Ekologiczna słuchawka prysznicowa. Zadbaj o świat!

2020-06-20
Ekologiczna słuchawka prysznicowa. Zadbaj o świat!
Wodę można oszczędzać na wiele sposobów, między innymi  dobierając odpowiednią, ekologiczną słuchawkę prysznicową. To same korzyści - nie tylko związane z niskim zużyciem wody, a więc niższymi rachunkami, ale też troską o środowisko naturalne. Mimo że woda wydaje się dobrem powszechnym, które będzie dostępne zawsze, to jest wręcz przeciwnie, zaczyna jej brakować. Używajmy więc wody rozsądnie. 

To, ile zużywamy na co dzień wody, uzależnione jest oczywiście od kilku czynników, lecz drobne kroki - jak chociażby zmiana słuchawki prysznicowej na bardziej ekologiczną, to już wiele. Obecnie dostępne są innowacyjne rozwiązania, które mocno ograniczają zużycie wody. Warto je poznać i zacząć oszczędzać!

Aerator - co to takiego? Jak oszczędza wodę?

Aerator, określany też jako perlator, to nakładka, która ma formę pierścienia wyposażonego w sitko. Wsuwa się je na baterię lub słuchawkę prysznicową. Gdy wypływa wody, powstaje podciśnienie łączące się z naturalnym powietrzem, czego efektem wrażenie większej ilości wody. Perlator można też kupić osobno, dostępne są dwa rodzaje takich urządzeń: z gwintem wewnętrznym i zewnętrznym. 

To, jaki model warto wybrać, zależy w dużej mierze od posiadanej baterii. Zawsze więc przed kupnem lepiej skonsultować się ze sprzedawcą, który odpowiednio doradzi. Mamy do dyspozycji również dodatkowe opcje, na przykład podświetlenie LED wpływając na kolor wody.

Ogranicznik przepływu wody - w jaki sposób pomaga?

Słuchawka prysznicowa może być też wyposażona w dodatkowe rozwiązanie - ogranicznik przepływu wody. Znajdująca się w rączce sygnalizacja LED informuje o tym, ile zużywamy wody podczas korzystania z prysznica. Oznajmiają to kolory, które mówią o tym, jak długi powinien być prysznic. Przykładowo - kolor zielony (czyli eko) oznacza dużą oszczędność, a czerwony wręcz przeciwnie, pokazuje, że kąpiemy się już za długo.

Bateria termostatyczna - zdecydowanie warto!

Ciekawą opcją jest również bateria termostatyczna, czyli specjalny mechanizm odpowiedzialny za optymalne mieszanie wody ciepłej z zimną, aż uzyska ona temperaturę, jaką sami sobie ustawimy na pokrętle (od 15 do 60 stopni z dużą dokładnością - do 1 stopnia). Co ważne, nie musimy się obawiać poparzenia, gdyż większość baterii prysznicowych podtynkowych posiada blokadę temperatury, uniemożliwiając jej nagły wzrost. Łatwo je dopasować do własnej łazienki, ponieważ występują w wielu różnych kolorach i kształtach. 

Dodatkowe wskazówki

Wiemy już, że dzięki ekologicznej słuchawce prysznicowej i innym wartościowym rozwiązaniom (jak wspomniana przed chwilą bateria termostatyczna) możemy skutecznie ograniczyć zużycie wody. Warto przy okazji pamiętać o dodatkowych wskazówkach! 

Przede wszystkim, jak tylko to możliwe skróćmy czas kąpieli, ograniczając ją do niezbędnego minimum. Zmniejszyć też możemy siłę strumienia wody - wolniejszy przepływ to nie tylko większe oszczędności dla domowego budżetu, ale również troska o środowisko naturalne. Korzystnie umieszczać słuchawkę prysznicową bliżej ciała. Ten niby mało znaczący zabieg zmniejsza zużycie wody, ponieważ rozprasza się ona mniej intensywnie. A poza tym nie wychładza się, gdy spada na skórę. Pamiętajmy jednocześnie, żeby kosmetyki mieć zawsze w pobliżu, by podczas kąpieli nie tracić czasu na poszukiwania mydła lub szamponu. A jeśli nie możemy ich znaleźć, zakręćmy wodę, co pozwoli nam zaoszczędzić sporą ilość wody.

Jak widzimy, ekologiczna słuchawka prysznicowa zmienia wiele, lecz warto również skorzystać z innych sposobów, by oszczędzać wodę!
pixel