Baterie podtynkowe – jak wybrać armaturę podtynkową do łazienki?

2019-02-01
Baterie podtynkowe – jak wybrać armaturę podtynkową do łazienki?

Nasze mieszkania stają się coraz bardziej dopieszczone, a wnętrzem, gdzie te pozytywne zmiany są coraz bardziej zauważalne, jest łazienka. Najnowsze trendy w urządzaniu pozwalają ograniczyć do minimum ilość detali, które psują wygląd pokoju kąpielowego. Idealnym przykładem są baterie podtynkowe, spełniające swoją najważniejszą funkcję, ale schowane w ścianie. Zyskuje na tym wygląd całego pomieszczenia. Warto skorzystać z tego rozwiązania, lecz o czym pamiętać przed kupnem?

Dawniej można było powiedzieć, parafrazując encyklopedyczne hasło, że łazienka, jaka jest, każdy widzi, a to dlatego, że wszystkie były podobne do siebie. Wynikało to z faktu, że wybór produktów i rozwiązań był ograniczony. Jeśli zaś w sprzedaży było coś innego, to najczęściej było drogie, zaś atrakcyjny wygląd nie zawsze szedł w parze z funkcjonalnością i jakością. Dzisiaj o łazienkach już nie mówi się w sposób lekceważący, bo przez ostatnie lata nastąpiły ogromne zmiany, czego przykładem są rewolucyjne rozwiązania w zakresie stelaży podtynkowych. Sprawdźmy najważniejsze informacje na temat baterii podtynkowych, by wiedzieć, na co zwrócić uwagę, gdy już zdecydujemy się na konkretny model.

Czym są baterie podtynkowe?

Baterie podtynkowe to mechanizm służący do zasilania w bieżącą wodę umywalki bądź prysznica, lecz zaprojektowany tak, aby nie był widoczny. Schowana w ścianie bateria podtynkowa działa bez zarzutu, ale jej ogromną przewagą nad tradycyjnym rozwiązaniem jest jej nowoczesny, minimalistyczny wygląd. Zgodzimy się bowiem, że bateria nie grzeszy wyszukaną estetyką, jest raczej elementem, który częściej odbija się negatywnie na wizerunku łazienki, niż dodaje jej uroku. Skoro więc można ją schować, to dlaczego tego nie zrobić? Tym sposobem zwiększamy możliwości aranżacyjne we wnętrzu, bo takie baterie można zamontować wszędzie, na przykład jako baterię prysznicową podtynkową, deszczownię podtynkową czy baterię wannową podtynkową.

Dlaczego warto zainwestować w baterie podtynkowe?

Mówiąc o najmocniejszych stronach, powinniśmy zacząć od tego, co już przewinęło się kilka razy w artykule. Mianowicie, dzięki temu, że bateria jest schowana pod tynkiem, zyskuje nie tylko wygląd łazienki, ale i oszczędzamy sporo miejsca. To ma wielkie znaczenie w małych łazienkach, w których znaczną część zajmują elementy instalacji. Teraz natomiast, montując np. zestaw prysznicowy podtynkowy, nie musimy obawiać się o szpecące przestrzeń “dodatki”, bo cała bateria ląduje w ścianie, a widoczne pozostaje tylko to, co konieczne: rozeta maskująca oraz dźwignia z regulatorem ciepłej i zimnej wody.

baterie podtynkowe

Bateria przyczynia się do większej funkcjonalności, bo niezależnie, czy chodzi o prysznic podtynkowy, montaż deszczownicy prysznicowej czy baterii podtynkowej termostatycznej, mamy dowolność w rozmieszczeniu wymienionych produktów. Nie jesteśmy więc zmuszeni umieszczać elementów sterujących w pobliżu wylewki, a tak się dzieje w przypadku tradycyjnej baterii. Mamy więc dużą swobodę, aby zgodnie z własną wizją zaplanować łazienkę, która będzie nie tylko stylowa, ale i w pełni funkcjonalna. Łatwiej też utrzymać czystość, bo im mniej elementów na zewnątrz, tym mniej dodatkowej pracy. Tym bardziej że przewody i łączenia są trudne w pielęgnacji, a co gorsza zbierają się na nich trudne do usunięcia zacieki i osady.

To rozwiązanie – niezależnie, czy są to deszczownice podtynkowe, bateria podtynkowa termostatyczna czy bateria umywalkowa – gwarantuje nowoczesny, niezwykle efektowny i designerski wygląd łazienki. Wspaniale prezentują się we wnętrzach urządzanych w stylu minimalistycznym, gdzie najważniejsza jest prostota i brak przeładowania przestrzeni niepotrzebnymi elementami.

Jaką wybrać baterię podtynkową?

Istnieje kilka czynników, na jakie należy zwrócić uwagę przed zakupem baterii podtynkowej. Jednym z najważniejszych są dodatkowe funkcje, które ze zwykłego prysznica potrafią stworzyć domowy zestaw SPA. Coraz częściej spotyka się deszczownice prysznicowe czy baterie z kompletem natryskowym, które wykonane są z wysokiej jakości materiałów. Dostępne są też baterie z wbudowanym mieszaczem czy termostatem, którego zadaniem jest regulacja temperatury. Zwracajmy też uwagę, czy interesująca nas bateria podtynkowa została wyposażona w zawór odcinający, chroniący przed poparzeniem gorącą wodą.

Wybierając baterię podtynkową, musimy ocenić jej wygląd, a zwłaszcza to, jaki ma kształt. Najczęściej spotykane są modele kwadratowe i prostokątne. Nie da się wskazać, które są ładniejsze czy lepsze, bo to sprawa indywidualna. Pamiętajmy jednak, aby zachować spójność aranżacyjną, co oznacza, że decydując się na baterię prysznicową w kształcie prostokąta, taką samą formę powinny mieć inne baterie w łazience, np. umywalkowa. Poza tym warto wiedzieć, że do wyboru mamy baterie jednouchwytowe bądź z pokrętłami na zimną i ciepłą wodę. Na pewno modele z mieszaczem czy baterią termostatyczną sprawdzą się w łazience zaprojektowanej w nowoczesnym stylu, pokrętła zaś bardziej pasują do wnętrz tradycyjnych. Istotny jest również kolor baterii. Oferta jest bogata, bo poza klasycznymi chromowanymi bateriami, dostępne są również takie kolory, jak biel, czerń oraz powierzchnie pokryte mosiądzem i miedzią antyczną.

Jak wygląda montaż?

Montaż tylko pozornie wydaje się trudny, bo w rzeczywistości nie powinien sprawić większych problemów. Oczywiście, przeważnie wykonuje go hydraulik, który ma w tym doświadczenie. Jeśli jednak czujemy się na siłach, możemy sami spróbować. Nim zaczniemy montować baterię, powinniśmy dokładnie zaplanować umiejscowienie wszystkich elementów systemu prysznicowego. W ścianie wykuwamy otwór o takiej głębokości, która umożliwi schowanie części podtynkowej baterii. Nie musimy się obawiać, że do takiej instalacji używa się innych rur, bo wszystkie elementy systemu łączy się za pomocą standardowych modeli, jakie są stosowane w instalacjach wodnych – czyli o średnicy 15 mm lub 20 mm. Wcześniej jednak przygotujmy bruzdy, w których znajdą się rury. Podłączamy wszystkie odbiorniki, a następnie sprawdzamy szczelność rur. Jak wszystko jest w porządku, możemy zatynkować bruzdy. Na sam koniec zostaje montaż elementu natynkowego.

Wiemy już, co to takiego bateria podtynkowa, dlaczego warto ją wybrać, jakie ma zalety, a także jak wygląda jej montaż. Niezależnie od tego, jaka będzie nasza decyzja, każdy przyzna, że zalety i możliwości systemu podtynkowego robią wrażenie.

pixel