Bateria łazienkowa – biała, srebrna czy czarna? Kolorystyczna konsekwencja czy kontrast?
Jeszcze jakiś czas temu nie zwracało się szczególnej uwagi na to, jak ma wyglądać bateria łazienkowa. Większość z nich dostępna była w klasycznych kształtach i jednym kolorze – srebrnym. Brak wyboru, brak dylematu. To się jednak zmieniło i dzisiaj nie jesteśmy skazani na dominację jednego koloru i stylu, ponieważ oferta producentów jest bogata, zaś zakres cen dopasowany do możliwości każdej kieszeni! Jaką wobec tego baterię łazienkową wybrać?
Łazienka kiedyś i dziś
Poprawa standardu życia społeczeństwa powoduje, że chętniej inwestujemy w wystrój mieszkania. Kto żył w latach dziewięćdziesiątych albo i jeszcze wcześniej – przed upadkiem komunizmu, ten wie, jak ogromne zaszły zmiany w podejściu społeczeństwa do tej kwestii. Zresztą, wystarczy porównać stare fotografie, na których można zobaczyć, jak prezentowały się nasze mieszkania jeszcze niedawno. Szczególną uwagę zwracają łazienki – tak podobne do siebie, bez wyrazu i charakteru, takie same jak w innych domach w całej Polsce. Przewidywalne do bólu. I chociaż dzisiaj dalej jest wiele takich łazienek (zwłaszcza w blokach mieszkalnych, gdzie inwencję twórczą ogranicza metraż), to jednak dostęp do ceramiki sanitarnej i różnych dodatków sprawia, że pomieszczenie może stać się bardziej stylowe.
Biel baterii łazienkowej - czy to dobry pomysł?
Idealnym przykładem są baterie łazienkowe, występujące nie tylko w tradycyjnym srebrnym kolorze, ale również w czarnym i białym. Nie brakuje wielbicieli srebra, ale coraz częściej wybieramy odważne rozwiązania. Biel – do tej pory zarezerwowana dla umywalki, brodzika czy sedesu – szturmem wdarła się do tego ustalonego porządku, oferując zupełnie nową jakość. Pasuje do różnych stylów, zwłaszcza skandynawskiego, francuskiego i shabby chic. Świetnie się prezentuje zarówno z białymi elementami, bo zachowuje kolorystyczną spójność, jak i z innymi odcieniami, na przykład z czarną umywalką, dając kontrastowy, zaskakujący i niebanalny efekt.
Jeśli jesteśmy zdecydowani na baterię łazienkową, pamiętajmy, że musi współgrać z resztą wyposażenia we wnętrzu. Biała bateria najlepiej wygląda w pomieszczeniach urządzonych w drewnie oraz z dostępem do naturalnego światła. Jej główną zaletą jest funkcjonalność. Na bieli nie widać zbytnio brudu i zacieków, a w przeciwieństwie do armatury chromowanej – białe baterie nie rdzewieją.
Na czarno - jaki da to efekt?
Na przeciwnym biegunie mamy czarne baterie. To ekstrawagancki dodatek pasujący niemalże do każdej łazienki. Rzadko spotyka się wnętrza wykonanie całe na czarno, więc bateria w tym kolorze pozwala na ujmujący i stylowy kontrast, zwłaszcza z białą wanną, umywalką bądź sedesem. Czarna armatura jest elegancka, nietypowa, przyciąga wzrok, nie pozostawiając nikogo obojętnym. Co ważne, pasuje do różnych materiałów: drewna, granitu, stali nierdzewnej czy ceramiki. Dzięki temu idealnie odnajduje się w różnych stylowo wnętrzach – nie tylko nowoczesnych, ale również tradycyjnych.
Łączy w sobie zarówno niebanalny design, jak i uniwersalność. Jedyne, do czego można mieć zastrzeżenia, to widoczne na czarnej powierzchni zacieki i zabrudzenia, które po pewnym czasie – jeśli to zaniedbamy i nie będziemy regularnie czyścić odpowiednimi preparatami – będą wyglądać bardzo nieestetycznie. Bateria łazienkowa nie musi więc być w kolorze srebrnym, bo dostępne rozwiązania pozwalają na większą swobodę aranżacyjną, na czym zyskuje wygląd każdej łazienki.