Ceramika sanitarna w Twojej łazience – czym się sugerować podczas wyboru?
Ceramika sanitarna, czyli takie urządzenia jak umywalki i sedesy, to obowiązkowe wyposażenie każdej łazienki. Bardzo bogata oferta dostępnych na rynku produktów nie ułatwia podjęcia decyzji, co do zakupu. Warto więc wiedzieć, na co zwrócić uwagę.
Co warto wiedzieć na temat umywalek?
Wystarczy wejść do pierwszego lepszego sklepu z akcesoriami łazienkowymi (zarówno tradycyjnego, jak i online), by się przekonać o tym, że umywalki dzielą się na standardowe i te bardziej wyszukane. Typowe rozmiary to szerokość od 30 do 60 cm i głębokości 25-55 cm. Zdarzają się jednak modele dużo szersze, na przykład model Vitra Metropole Autoclean ma szerokości 80 cm. Pamiętajmy, że kształt umywalki ma duży wpływ na jej cenę, jeśli więc zastanawiamy się jak zaoszczędzić, wybierajmy tańsze modele: zwykłe, opływowe o zaokrąglonych kształtach, jak umywalka nablatowa Catido Venice Round. Droższe – o zdecydowanie zarysowanej linii, okrągłe czy prostokątne – to na przykład Vitra Sento. Nim kupimy umywalkę, powinniśmy wybrać baterię łazienkową, bo sztorcową montuje się zwykle na umywalce, a ścienną bezpośrednio do instalacji. Odpowiednio wcześniej trzeba też zadecydować o montażu umywalki, bo można przymocować ją do ściany (śrubami, wkrętami lub za pomocą sprzedawanych z nią w komplecie wsporników), bądź postawić ją na szafce podumywalkowej lub blacie.
Sedes – przydatne informacje
Wybór podzielić tu można na sedesy stojące i wiszące. Ten pierwszy montuje się do podłogi. Cechuje go widoczny zbiornik na wodę do spłukiwania. W przeszłości umieszczało się go wysoko na ścianie, dzisiaj raczej to się nie zdarza. Najpopularniejsze są bez wątpienia sedesy kompaktowe, co oznacza miskę ustępową połączoną ze zbiornikiem spłukującym. To aktualnie standard obowiązujący w nowoczesnej łazience, zwłaszcza że takie urządzenia są łatwe do samodzielnego montażu. Przeważnie mają długość 67-70 cm, ale dostępne są też mniejsze (do 60 cm), idealnie pasujące do niedużych łazienek. Niezależnie od tego, jaki sedes kupimy, powinien być pozbawiony rantu, jak na przykład Flush Vitra Metropole Slim. Na czym to polega? Tak nowocześnie zaprojektowane urządzenia nie mają ceramicznego obrzeża, które otacza wnętrze miski ustępowej, zapobiegając wylewaniu się wody podczas spłukiwania. Odmiennie niż w starych modelach – nie ma tu zamkniętego z trzech stron kołnierza – bo wypływająca woda prowadzona jest wokół misy lub wgłębionym kanałem. Łatwa dostępność do zagłębienia oznacza, że nie ma problemu, by utrzymać miskę w pożądanej czystości. Inną zaletą tego rozwiązania są kwestie ekonomiczne i ekologiczne, bo podczas spłukiwania zużywamy mniej wody niż tradycyjnie. Kupno ceramiki sanitarnej tylko pozornie wydaje się łatwym zadaniem. Jak widać, trzeba wiedzieć kilka rzeczy, aby dokonać dobrej decyzji. Mamy nadzieję, że nasz artykuł uporządkował wiedzę na ten temat.