Bidet, myjąca toaleta a może bidetta?

2022-03-25
Bidet, myjąca toaleta a może bidetta?

Wielu projektantów wnętrz przykłada dziś dużą uwagę do tego, by współczesne łazienki były urządzone w sposób przemyślany, funkcjonalny, a nierzadko także luksusowy. Dzięki temu dbanie o higienę jest w nich nie tylko zdecydowanie przyjemniejsze, ale także łatwiejsze. Ta druga kwestia zależy w dużej mierze od tego, czy inwestor zdecyduje się na zamontowanie dodatkowych urządzeń, jak bidetta, bidet wiszący albo zamianę tradycyjnej miski WC na toaletę wiszącą.

Higiena osobista jest bardzo ważna, ponieważ w istotny sposób wpływa na nasze samopoczucie, zdrowie, a także to, jak jesteśmy postrzegani przez innych. Dbanie o nią jest dziś zdecydowanie łatwiejsze niż kiedyś. Sprzyja temu dostęp do bieżącej wody, prysznic, wanna oraz możliwość zamontowania dodatkowych urządzeń jak bidetty, bidety wiszące lub myjące toalety.

Co powinno znaleźć się w łazience?

Podstawowe wyposażenie współczesnej łazienki obejmuje miskę WC, umywalkę i wannę lub prysznic. Możliwe jest oczywiście rozszerzenie wyposażenia o dodatkowe elementy, co zależy przede wszystkim od wielkości pomieszczenia i budżetu, jakim dysponuje inwestor. Wtedy we wnętrzu może zagościć zarówno wanna, jak i prysznic, a także inne urządzenia, które ułatwiają dbanie o higienę osobistą, takie jak bidetty albo bidety wiszące. Te ostatnie są dość często spotykane w krajach Dalekiego Wschodu, natomiast u nas dopiero zyskują na popularności. Z kolei w Japonii dość często możemy zobaczyć miski WC z bidetem, czyli tzw. toalety myjące. W tym ostatnim przypadku tradycyjna miska WC oraz bidet zostają zastąpione jednym urządzeniem, co niewątpliwie wpływa na oszczędność miejsca.

Czym jest bidetta i kiedy warto ją wybrać?

Choć miski WC z bidetem, bidety wiszące oraz bidetty dopiero zdobywają w naszym kraju popularność, warto wiedzieć, kiedy ich obecność jest po prostu niezastąpiona. Okazuje się, że odgrywają one bardzo ważną rolę w higienie osób, które mają problemy z poruszaniem się oraz osób starszych. Pomagają też dbać o czystość pacjentom po zabiegach chirurgicznych, bo w ich przypadku kąpiel pod prysznicem lub w wannie może być utrudniona, a nawet niezalecana. Nie zawsze jednak montaż bidetu, choćby ze względu na ograniczony metraż łazienki, jest możliwy. Właśnie w takim przypadku doskonale sprawdzają się bidetty.

Bidetta zajmuje niedużo miejsca, poprawiając przy tym znacznie komfort dbania o higienę osobistą. Ma postać natryskowej słuchawki, którą montuje się przy misce WC. Niektórzy uważają, że jest bardziej funkcjonalna i wygodniejsza w użyciu od bidetu. Co więcej, taki natrysk można również wykorzystać do mycia powierzchni łazienki, czyszczenia obuwia itp. Bidettę z powodzeniem można zamontować nawet w niedużych łazienkach.

Catido Simple 49 cm Miska WC wisząca Rimless Bidet z baterią bidetową bidetta Czarny połysk

Najpopularniejsze urządzenie do higieny intymnej w łazience - bidet

Nieco bardziej popularny od bidetty jest w naszym kraju podwieszany bidet. Nie powinno więc dziwić, że spotkamy go w polskich łazienkach zdecydowanie częściej. Wyglądem przypomina podwieszaną miskę WC. Tym, co go od niej odróżnia, jest zamontowana nad nim bateria. Na zakup bidetu decydują się zwykle osoby, które dysponują łazienką o większym metrażu i z powodzeniem mogą go zmieścić obok toalety. I tu warto zwrócić uwagę na jeszcze jedną kwestię. Właśnie dlatego, że najbardziej rozsądnym i funkcjonalnym rozwiązaniem jest montaż bidetu tuż obok miski WC, to oba urządzenia powinny pasować do siebie pod względem stylistyki. Najlepiej, jeśli będą pochodzić od jednego producenta i należeć do tej samej kolekcji. Dla utrzymania spójnego wystroju warto wybrać również pasujące do nich przyciski do spłuczki do zestawów WC.

Catido Luna Thick Miska WC wisząca bez rantu Rimless

Nowoczesne rozwiązania 2w1 - miski WC

Alternatywą dla bidetty oraz podwieszanego bidetu może być toaleta wisząca, czyli inaczej miska WC, która ma też funkcję bidetu. Dzięki temu inwestor nie musi decydować się na zakup i montaż dwóch różnych urządzeń, bo zastępuje je jednym. Takie rozwiązanie ma dwie ważne zalety. Przede wszystkim można zyskać w łazience sporo miejsca, a ponadto po skorzystaniu z toalety nie trzeba przenosić się na bidet, aby umyć okolice intymne. Tym, co może nieco odstraszać, jest ich cena. Należy jednak zwrócić uwagę na to, że są to najbardziej zaawansowane technologicznie urządzenia, co bez wątpienia przekłada się na komfort użytkowników.

Catido Venice 5-0-2 Bidet 2w1 Miska WC wisząca Rimless z funkcją bidetu

Toalety wiszące dostępne są w różnych modelach i różnych wersjach kolorystycznych. Dzięki temu bez trudu można dostosować ich wybór do stylistyki konkretnego wnętrza. Niektóre z nich nie tylko myją okolice intymne, ale też suszą, co eliminuje konieczność korzystania z ręcznika i papieru toaletowego. Mogą być również wyposażone w pilota.

Współczesne łazienki zapewnią użytkownikom zdecydowanie wyższy komfort niż te, które znamy z przeszłości. Coraz częściej pojawiają się w nich bidety, bidetty oraz toalety myjące. Choć w naszym kraju takie urządzenia nie są jeszcze standardem, to już wyraźnie widać, że z każdym rokiem decyduje się na nie coraz więcej osób.

pixel