5 powodów, dla których warto zainwestować w fotowoltaikę!
Instalacje fotowoltaiczne cieszą się w ostatnich latach ogromną popularnością. To nie dziwi, bo są łatwiej dostępne, także za sprawą różnych programów dofinansowania. Nie bez znaczenia jest też perspektywa niskich rachunków za prąd i coraz większa świadomość tego, że każdy powinien w jak największym stopniu zatroszczyć się o środowisko naturalne. Poznajmy 5 najważniejszych powodów, dla których warto zainwestować w fotowoltaikę.
Pełna opłacalność - niższe rachunki za prąd
Każdego dnia zużywamy mnóstwo energii elektrycznej. Po pierwsze, większość urządzeń jest na prąd, po drugie - mamy ich coraz więcej. Otaczamy się nimi i z czasem już nie wyobrażamy sobie bez nich życia. Czy dzisiaj możliwe jest codzienne funkcjonowanie bez smartfona? Zdecydowana większość przyzna, że to oczywiście możliwe, ale mocno komplikuje życie. A przecież smartfon do życia, tak jak inne sprzęty elektroniczne, potrzebuje zasilania. To tylko jeden z przykładów, ale dobitnie pokazujący, jak bardzo jesteśmy uzależnieni od energii elektrycznej.
Dzięki fotowoltaice możemy korzystać ze sprzętów elektronicznych bez obaw o rachunki, bo ta nowoczesna instalacja pozwala uzyskać bardzo duże oszczędności. Produkowana przez nią energia może zaspokoić nawet 90% zapotrzebowania. W konsekwencji rachunki za prąd są niezwykle niskie! Co więcej, nadwyżki wyprodukowanego prądu, na przykład latem można oddać do sieci, by później je odebrać, gdy ilość produkowanej przez panele energii nie wystarcza na bieżące potrzeby.
Pełna niezależność przez wiele lat
Instalacja fotowoltaiczna zapewnia niezależność nie tylko od cen prądu, ale też awarii i różnego typu prac konserwacyjnych. Z jednej strony więc nie musimy się obawiać, że rachunki za prąd będą coraz wyższe, z drugiej nasza instalacja fotowoltaiczna, która jest praktycznie bezawaryjna, działa cały czas. Rosnące ceny prądu to długofalowy trend. Potwierdza to Raport Instytutu Energetyki Odnawialnej, w jakim możemy wyczytać, że ceny będą systematycznie rosnąć aż do 2040 roku. Nie musimy się tego obawiać, bo jesteśmy zabezpieczeni na lata.
Jak przekonują producenci moduły PV są tak zaprojektowane, by działać bezawaryjnie przez 25 lat. Właśnie na taki okres czasu udzielana jest przeważnie gwarancja. Warto jednak wiedzieć, że najlepsze moduły fotowoltaiczne o wysokiej jakości, które są produkowane przy użyciu najnowszych technologii, z dbałością o każdy szczegół mogą działać o wiele dłużej - nawet 35 lat. Taką długowieczność zapewnia zestaw fotowoltaiczny 10 kW z montażem Catido Selfa FULL BLACK HALF-CUT 360W.
Komfort każdego dnia
Fotowoltaika jest bezobsługowa i niezwykle komfortowa w użytkowaniu. Zamontowane panele od razu pracują, pobierając prąd, gdy tylko mają dostęp do energii słonecznej. Nie ma potrzeby, by je konserwować lub wykonywać inne tego rodzaju czynności. Jedyne, co musimy czasem i tylko w okresie zimowym zrobić, to oczyścić je ze śniegu, no chyba że nie ma takiej potrzeby, bo wcześniej rozpuści się on pod wpływem ciepła. Fotowoltaika produkuje energię samoczynnie, nie musimy więc, jak ma to miejsce w przypadku bardziej tradycyjnych źródeł ogrzewania - ani kupować, ani składować paliwa. W związku z tym nie mamy też stałych wydatków, bo ponosimy tylko jeden na samym początku, który związany jest z zakupem i montażem paneli.
Ekologia - odpowiedzialność za stan środowiska naturalnego
Jak więc widzimy - fotowoltaika to korzyści ekonomiczne, czyli niższe rachunki za prąd, ale też inne zalety jak komfort użytkowania, bezawaryjność i bezpieczeństwo. Równie ważne jest to, że systemy fotowoltaiczne nie mają negatywnego wpływu na środowisko naturalne, a troska o jego dobrostan jest niezwykle istotna dla coraz większego grona osób. Jeśli nie zmienimy wielu swoich przyzwyczajeń, to stan Ziemi będzie się pogarszał, więc warto zacząć pozytywne zmiany już dziś, a nowoczesne, proekologiczne ogrzewanie to krok w dobrym kierunku.
Panele fotowoltaiczne to całkowicie “zielone” rozwiązanie, zapewniające produkcję energii z naturalnych, całkowicie odnawialnych źródeł. Korzystanie z takiej instalacji jednocześnie oznacza rezygnację z paliw kopalnych. Te w ogromnej mierze przyczyniają się do powstawania szkodliwych zanieczyszczeń.
Dofinansowanie - jest z czego wybierać
Pisaliśmy o tym, że początkowy koszty (kupno paneli i ich montaż) może wydać się duży, lecz za sprawą dostępnych dofinansowań łatwo go zniwelować. Dzięki temu, że można znacząco je obniżyć, inwestycja jeszcze szybciej się zwróci. Jaka pomoc jest oferowana? To przede wszystkim rządowe wsparcie w postaci bezzwrotnej dotacji w wysokości 5 tys. zł z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Warto skorzystać też z ulgi termomodernizacyjnej i odliczyć w ten sposób od podstawy podatku dochodowego określony procent kosztów instalacji - 17%, 19% lub 32%. Poza tym dostępny jest ogólnokrajowy program Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej “Czyste Powietrze”, a także różne formy wsparcia lokalnego, gminnego.
Powodów, dla których warto zainwestować w fotowoltaikę jest wiele - nie ma więc co zwlekać, lecz zmienić źródło ogrzewania na bardziej ekologiczne!