Ciemne kolory – czy sprawdzą się w kuchni?

2022-04-22
Ciemne kolory – czy sprawdzą się w kuchni?

W jaki sposób zaaranżować kuchnię, aby spełniła oczekiwania użytkowników? Bez wątpienia powinna być przestronna, wygodna w użytkowaniu i atrakcyjna pod względem wizualnym. Warto zwrócić uwagę, że pod tymi hasłami może kryć się bardzo wiele, bo poza ogólnikami nie ma tu żadnych konkretów. Funkcjonalność dla różnych osób może przecież oznaczać coś zupełnie innego. Dla jednych będzie to duża przestrzeń odseparowana od innych pomieszczeń i wyposażona w wiele szafek oraz długie blaty, a dla innych otwarty na salon aneks kuchenny, który płynnie przechodzi w przestrzeń jadalni oraz część wypoczynkową. Podobnie jest z kolorystyką. Niektórzy nie wyobrażają sobie w kuchni innych kolorów niż biel i naturalne drewno, inni odważnie stawiają na wyraziste barwy. Bez względu na indywidualne preferencje warto zwrócić uwagę, że ciemne kolory szturmem zdobywają współczesne kuchnie. Jak sprawdzają się w ich wnętrzu?

Ciemne barwy w aranżacji wnętrz dla niektórych mogą wydawać się nieco kontrowersyjne. Pomimo to na ich wykorzystanie w aranżacji decyduje się coraz więcej projektantów i prywatnych inwestorów. Czernie, granaty i antracyty pojawiają się w salonach, łazienkach oraz w kuchniach. W tych ostatnich mogą być obecne pod różną postacią.

Kolorystyka ścian i wprowadzonych do aranżacji materiałów

Należy zauważyć, że ciemne kolory, zastosowane w aranżacji w odpowiedni sposób, dodają jej sporo uroku. I choć nie w każdym wystroju będą wyglądać równie dobrze (bo przecież niektóre style aranżacyjne z założenia unikają ciemnych barw), to w wielu przypadkach zastosowane z umiarem i wyczuciem dodają wystrojowi charakteru i wprowadzają nutkę elegancji.

Kolor czarny, granatowy, czy ciemnozielony zastosowany w aranżacji w nadmiarze może ją przytłaczać i optycznie pomniejszać pomieszczenie. Dotyczy to zwłaszcza niedużych wnętrz, które wymagają dokładnie przeciwnych zabiegów, czyli ich optycznego powiększenia poprzez wprowadzenie jasnych barw i gładkich powierzchni z połyskiem. Warto jednak pamiętać, że nawet w niedużych kuchniach kolor czarny może być stosowany bez szkody dla estetyki wnętrza, jeśli zostanie do nich umiejętnie wprowadzony. Co to oznacza?

Przede wszystkim warto unikać malowania na ciemne kolory wszystkich ścian, a jeśli już się na to zdecydujemy, to koniecznie należy je zrównoważyć jasnymi szafkami i blatami. Powszechną praktyką jest malowanie na kolor czarny lub antracytowy jednej ze ścian. Można tu wykorzystać farbę kredową albo zastosować inne materiały np. antracytową cegłę.

Catido Diamond TL50 Bateria kuchenna czarny mat Optimum

Zlewy granitowe i blaty kuchenne

Ciemna kolorystyka pojawia się w kuchniach nie tylko dzięki zastosowaniu odpowiednich farb i materiałów ściennych, ale również poprzez wprowadzanie innych elementów wystroju. Przykładem są modne obecnie czarne zlewy granitowe, a także czarne blaty (nie tylko marmurowe). To kwintesencja smaku, na którą decyduje się obecnie coraz więcej osób. Utrzymane w ciemnych kolorach zlewy granitowe są nie tylko eleganckie, ale również bardzo wytrzymałe oraz odporne na zarysowania. To stanowi o ich atrakcyjności dla konsumentów, którzy takie element wyposażenia chętnie łączą też z czarnym blatem.

Warto zwrócić uwagę na trwałość granitowych blatów, które są odporne na wysokie i niskie temperatury, a także na działanie czyszczących środków chemicznych. Ich trwałość i możliwość użytkowania przez wiele kolejnych lat bez pogorszenia wyglądu to obok estetyki kolejny duży atut. Obecnie na rynku najpopularniejszy jest zlewozmywak nakładany, jednak w ostatnich latach coraz większym zainteresowaniem zaczyna się cieszyć czarny zlewozmywak podwieszany. Na czym polega różnica? Zlewozmywak podwieszany, inaczej podblatowy montuje się od dołu, natomiast nakładany od góry.

Catido Nova SL38 Zlewozmywak granitowy podwieszany lub nakładany

Czarne baterie kuchenne i inne dodatki

Duże, czarne powierzchnie w kuchni nie zawsze są pożądane. Niekiedy lepszy efekt można osiągnąć poprzez wykorzystanie niewielkich, ale równie eleganckich dodatków. W tej roli doskonale sprawdzają się czarne uchwyty do szafek oraz utrzymane w tym samym kolorze baterie kuchenne i ramki do zdjęć, które zostały zawieszone na ścianie. W tym przypadku bardzo ważna jest konsekwencja projektanta, który musi pamiętać, że jednemu takiemu elementowi powinny towarzyszyć inne. W przeciwnym przypadku we wnętrzu może powstać aranżacyjny chaos. Dlatego, decydując się na czarne albo antracytowe baterie, należy dobrać do nich inne cechujące się identycznym kolorem dodatki. Dzięki temu wystrój będzie spójny, a aranżacja atrakcyjna pod względem wizualnym.

Catido Venice LW8 Bateria umywalkowa czarny mat Optimum

W przeszłości we wnętrzach królowały brązy i beże. Wraz z nadejściem mody na styl skandynawski oraz nowoczesny wszechobecne były biele. A teraz coraz więcej osób decyduje się na wykorzystanie czerni, antracytu i ciemnego granatu. Taka kolorystyka pojawia się także w kuchni, która przez wielu uważana jest za najważniejsze pomieszczenie w całym domu. Umiejętne wykorzystanie w aranżacji ciemnych barw może przynieść wiele korzyści i umożliwić wyeksponowanie niektórych elementów wystroju, a także wprowadzić do wnętrza nieco elegancji.

pixel