy już też, jakie rodzaje deszczownic są dostępne. Czas dowiedzieć się o innych ważnych kwestiach.
Przede wszystkim, jeśli tylko to możliwe, zdecydujmy się na kompletny zestaw prysznicowy podtynkowy lub natynkowy. Zapewnia to nie tylko większą estetykę aranżacji łazienki, ale też brak awaryjności, gdyż spójny system ze starannie dobranymi i dopasowanymi do siebie elementami, lepiej działa. Pamiętajmy też, że wśród deszczownic znajdziemy modele z podstawowymi funkcjami, jak i zdecydowanie bardziej zaawansowanymi, na przykład z regulacją strumienia, dzięki czemu możemy wybrać pomiędzy silnym i lekkim uderzeniem wody. Może intensywnie masować, ale też delikatnie muskać ciało niczym delikatna mgiełka.
Niektóre urządzenia zaskakują nieoczywistymi możliwościami jak efektowne podświetlenie strumienia. Jeszcze w innych ilość funkcji możemy stale zwiększać za sprawą dedykowanych aplikacji. Wystarczy smartfon, by sterować dźwiękiem, światłem i intensywnością tryskającej wody (oczywiście ustawimy to jeszcze, nim wejdziemy pod prysznic).
Chociaż konstrukcja deszczownicy wydaje się mało skomplikowana, to jak pokazaliśmy w artykule - wcale tak nie jest. Przed kupnem musimy więc pomyśleć nie tylko, jaką wybrać, ale także zastanowić się nad tym, czy lepszy będzie zestaw prysznicowy podtynkowy, czy natynkowy.
Polecane