Czy warto zainwestować w ogrzewanie podłogowe?

2019-04-19
Czy warto zainwestować w ogrzewanie podłogowe?

Ciepło w domu to podstawa, zwłaszcza że przez dużą część roku musimy korzystać z ogrzewania. Chociaż zimy już nie są takie jak dawniej, a wiosna pojawia się wcześniej niż przed laty, to aura - tak kiedyś, jak i dziś - jest kapryśna, co oznacza, że od października do marca (a nawet kwietnia) potrafi być dość zimno, a nocne przymrozki nie są niczym dziwnym. Wybór ogrzewania trzeba dokładnie przemyśleć, biorąc pod uwagę różne opcje. Jedną z ciekawszych jest zainwestowanie w ogrzewanie podłogowe, ale czy rzeczywiście warto?

Dzieje ogrzewania podłogowego

Może się wydawać, że “podłogówka” to wymysł ostatnich lat, odkrycie, które szturmem zdobyło uznanie nie tylko w naszym kraju, ale również w innych państwach. Tymczasem, nie jest to wynalazek nowy, bo pierwsze wzmianki o tym sposobie ogrzewania pochodzą ze starożytnej Grecji - około 200 lat p.n.e.

Jak podają źródła, nie tylko Hellenowie korzystali z dobrodziejstwa tego rozwiązania, ale również Rzymianie, a konkretniej mówiąc - patrycjusze, czyli uprzywilejowana, wyższa warstwa społeczna. Ciepłe powietrze rozprowadzane specjalnymi kanałami w podłodze ogrzewało ich łaźnie oraz domy mieszkalne.

Jak więc widzimy, już przed wiekami doceniono zalety tego rozwiązania, ale czy o ogrzewaniu podłogowym możemy mówić w samych superlatywach, czy występują też mankamenty?

Ogrzewanie podłogowe - zalety i wady

Oczywiście, jak w większości sytuacji, dobra strona jest trochę przysłonięta przez złe aspekty, lecz - jak się zaraz przekonamy - negatywów jest mniej niż pozytywów!

Ogrzewanie podłogowe - dlaczego warto?

 • Przyjemne ciepło rozprowadzane jest równomiernie w całym pomieszczeniu, nie ma więc ryzyka, że optymalne temperatury będą panować jedynie w miejscu zainstalowania grzejnika. Nie musimy się też obawiać, że w pomieszczeniu pojawią się miejsca zbytnio nagrzane i niedogrzane;
 • Jednocześnie to ogrzewanie niskotemperaturowe, czyli z jednej strony powierzchnie grzewcze są ciepłe, lecz z drugiej - ich temperatura jest optymalna, bo zbliżona do temperatury powietrza;
 • Ogrzewanie podłogowe eliminuje problem unoszenia się drobinek kurzu, co zapewnia zdrowy, miły klimat dla każdego domownika, zwłaszcza alergików. Dzieje się tak, ponieważ emisja ciepła następuje za sprawą promieniowania, a nie - jak w przypadku standardowych grzejników - przez konwekcję;
 • Na plus zaliczymy również trwałość, bo fachowo wykonana instalacja, do której użyto jakościowych materiałów, to pewność, że będzie działała przez lata bez żadnych awarii;
 • Ogrzewanie podłogowe, zarówno elektryczne, jak i wodne może stanowić podstawowe źródło ciepła, jak i uzupełniające, więc tylko od nas zależy, jak priorytetowo je potraktujemy;
 • I ostatni argument, choć wcale nie mniej ważny - grzejniki nie są widoczne, a ponadto nie zajmują miejsca, co daje większą swobodę w zakresie aranżacji wnętrza.

Co może zniechęcić?

Poznaliśmy już zalety, teraz zaś przejdźmy do mniej przyjemnych faktów związanych z ogrzewaniem podłogowym.

 • Przede wszystkim warto wspomnieć o tym, że decydując się na ten rodzaj ogrzewania, musimy wcześniej zaplanować aranżację wnętrza. To dlatego, że przewody nie mogą znaleźć się pod meblami łazienkowymi czy pokojowymi, gdyż w tej sytuacji rozchodzenie się ciepła będzie utrudnione, a generowane ciepło niewystarczające;
 • W przypadku ogrzewanie wodnego występuje też problem z regulacją temperatury. Dzieje się tak z powodu wolno nagrzewającego się betonu oraz jego długiego chłodzenia - ten stan więc powoduje, że ciężko precyzyjnie wyregulować intensywność ciepła.
 • Poza tym musimy się przygotować na trochę wyższy koszt inwestycji niż w przypadku tradycyjnych grzejników (o około 30-40%).

Elektryczne czy wodne?

Jesteśmy przekonani i zdecydowani na zainwestowanie w ogrzewanie podłogowe? Jeśli tak, musimy odpowiedzieć sobie na ważne pytanie: jaki rodzaj instalacji będzie lepszy - elektryczne czy wodne ogrzewanie?

To pierwsze działa za sprawą sieci kabli, folii lub mat grzewczych, na które działa prąd, przez co nagrzewają się, emitując ciepło. Drugie rozwiązanie składa się z rur grzewczych, jakie podłączone są do pompy ciepła.

Warto zainwestować w elektryczne, bo…

 • Działa praktycznie od razu po uruchomieniu, szybko więc w naszym domu zapanuje przyjemne ciepło;
 • Montaż nie sprawia trudności, bo ułożenie elementów grzewczych nie jest zadaniem specjalnie skomplikowanym;
 • Koszty inwestycji nie są wysokie, między innymi dlatego, że system nie wymaga konieczności wygospodarowania pomieszczenia na źródło ciepła.

Jednak...

 • Koszty eksploatacji są dość wysokie, co może negatywnie odbić się na domowym budżecie.

Ogrzewanie wodne:

 • Koszty eksploatacji - w przeciwieństwie do elektrycznego ogrzewania - są dość małe, co oznacza, że już nawet przy niskiej temperaturze wody (wystarczy ogrzać do 40 stopni Celsjusza) uzyskamy efektywne, odczuwalne grzanie;
 • Nawet po odłączeniu zasilania jeszcze przez wiele godzin podłoga będzie ciepła, bo dopóki woda w rurach ma wysoką temperaturę, dopóty będzie ogrzewać pomieszczenie;
 • Dość duże koszty w razie awarii - może się tak na przykład wydarzyć, gdy w rurach zamarznie woda lub jak pojawi się wyciek. Nie zapominajmy jednocześnie, że ogrzewanie podłogowe wodne wymaga dość skomplikowanego montażu, potrzebne jest też dodatkowe pomieszczenie (na pompę ciepła).

Jak więc widzimy, na pewno warto zainwestować w ogrzewanie podłogowe. To rozwiązanie optymalne dla ogrzania nawet większego domostwa. Należy pamiętać jednak o wszelkich plusach i minusach, by wybrać najbardziej pasujące rozwiązanie.

pixel