Bateria umywalkowa lub prysznicowa - jak poprawnie zamontować?
2020-06-20
Montaż baterii umywalkowej lub prysznicowej nie jest trudnym zadaniem, lecz wymaga odrobiny wiedzy i precyzji, aby działała ona, jak należy. Nieprzemyślana instalacja może wiązać się ze sporymi kłopotami, szczególnie z wyciekiem wody, co mocno uprzykrzy życie. Aby się tego ustrzec, dowiedzmy się jak poprawnie ją zamontować!
Od czego zacząć?
Najważniejsze na początek to wybrać rodzaj baterii - dostępne są modele ścienne oraz stojące. Żeby dopasować je do naszej łazienki, zwracajmy oczywiście uwagę na to, jak wygląda i czy pasuje do planowanej aranżacji. Zawsze też trzeba pamiętać o kwestiach technicznych, sprawdzając, na jakiej wysokości znajdują się rury doprowadzające ciepłą i zimną wodę.
Ścienne montujemy w sytuacji, gdy rury wyprowadzane są powyżej umywalki lub wanny. Jeśli nie, ponieważ instalacja wodna przebiega poniżej, wybierzmy armaturę stojącą. Zastanówmy się też, czy zdecydować się na baterię natynkową, czy podtynkową. Obecnie zdecydowanie popularniejsze i chętniej wybierane są baterie podtynkowe, głównie z powodu swojej estetyki, ale i kwestii praktycznych. Brak tu niepotrzebnych elementów, nie przytłaczają więc swoim rozmiarem. Łatwo je też utrzymać w czystości.
Bateria - jaka ilość otworów?
Pamiętajmy jednocześnie, że dostępne na rynku modele baterii różnią się pod względem innych parametrów, między innymi liczbą otworów. Najbardziej znane są baterie stojące jednootworowe, ponieważ bez problemu je zamocujemy (właśnie za pomocą jednego otworu), strumień wody zaś i jego temperaturę łatwo wyregulujemy za sprawą uchwytu. Innym rodzajem jest bateria stojąca dwuotworowa, gdzie występują tu osobne pokrętła do regulacji ciepłej oraz zimnej wody. Inne dostępne w sprzedaży modele trzyotworowe i czterootworowe wybierane są rzadziej, głównie z powodu ich wysokiej ceny.
Montaż baterii stojącej - jak to zrobić?
Załóżmy, że zdecydowaliśmy się na baterie stojącą - teraz przyszedł czas, aby ją poprawnie zainstalować. Umieśćmy ją we wcześniej przygotowanych otworach w umywalce bądź wannie. Przeważnie ich średnica wynosi od 28 mm do 35 mm. W przypadku baterii jednootworowej nie ma wielkiej filozofii - wystarczy zlokalizować specjalne wejście znajdujące się w podstawie naszej armatury i tam wkręcić przewody doprowadzające wodę (to dwa elementy: wężyki przyłączeniowe i wkręt mocujący). Wężyki delikatnie wsuwamy w otwór montażowy, a na wkręt (wystający od spodu) nakładamy specjalną gumową podkładkę.
Wygląda to trochę inaczej w przypadku armatury dwuotworowej. W tej sytuacji złączki umieszczamy w otworach montażowych, a następnie mocujemy je nakrętkami. Dzięki nim jednocześnie zamontujemy baterię, zabezpieczając połączenia płaskimi uszczelkami. Ważne też, aby nie zapomnieć o nakręceniu końcówek instalacji wodociągowej na przyłącza proste.
A co z bateriami ściennymi?
Tego rodzaju baterie montujemy bezpośrednio do przyłączy zimnej oraz ciepłej wody - najlepiej na optymalnej wysokości, aby łatwo się z nich korzystało. Nie może znajdować się ani za wysoko, ani za nisko, i oczywiście dotyczy to tak samo wanny, umywalki czy prysznica. Zaczynamy od wkręcenia przyłączy mimośrodowych do końcówek instalacji wodociągowej, nie zapominając o zabezpieczeniu połączeń gwintowych, używając do tego celu uszczelki bądź taśmy teflonowej.
Przyłącza, do jakich wkręcamy baterie, powinny wystawać ze ściany pod kątem prostym. Równie ważna jest ich jednolita wysokość, co sprawi, że już po przykręceniu baterii jej korpus będzie znajdował się w odpowiedniej pozycji - poziomo. W dalszej kolejności nakręcamy rozety, we wnętrzu nakrętek natomiast umieszczamy gumowe uszczelki z filtrem. Jak już to zrobimy, wystarczy przykręcić baterie.
No i na koniec musimy sprawdzić, czy dobrze wykonaliśmy montaż. Potwierdzi to test szczelności. W tym celu należy puścić wodę i obserwować, czy nie ma wycieków. Jeśli zauważymy, że w jakimś miejscu pojawia się woda, niestety czeka nas dokładna analiza wszystkich faz montażu, by dowiedzieć się, gdzie leży problem.