Czy kabiny prysznicowe walk in to dobry pomysł?

2021-11-15
Czy kabiny prysznicowe walk in to dobry pomysł?

Wygląd łazienek zmienił się na przestrzeni lat dość mocno, zresztą ciągle następuje ten trend. Mimo to nie da się zupełnie zrezygnować z obowiązkowych elementów, które świadczą o tożsamości tego pomieszczenia. Mowa tu szczególnie o kabinie prysznicowej - od zawsze służy do tego samego, ale jej wygląd ulega stałym przeobrażeniom. W ostatnim czasie za sprawą nowej odsłony, czyli walk-in, kabina mocno “wyszczuplała”, gdyż nie jest tak masywna, jak tradycyjne modele. Czy to dobrze, czy źle? Czy warto w nią zainwestować? Jakie ma mocne i słabe strony?

Co pokolenie to inny wygląd łazienki - tak można streścić to, jak szybko zmieniają się te wnętrza. Nie do końca to jednak prawda, bo dzięki dostępności nowych rozwiązań, które powstają “co chwila”, aranżację tego pomieszczenia możemy zmieniać kilka razy w swoim życiu. Poza kabinami walk-in, jakie omówimy w poniższym artykule, warto zwrócić uwagę na piękne, nowoczesne baterie prysznicowe podtynkowe Catido Vidi czy wiszące miski WC, zapewniające ogromną oszczędność wody, spłukując jej 50% mniej - Rimless Catido Taifun. Obecnie urządzając łazienkę, wybieramy już te rozwiązania, które stają się standardem współcześnie zaaranżowanego pokoju kąpielowego. Czy tak samo jest w przypadku kabin prysznicowych walk-in?

Walk-in. Czym różni się od tradycyjnej kabiny?

Kabiny prysznicowe spotykane są w większości łazienek, zdecydowanie częściej niż tradycyjne wanny. Walk-in nie przypominają jednak klasycznych kabin, gdyż ich konstrukcja jest bardzo oszczędna - nie mają drzwi, są otwarte, brak też w nich brodzika. Są niezwykle funkcjonalne i wygodne, czego potwierdzeniem nie tylko komfort użytkowania, ale i łatwość utrzymania czystości. Porównując je do tradycyjnych kabin łatwo zauważyć, że mają znacznie mniej elementów, w których gromadzi się ciężki do usunięcia brud. Brak w nich też zawiasów czy rolek, które ulegają szybkiemu zużyciu. Na uwagę zasługuje również bezproblemowy i szybki montaż ścianek.

Wybierając kabinę typu walk-in, oceńmy zastosowane w danym modelu szkło - ze względów bezpieczeństwa powinno być hartowane i dodatkowo pokryte specjalną powłoką polimerową, jaka wykazuje dużą odporność na zacieki oraz osadzanie się kamienia. To sprawia, że kabina będzie lśniła przy minimalnym wysiłku z naszej strony.

Komfort codziennego użytkowania

Ogromną zaletą kabin walk-in jest to, co najważniejsze, czyli codzienne użytkowanie. Wchodzenie do kabiny i wychodzenie z niej jest wyjątkowo łatwe, ponieważ podłoga znajduje się na poziomie posadzki. Nie występują więc tu żadne progi i inne ograniczenia, nie ma drzwi, co doceni każdy, a w szczególności osoby mające problem z poruszaniem się. Co równie ważne, nie ogranicza nas rozmiar brodzika, więc kabina może być naprawdę przestronna, co gwarantuje większą swobodę poruszania się w niej.

Zachwycająca estetyka

W kabinach walk-in dominuje przeźroczyste szkło, dzięki czemu pasują one do łazienek urządzonych w różnych stylach. Nie musimy się więc obawiać, że materiał ten zdominuje przestrzeń, ograniczając nasze aranżacyjne zapędy. To właśnie, że kabina jest praktycznie niewidoczna, stwarza wiele możliwości, aby wykreować wystrój łazienki właśnie taki, o jakim marzymy. To bardzo istotne w małych wnętrzach, ponieważ “lekkość” kabiny nie przytłacza, dzięki czemu pomieszczenie wydaje się bardziej przestronne. Kabina walk-in szczególnie dobrze komponuje się z niewidocznym zestawem prysznicowym podtynkowym.

Czy są jakieś mankamenty?

Czy rozwiązanie z tego typu kabinami ma jakieś wady? Przy kabinach walk- in są pewne trudności związane są z montażem. Jeśli chcemy mieć taką kabinę, powinniśmy pomyśleć o przystosowaniu łazienki. Podłoga powinna być odpowiednio wypoziomowana, o dobrze ukształtowanym spadku, a także zabezpieczona przed wilgocią. Musi się w niej zmieścić też odpływ liniowy. W sprzedaży znajdziemy, co prawda, odpływy o małej wysokości, lecz nie zawsze to pomaga, więc może się okazać, że bez remontu nie wstawimy kabiny walk-in.

Warto też pamiętać, że otwarta konstrukcja kabiny to nie tylko wygoda i estetyka, gdyż w łazience może krążyć więcej wilgoci niż w przypadku tradycyjnego rozwiązania. Co więcej, wewnątrz kabiny walk-in nie jest tak ciepło podczas kąpieli, ponieważ panuje tu prawie taka sama temperatura, jak w innych częściach łazienki. Jeśli więc chcemy odczuwać przyjemne ciepło podczas brania prysznica, zatroszczmy się o skuteczny system grzewczy, ale i wentylacyjny.

Podsumowując, kabiny prysznicowe walk-in to dobry pomysł i warto w niego zainwestować. Weźmy jednak pod uwagę wspomniane trudności, by skutecznie im zaradzić i nie przeżyć rozczarowania, gdy już urządzimy łazienkę.

pixel