Aranżacja małej łazienki - zobacz, jak to zrobić!

2020-05-19
Aranżacja małej łazienki - zobacz, jak to zrobić!
Każdą łazienkę można “zepsuć”, aranżując tę przestrzeń w sposób niechlujny, bez pomysłu i koncepcji. A później, zamiast cieszyć się z codziennych drobnych przyjemności pielęgnacyjnych, musimy męczyć się, przeciskając między meblami, kabiną prysznicową a umywalką. Taki stan wywołuje dużą frustrację, a zmiana jej wyglądu to duże koszty. Żeby więc nie narażać się ani na rozczarowanie, ani dodatkowe koszty, zawczasu zastanówmy się, jak ma prezentować się nasza mała łazienka.

Aranżujemy małą łazienkę - absolutne podstawy

O jej ergonomię najlepiej zatroszczyć się już na etapie budowy bądź remontu. Już wtedy powinniśmy ustalić, gdzie będą znajdować się meble łazienkowe. W przypadku niedużego metrażu warto zainwestować w szafki i półki wbudowane w ścianę. Dzięki temu rozwiązaniu zaoszczędzimy sporo miejsca. 

Tak samo istotne jest to, czym pokryjemy podłogi i ściany, ponieważ od koloru, faktury i wielkości zależy, czy optycznie powiększymy, czy zmniejszymy pomieszczenie. Wykluczone, aby zainwestować w małe płytki o ciemnych lub kontrastujących kolorach. Z drugiej strony - za duże, które trzeba przycinać i dopasowywać też są złe. Wnętrze zostanie zakłócone przez nadmierne podziały. 

Pamiętajmy, że w małych łazienkach najważniejsze są jasne kolory i duża ilość światła. Zdecydujmy się więc na średniej wielkości płytki w jasnych kolorach (mogą być z połyskiem), spójnie współgrających kolorystycznie z resztą pomieszczenia. Najgorsze są kontrasty oraz agresywne kolory, które w żaden sposób nie przysłużą się małej łazience, wprowadzając w niej niepotrzebny zamęt. 

Oczywiście, mówimy o dominującej roli tych ozdób - w przypadku urozmaicenia można wprowadzić drobne akcenty soczystych barw, na przykład, aby uatrakcyjnić miejsca, w których dominują jednostajne barwy (jak biały kolor). 

Oświetlenie i jego kluczowa rola

Światło ma ogromne znaczenie w każdym pomieszczeniu, wpływając w wielkim stopniu na efekt aranżacyjny. To szczególnie istotne w małej łazience, w jakiej dodatkowo nie ma okna, a więc dostępu do naturalnego oświetlenia. Bez niego wnętrze wydaje się ponure, a co gorsza mniejsze, dlatego też musimy zatroszczyć się o dobranie sztucznego oświetlenia. 

Pierwsze, co przychodzi na myśl to zdecydowanie się na jednopunktowe duże światło, lecz to nie jest dobry trop, ponieważ lepszą opcją jest kilka mniejszych źródeł światła, jakich lokalizacja musi zostać odpowiednio przemyślana. Współcześnie nie ma problemu, by poradzić sobie z tym zadaniem, gdyż za sprawą podwieszanych sufitów z łatwością umieścimy w nich ledowe bądź halogenowe reflektory. Co ważne, to oświetlenie nie jest “sztywne”, więc bez przeszkód możne je nakierowywać na wybrane miejsca (szafki, lustra itp.).

Ważna kwestia - wanna czy prysznic?

Większość osób do małej łazienki wybiera narożny prysznic, który nie zajmuje zbyt wiele miejsca. Minimalne wymiary to 80 cm, ponieważ aż 70x70 cm zajmuje instalacja brodzika. Można też, aby zmniejszyć go optycznie, wybrać prysznic bez brodzika. Nie przytłoczy tak bardzo przestrzeni, jednocześnie łazienka zyska na tym estetycznie. 

Niestety, pod prysznicem nie ma szans na gorącą, relaksującą kąpiel, jak w wannie. Wiele osób jednak obawia się tego rozwiązania ze względu na jej rozmiary, lecz te obiekcje nie są do końca uzasadnione, gdyż obecnie mamy bardzo szeroki wybór wanien o różnych kształtach, pasujących także do małych łazienek. 

Sprawdzają się szczególnie modele o nieregularnej bryle, jakie łatwiej wpasować w ciasną przestrzeń łazienki. Co do innych sanitariatów, to warto pamiętać, aby umywalka nie była zbyła mała - musi mieć co najmniej 50 cm. Dobrze jest też zamontować podwieszany kompaktowy sedes, w którym nie widać zbiornika na wodę. No i oczywiście pamiętajmy, że najlepsze (nie tylko do małej łazienki) są baterie podtynkowe, które nie zajmują dużo miejsca, a jednocześnie prezentują się niezwykle korzystnie. 

Mała łazienka równa się wielki problem? Wcale nie, jeśli pokusimy się o mądre rozwiązania aranżacyjne!
pixel