Czas na grzanie. Jak wybrać grzejnik łazienkowy?

2019-10-10
Czas na grzanie. Jak wybrać grzejnik łazienkowy?

I znów zaczyna się sezon grzewczy, w którym kaloryfery pracują na pełnych obrotach, aż do wiosny. Ogrzewanie podczas jesieni i zimy jest sprawą kluczową, także w łazience, gdzie obok zimna, problemem jest również duży poziom wilgotności. Musimy więc się zastanowić, jaki wybrać grzejnik, aby ograniczyć te negatywne czynniki. Z drugiej strony trzeba pamiętać o estetyce, bo grzejnik w łazience jest nie tylko praktycznym, ale i estetycznym elementem - dobrze więc, jak prezentuje się stylowo.

Jak ogrzać, żeby było ciepło?

To oczywiste, że w każdym pomieszczeniu musimy zatroszczyć się o odpowiednią temperaturę. Zależnie od wnętrza, te wartości trochę się różnią, na przykład w sypialni powinno być chłodniej (około 18 stopni Celsjusza) niż w pokoju dziennym (20 stopni Celsjusza), ale już w łazience nie ma co oszczędzać na ogrzewaniu, gdyż to właśnie tu - ze względu na specyfikę miejsca - słupek rtęci powinien dobić do około 24 stopni Celsjusza.

Jak sprawić, by zakupione grzejniki rzeczywiście były wydajne i zapewniały taką temperaturę? Najlepiej zasięgnąć porady projektanta instalacji c.o. Przy modernizacji łazienki (a nie całego mieszkania), może wystarczyć opinia sprzedawcy, który obliczy potrzebną moc grzewczą urządzenia. Zrobi to na podstawie kilku parametrów, biorąc pod uwagę powierzchnię i wysokość łazienki oraz przenikalność cieplną ścian (także okien i drzwi).

Grzejniki łazienkowe - pełna dowolność

Grzejniki są akcesoriami łazienkowymi o bardzo różnorodnych kształtach, ponieważ dostępne są zarówno proste “drabinki”, jak i oryginalne, nietuzinkowe formy. To samo zresztą powiemy o kolorystyce, bo choć standardowe modele pokryte są zazwyczaj zwykłą emalią, to można ją barwić na dowolny kolor z palety producenta. W sprzedaży są głównie grzejniki białe i chromowane, a te bardziej nietypowe odcienie jesteśmy zmuszeni zamówić indywidualnie. Pamiętajmy też, że wraz z grzejnikiem można zakupić dodatkowe akcesoria łazienkowe - półki, wieszaki na ręczniki czy lustra. Oczywiście, nim się na coś zdecydujemy, sprawdźmy, które z wymienionych elementów dostępne są z wybranym modelem grzejnika.

Jaki grzejnik wybrać? O czym pamiętać?

Teoretycznie większość grzejników łazienkowych dostępnych w sprzedaży nadaje się do użytkowania w łazience, lecz podwyższona wilgotność sprawia, że urządzenia gorszej jakości mogą korodować. Wybierając więc własny model, zwracajmy uwagę na renomę producenta, a także udzieloną gwarancję.

Jak dobrze wiemy, w łazience nie stosuje się tych samych grzejników, co w innych wnętrzach. “Drabinkowe” są idealne, bo zabezpieczone przed działaniem negatywnych czynników, m.in. wilgoci i wykonane z porządnych materiałów - stali i miedzi. Można też kupić grzejniki panelowe z konglomeratów. Warto jednak wiedzieć, że niektóre nie sprawdzą się w trudnych łazienkowych warunkach, na przykład płytowe konwekcyjne. Odczujemy to zwłaszcza, gdy powiesimy na nich ręcznik, przez co zostanie zaburzona cyrkulacja powietrza, co przełoży się na zmniejszoną wydajność cieplną urządzenia. Jest jednak rozwiązanie dla osób chcących kupić grzejnik inny niż drabinkowy - model dekoracyjny, wyposażony w półki lub uchwyty do wieszania ręczników. Niezwykle interesujące się są też najnowocześniejsze grzejniki elektryczne podtynkowe, na przykład Catido Schluter.

Nim podejmiemy decyzję, zastanówmy się dokładnie, jaki grzejnik nie tylko ogrzeje łazienkę, ale i podniesie walory estetyczne pomieszczenia.

pixel