5 najważniejszych błędów popełnianych w aranżacji łazienki

2021-04-19
5 najważniejszych błędów popełnianych w aranżacji łazienki

Jeśli chodzi o aranżację wnętrz, to niestety, ale jest ona skazana na niekończące się “wtopy”. Ile to razy słyszeliśmy od kogoś z rodziny bądź znajomego: “czemu wybrałeś takie płytki/taką podłogę/kolor ściany?” itp. (niepotrzebne skreślić lub dopisać). Długo można by wymieniać. Bardzo prawdopodobne, że większość ma takie doświadczenia. Na szczęście jednak potrafimy uczyć się na błędach, także w przypadku łazienki. Żeby więc później nie żałować, lepiej wiedzieć wcześniej, na co uważać. Wybraliśmy 5 najbardziej popularnych gaf, które mogą doprowadzić nas do białej gorączki.

Co z tymi meblami?

Możemy zadać sobie takie pytanie, zrzucają winę na źle wyglądające meble łazienkowe. Zastanawiamy się, czy to rzeczywiście te same, które widzieliśmy w sklepie bądź na stronie internetowej, czy dostaliśmy coś innego? Najczęściej taka reakcja występuje, gdy są źle dopasowane do ceramiki. Co z tego, że są praktyczne, jeśli nie wyglądają estetycznie? Pamiętajmy więc, żeby zawsze zakupić meble łazienkowe i ceramikę tego samego producenta! Łatwo je dobrać, gdy zdecydujemy się na kupno gotowego zestawu.

Jak dobierać płytki?

Ściany w łazience wykańczamy najczęściej za pomocą płytek, ważne więc, by dopasować je jak najlepiej. To samo zresztą powiemy o fugach. Musimy odpowiedzieć sobie na szereg pytań, między innymi, jakie płytki są lepsze - matowe czy błyszczące? Wzorzyste czy gładkie? A co z fugami? Czy powinny pasować do płytek, czy wręcz przeciwnie - lepiej, jak z nimi kontrastują?

Choć takich pytań jest dość dużo, to również znajdą się pomocne wskazówki, na przykład - nie warto inwestować w jasne, matowe płytki łazienkowe, ponieważ ciężko je utrzymać w czystości. Niezależnie jednak od tego, jakie będą, powinny być antypoślizgowe. Lepiej też zrezygnować z fugi w kolorze białym, bo po kilku latach nie będzie wyglądała tak dobrze, jak na początku - zacznie szarzeć, prezentując się coraz gorzej.

Lustro w łazience ma kluczową rolę

Za sprawą luster możemy zmienić łazienkę nie do poznania, optycznie ją powiększając. To szczególnie istotne w małych pomieszczeniach, gdzie stosując pewne techniki, (np. wieszając dwie tafle luster naprzeciw siebie) uzyskujemy rewelacyjne rezultaty. Najważniejsze, aby lustro znalazło się nad umywalką - perfekcyjnie jak jej górna krawędź skończy się minimum 180 cm nad podłogą. Musi też być zawieszone odpowiednio wysoko nad umywalką, aby tafla łatwo się nie brudziła (od wiecznie chlapiącej wody). Ważne jednak, aby te wymiary dopasować do wzrostu domowników.

Łazienka idealnie oświetlona

Od oświetlenia - podobnie jak od luster - zależy bardzo wiele, bo umiejętnie wykorzystane podnosi walory łazienki. Przede wszystkim nie skupiajmy się na jednym źródle światła, bo powinno być ich kilka. Pamiętajmy, że samo oświetlenie sufitowe to za mało. Mimo że jest podstawą i powinno znaleźć się w każdej łazience, to równie istotne jest dodatkowe światło boczne przy lustrze (idealne, gdy się golimy bądź nakładamy makijaż).

Precz z wilgocią!

Łazienka to specyficzne miejsce, bo zawsze panuje tu ogromna wilgoć. W takich warunkach rozwój pleśni i grzybów to tylko kwestia czasu. Żeby się tego ustrzec, powinniśmy zadbać o wentylację łazienki. Trzeba ją idealnie dopasować do wielkości tego pomieszczenia, przykładowo dla 6 m kw. wydajność wentylatora powinna wynosić minimum 100 m sześciennych/h, a często lepiej, jak jest większa.

Urządzając łazienkę, koniecznie zwracajmy uwagę na wymienione powyżej czynniki. To od nich bowiem zależy najwięcej, zarówno pod kątem estetycznym, jak i funkcjonalnym.

pixel