Bateria termostatyczna – jak działa i czy warto ją kupić?

2023-03-10
Bateria termostatyczna – jak działa i czy warto ją kupić?

W sklepach z armaturą łazienkową znajdziesz tradycyjne baterie łazienkowe i droższe modele wyposażone w termostat. Czy warto inwestować w modele termostatyczne? Czym właściwie różnią się od zwykłych baterii z pokrętłami lub uchwytem do regulacji temperatury wody? Dowiedz się wszystkiego, co najważniejsze o bateriach termostatycznych, aby wybrać najlepszą baterię do swojej kabiny prysznicowej lub wanny.

Co to jest i jak działa bateria termostatyczna?

Bateria termostatyczna jest rodzajem armatury łazienkowej, który umożliwia utrzymanie stałej temperatury wody wypływającej z wylewki lub dyszy prysznicowej. Od zwykłej baterii różni się jednym elementem. We wnętrzu baterii zamontowany jest termostat. Jak działa bateria termostatyczna?

Kiedy ciśnienie wody wpływającej do mieszacza się zmieni, a wraz z nim jej temperatura, czujnik termiczny zwiększa swoją objętość (pod wpływem gorącej wody) lub zmniejsza (gdy temperatura wody zmieszanej spada) i uruchamia tłok zaworowy. Ten kolejno zamyka dopływ gorącej wody lub go otwiera, tak aby temperatura w mieszaczu była równa tej ustawionej na gałce termostatu.

Zalety baterii wannowych z termostatem

Baterie prysznicowe czy wannowe z termostatem niosą ze sobą wiele zalet. Pierwszą i najważniejszą jest bezpieczeństwo. Stała temperatura wody w wylewce zmniejsza ryzyko oparzenia się gorącą wodą. Dzięki niej możesz zapomnieć o nagłej zmianie temperatury wody pod prysznicem, gdy inny domownik spuszcza wodę w toalecie, myje naczynia lub pralka bądź zmywarka zaczyna pobierać wodę. Wiąże się to bezpośrednio z kolejną zaletą baterii termostatycznej – czyli komfortem. Przez całą kąpiel woda ma tę samą, preferowaną przez Ciebie temperaturę.

Dzięki baterii z termostatem po odkręceniu wody znacznie szybciej osiągniesz idealną temperaturę wody. Zaoszczędzisz w ten sposób nie tylko czas, ale przede wszystkim pieniądze. Regulacja temperatury wody pod prysznicem za pomocą baterii jednouchwytowej czy dwuuchwytowej zajmuje znacznie dłużej czasu, co zwiększa zużycie wody.

Ten model baterii zalecany jest także w łazienkach, z których korzystają osoby starsze i dzieci. Dzięki temu po odkręceniu wody masz pewność, że z kranu nie wypłynie nagle gorąca woda. Niektóre baterie wyposażone są w dodatkowy zawór odcinający, który uruchamia się, gdy woda w mieszaczu jest za gorąca.

Catido Venice Cbox PL1 Zestaw prysznicowy podtynkowy mechaniczny biały( szklana rozeta )

Rodzaje baterii z termostatem

Baterie termostatyczne podobnie jak zwykłe dzielą się ze względu na sposób i miejsce montażu.

Bateria termostatyczna naścienna i podtynkowa

Do swojej łazienki możesz wybrać baterie podtynkowe lub natynkowe. Te pierwsze charakteryzują się minimalistyczną budową. Wszystkie przyłącza wody i mieszacz ukryty jest w ścianie. Dzięki czemu pod prysznicem lub nad wanną widoczna jest tylko wylewka i pokrętła.

Tradycyjne baterie natynkowe mają korpus zespolony z pokrętłami, który montuje się na ścianie. Ich stylizowany design sprawia, że często są dodatkową ozdobą łazienki.

Bateria wannowa z termostatem

Baterie różnią się budową w zależności od miejsca, w których są montowane. Bateria wannowa termostatyczna wyposażona jest w wylewkę, która umożliwia napełnienie wanny. Ponadto na korpusie znajdziesz przełącznik, który umożliwia skierowanie wody do podłączonego do niej węża i słuchawki od prysznica. Dzięki temu w wannie jesteś w stanie wziąć także szybki prysznic. Baterie wannowe wyposażone w termostat mogą być natynkowe, podtynkowe lub przeznaczone do montażu w wannie.

Catido Simple TR3 Cbox Bateria termostatyczna podtynkowa PVD Shiny Gold

Bateria termostatyczna prysznicowa

Zestaw prysznicowy z baterią termostatyczną jest bardzo dobrym rozwiązaniem szczególnie do małych kabin prysznicowych. Wyposażony jest tylko w dwa pokrętła od temperatury i ciśnienia wody. Pokrętła są często zlicowane z korpusem baterii, dzięki czemu zajmują mniej miejsca. Dzięki temu nie ma możliwości zahaczenia o nie ręką i przypadkowej zmiany temperatury.

Bateria prysznicowa podtynkowa może być wyposażona w dodatkowe dysze do hydromasażu. Dostępne są także całe panele prysznicowe, które wyposażone są w termostat. Dzięki tak szerokiej ofercie możesz dowolnie zaaranżować swoją kabinę prysznicową.

Bateria z termostatem – jak ustawić?

Obsługa baterii z termostatem jest bardzo prosta. Do wyboru masz jedynie dwa pokrętła. Za pomocą jednego regulujesz ciśnienie wody, a drugim ustawiasz jej temperaturę. Pokrętło od temperatury zazwyczaj wyposażone jest w przycisk zabezpieczający przed poparzeniem znajdujący się na 38°C. Należy go przycisnąć, aby ustawić wyższą temperaturę. Baterię po montażu musisz skalibrować tak, aby przycisk odpowiadał właśnie tej wartości.

Catido Vidi TR2 Cbox Zestaw prysznicowy podtynkowy termostatyczny złoty mat

Kiedy nie stosować baterii z termostatem?

Jeśli wodę w swoim domu ogrzewasz za pomocą gazowych lub elektrycznych podgrzewaczy przepływowych – montaż baterii z termostatem nie jest zalecany. Piece te uruchamiają się przy odpowiednim ciśnieniu wody. Jeśli tłok w termostacie zacznie ograniczać przepływ wody ciepłej, aby ustalić jej pożądaną temperaturę w mieszaczu, ciśnienie wody spadnie w całej instalacji, a to doprowadzi do wyłączenia się podgrzewacza.

Bateria z termostatem zwiększy Twoje bezpieczeństwo i komfort podczas kąpieli pod prysznicem lub w wannie. Pozwoli Ci także zaoszczędzić na rachunkach za prąd. Duży wybór baterii termostatycznych znajdziesz w ofercie sklepu Catido. Wyposaż swoją łazienkę w baterię termostatyczną i podnieś komfort kąpieli w swojej łazience.

pixel