Aranżacja łazienki w biurze - jak powinna wyglądać?
2020-06-19
Łazienka to nie tylko jedno z ważniejszych pomieszczeń w domu, lecz również w takich miejscach jak biuro. Nie jest ona prywatnym zakątkiem, ale korzysta z niej wiele osób. Jak dużo, to już zależy od wielkości firmy, niemniej aranżując tego rodzaju przestrzeń, powinniśmy przestrzegać najważniejszych zasad. Dowiedzmy się więc, jak powinna wyglądać łazienka w biurze?
Łazienka w domu i biurze - dwa zupełnie inne miejsca
Bez dwóch zdań - wyposażenie łazienki w miejscach publicznych, takich jak biura, to wyzwanie zdecydowanie poważniejsze niż w przypadku przestrzeni prywatnej. Najczęściej bowiem urządzenia idealnie dopasowane do typowych domowych łazienek kompletnie nie zdają egzaminu podczas bardziej intensywnej eksploatacji.
Planując urządzenie takiej przestrzeni, pamiętajmy, by dobierać elementy dedykowane, przeznaczone konkretnie do użytku publicznego. Nie musimy się martwić, że takich nie znajdziemy, ponieważ producenci oferują wiele ciekawych sprzętów, prześcigając się w coraz to lepszych propozycjach. Odnosi się to do całości wyposażenia, a więc umywalek, baterii podtynkowych, bidetów WC itd.
Aranżacja łazienki w biurze - ważne wskazówki
Łazienki w biurach i innych miejscach, z których korzystają różni ludzie, powinny przede wszystkim sprostać wysokim wymaganiom pod każdym względem - nie tylko higieny, ale również komfortu oraz bezpieczeństwa użytkowania. Nie może w nich zabraknąć podstawowych elementów wyposażenia, ale - jak już wspomnieliśmy wcześniej - najważniejsze, żeby były odporne na częstą eksploatację. Do wycierania rąk zainwestujmy w wydajną suszarkę bądź ręczniki papierowe. Tak samo istotne jest zatroszczenie się o odpowiednią wentylację i odświeżenie. Korzystający z łazienki powinni mieć poczucie, że w pomieszczeniu panuje czystość i porządek.
Często użytkowana biurowa toaleta jest szczególnie narażona na szybkie, nadmierne zużycie energii elektrycznej. Głównie dlatego, że wychodząc z niej łatwo zapomnieć zgasić światło. Obowiązki pracownicze zajmują głowę, więc nietrudno, aby tak się stało. Najlepiej już na etapie projektowania biurowego sanitariatu zatroszczyć się o to, by oświetlenie było maksymalnie energooszczędne. Warto zainstalować czujniki wykrywające ruch, dzięki czemu zawsze zgaszą światło, nawet, jak sami tego nie zrobimy.
A co mówią na ten temat przepisy?
Urządzając łazienkę w miejscu publicznym, powinniśmy kierować się regulacjami, które znajdziemy w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Istotne pod tym względem są szczególnie warunki techniczne określające różne parametry: minimalne wymiary pomieszczeń, liczba toalet, pisuarów czy umywalek. Głównie zależy to od ilości osób, które będą z nich korzystać. Wybrane zalecenia dotyczą na przykład posadzki, jaka powinna być wykonana z materiału zmywalnego, nienasiąkliwego i nieśliskiego. Znajdziemy tam zapisy dotyczące drzwi - powinny zamykać się samoczynnie. Mowa jest też o drzwiach przesuwnych i składanych - w ogólnodostępnych łazienkach nie są zalecane.
Ściany pomieszczenia sanitarnego muszą mieć odpowiednią wysokość, co najmniej 2 metrów. Ich powierzchnia zaś musi być odporna na wilgoć i zmywalna. Oczywiście, co równie ważne, wyposażenie toalety trzeba systematycznie uzupełniać, żeby nie zabrakło tego, co potrzebne do utrzymania higieny. W każdej z nich musi znaleźć się szereg elementów: ręczniki papierowe (plus pojemnik), suszarka do rąk, dozownik mydła, szczotki WC, mydło w płynie lub piance, kosze na śmieci, środki dezynfekujące, odświeżacze powietrza itp.
Urządzając taką przestrzeń w biurze, spotkamy się z wieloma trudnościami aranżacyjnymi. Część z nich może zaś pojawić się już na etapie korzystania z łazienki. Odpowiednie planowanie pomoże jednak zapobiec większym problemom.