Domowe sposoby na oczyszczenie syfonu umywalki i brodzika

2020-11-02
Domowe sposoby na oczyszczenie syfonu umywalki i brodzika

Mimo że łazienki są coraz ładniejsze, zachwycając aranżacyjnym kunsztem, gdzie przeważają akcenty modernistyczne i minimalistyczne, to wiele klasycznych problemów pozostaje niezmiennych. Jedna z bardziej znienawidzonych trudności jest związana z zapchanym syfonem. Chociaż mamy do dyspozycji coraz lepsze umywalki, brodziki, nowocześniej zaprojektowane odpływy i syfony, to niezmiennie musimy mierzyć się z ich “kaprysami”. Z drugiej strony, odetkanie zalegającego brudu w syfonie jest naprawdę proste - do tego celu wystarczą domowe sposoby.

 Syfon - jaka jest jego rola? Dlaczego tak często się zapycha?

Niedrożność syfonu umywalki, brodzika czy zlewu może pojawić się w każdym domu, a wszędzie, gdzie występuje, mocno irytuje. Nie ma co się jednak za mocno denerwować, gdyż nerwy w niczym tu nie pomogą, tym bardziej że istnieją proste sposoby, by usunąć źródło problemu. Dlaczego w ogóle ta część instalacji ulega zanieczyszczeniu? 

Choć to drobny komponent instalacji kanalizacyjnej, to odgrywa w niej bardzo ważną rolę. Dzięki odpowiedniej konstrukcji przykre zapachy z wnętrza kanalizacji nie mają prawa przedostać się do pomieszczeń. Jak działa? Jego kształt został opracowany już w starożytności, choć konstrukcja została unowocześniona w XIX wieku. Oddziela - za pomocą zgromadzonej w syfonie wody - czyste powietrze, znajdujące się w łazience od tego, które zalega wewnątrz rur. Zalega ona tam przez krótki czas, bo spływająca woda kierowana do odpływu ścieków, wypycha ją (za sprawą siłą ciśnienia) z syfonu, dzięki czemu stale następuje jej wymiana. 

Dlaczego syfon się zapycha? Głównie z tego powodu, że do kanalizacji poza brudną wodą dostają się też różne składniki i substancje - najczęściej osady z mydła, włosy, tłuszcz czy ziarenka z piasku. Gdyby jeszcze szybko przedostawały się dalej do ścieków, nie byłoby wielkiego problemu z zapchanym syfonem. Niestety, dość łatwo przyklejają się do ścianek przewodów, co powoduje, że przyczepiają się do nich kolejne zanieczyszczenia, powodując jeszcze większy problem, który wymaga szybkiej interwencji. Jeśli to zaniedbamy, w syfonie może powstać zator, jaki uniemożliwia jego poprawne funkcjonowanie. 

Jak odetkać syfon? Poznajmy domowe sposoby!

  • Możemy kupić specjalistyczny środek, który służy do udrażniania rur, lecz często nie ma takiej potrzeby, bo wystarczają domowe sposoby. Jeśli nigdy z nich nie korzystaliśmy, może nas zaskoczyć to, jak łatwo sobie poradzić z problemem zatkanego syfonu. Wystarczy duży garnek (najlepiej jak ma ponad 4 litry) z wrzątkiem. Wystarczy go wlać do odpływu, robiąc to oczywiście jak najbardziej ostrożnie, aby się nie oparzyć. Jeśli zator powstał przez takie zanieczyszczenia, jak mydła lub detergenty, to ten sposób w zupełności powinien wystarczyć. Warto też co jakiś czas (np. raz w tygodniu) w ramach profilaktyki przepłukać syfon wrzątkiem, co wyeliminuje ryzyko zatorów. 
  • Jak widać, powyższy sposób nie wymaga ani żadnych przygotowań, ani specjalistycznych środków. Kolejne też nie, choć trzeba już mieć pod ręką takie specyfiki jak soda oczyszczona i ocet (wystarczy jedna szklanka jednego, jak i drugiego preparatu). Na początek wsypmy sodę, następnie ocet, po czym zakryjmy odpływ - korkiem lub innym tego rodzaju przedmiotem. Po chwili rozpocznie się proces czyszczenia, dlatego też powstanie sporo piany. Niech nas niepokoją dziwne odgłosy z syfonu - syczenie i bulgotanie. Jeśli je słyszymy, to znaczy, że mieszanka sody i octu działa. Odczekajmy około godziny. Po tym czasie spłuczmy preparat letnią wodą.
  • Może się okazać, że mieszanina nie jest na tyle skuteczna, aby rozpuścić zator. Nic straconego, wystarczy zmodyfikować jej skład. Wystarczy w tym celu połączyć sodę oczyszczoną z solą kuchenną w odpowiedniej proporcji - 1:1. Wymieszajmy dokładnie te składniki, a następnie zalejmy je szklanką octu (można go nawet wcześniej podgrzać, by działał skuteczniej). Dobrą oznaką jest to, gdy mikstura intensywnie się spieni. Pozostawmy ją w odpływie na godzinę, choć nic nie stoi na przeszkodzie, aby była tam dłużej. Następnie przepłuczmy ją ciepłą wodą. 
  • Jak widzimy, na zatkany syfon dobra jest woda i środki dostępne w każdym domu jak ocet i soda oczyszczona. Sprawdzają się też powszechnie znane i używane leki jak aspiryna. Substancje w niej zawarte skutecznie sobie radzą z rozpuszczeniem zanieczyszczeń w syfonie. Najlepiej wrzucić do niego od razu 2 tabletki, a następnie zalać je szklanką octu. W efekcie mieszanina powinna zacząć się pienić. Już po kilku minutach możemy przepłukać syfon wodą. 
  • Syfon można też oczyścić ręcznie. To niezbyt miłe zadanie, ale o pewnym stopniu skuteczności. Nim go odkręcimy, podłóżmy pod niego miskę, by wypływające z wodą zanieczyszczenia nie rozlały się na podłogę. Dokładnie go oczyśćmy, a jak już to zrobimy, uważnie go zamontujmy, aby nie pojawiły się przecieki. 

Podsumowując, nie musimy niepotrzebnie wydawać pieniędzy na specjalistyczne środki, gdyż wszystko, co niezbędne do wyczyszczenia syfonu mamy pod ręką!

pixel