Brodziki prysznicowe – prostokątne, kwadratowe czy półokrągłe? Jaki wybrać?

2019-02-08
Brodziki prysznicowe – prostokątne, kwadratowe czy półokrągłe? Jaki wybrać?

W łazience zaczynamy i kończymy dzień. Odpoczywamy, odświeżamy się i przygotowujemy do nowych wyzwań. W jej skład wchodzi kilka obowiązkowych elementów wyposażenia, wśród których jednym z ważniejszych jest kabina prysznicowa, ale i dobrze dobrany brodzik. Wybór jest spory. Który będzie odpowiedni? Sprawdźmy to!

Najważniejsze, aby kabina z brodzikiem pasowała do naszej łazienki i była nie tylko dobrze dobrana, ale również komfortowa. Brodzik oczywiście musi idealnie pasować kształtem do kabiny. Wśród najbardziej znanych i polecanych, na uwagę zasługują brodziki prysznicowe kwadratowe, półokrągłe i prostokątne. Zobaczmy, czym charakteryzują się wymienione modele.

Brodziki kwadratowe - klasyczny wybór

To — jak wspomnieliśmy powyżej — bardzo popularny rodzaj brodzika, który najczęściej wybierany jest przez osoby posiadające łazienki o niewielkich rozmiarach. Świetnie dopasowuje się do małego metrażu, nie zabierając dodatkowego miejsca. Najczęściej znajdziemy je w mieszkaniach osiedlowych, gdzie wielkość pomieszczeń nie jest zbyt duża, co zwłaszcza odczuwalne jest w łazience. Mała, niezbyt funkcjonalna potrzebuje mądrych rozwiązań, a brodzik kwadratowy spełnia tu swoją funkcję znakomicie. Sprawdza się również w większych łazienkach, bo jego uniwersalny kształt doskonale współgra z innymi elementami: meblami łazienkowymi i sanitariatami. Oprócz tego jest niezwykle funkcjonalny i łatwy w czyszczeniu — czego chcieć więcej?

Brodzik prostokątny - czym się wyróżnia?

Jak wspomnieliśmy, czasem na brodzik kwadratowy decydują się właściciele większych łazienek. Częstym wyborem są również brodziki prostokątne, przeznaczone do większego metrażu, gdzie większą kabinę prysznicową można umieścić na całej ścianie. Występują pod dwoma postaciami — jako wysokie brodziki z siedziskiem i niskie, w którym nie ma miejsca, żeby usiąść. To pierwsze rozwiązanie jest niezwykle wygodne, szczególnie dla osób starszych, które podczas kąpieli mają możliwość, aby trochę odpocząć. Nie muszą stać przez kilkanaście minut, co w pewnym wieku bywa uciążliwe, a nawet niebezpieczne. Drugie rozwiązanie — bez siedziska nie ma takich ułatwień, ale za to taki brodzik jest łatwiejszy w czyszczeniu.

A może brodzik półokrągły?

Brodzik półokrągły — podobnie jak kwadratowy — najczęściej spotkać można w małych łazienkach. Jego opływowe, miękkie kształty sprawiają, że pasuje do większości pomieszczeń kąpielowych. Jeśli model kwadratowy może wydawać się dość nijaki i zwyczajny, to prostokątny wprowadza do łazienki stylowość i charakter. Przed kupnem jednak nie zapominajmy, że nie wszystkie półokrągłe brodziki dopasujemy do każdej kabiny. Podstawowym parametrem jest tu promień, który zazwyczaj jest standardowy, ale dla pewności lepiej wybrać brodzik i kabinę jednej firmy. To ważne, bo takie dobranie komplementarnych elementów od jednej marki, zapewnia idealne dopasowanie, szczelność i lepszy wygląd.

Oceńmy więc swoje potrzeby, wielkość łazienki, a później — po sprawdzeniu oferowanych brodzików — zastanówmy się, jaki model spełnia nasze wszystkie wymagania.

pixel