Ekskluzywna łazienka z marmurem – jak ją urządzić, aby zachwycała?

2023-02-17
Ekskluzywna łazienka z marmurem – jak ją urządzić, aby zachwycała?

Marmur nieustannie zachwyca połyskującą powierzchnią z żyłkowym wzorem w najróżniejszych kolorach. Biały marmur ze złotym wzorem, czy czarny z białym stał się już synonimem luksusu. Wykorzystaj ten naturalny kamień do stworzenia ponadczasowej aranżacji łazienki, która będzie zachwycała przez długi czas. Sprawdź, jak uzyskać najlepsze efekty!

Łazienka marmurowa – ponadczasowy trend

Marmurowa łazienka przywodzi na myśl królewskie wnętrza i luksusowe apartamenty. Wpływa na to nie tylko cena naturalnego kamienia, ale przede wszystkim jego klasyczny i monolityczny charakter. W końcu to właśnie w marmurze tworzyli najznamienniejsi rzeźbiarze jak Michał Anioł czy Corradini.

Marmur w łazience sprawia, że cała aranżacja nabiera klasy i ponadczasowej estetyki. Różnorodność dostępnych odcieni kamienia i jego charakterystyczna żyłkowa struktura sprawia, że wnętrze w całości wykończone w marmurze nie jest monotonne. Możesz zestawiać różne kolory marmuru lub uzupełniać go złotymi bądź drewnianymi dodatkami.

Ten naturalny kamień jest niezwykle plastyczny, dzięki czemu płytki marmurowe mogą mieć najróżniejszy kształt. Ponadto świetnie przewodzi ciepło, dlatego jest doskonałym wykończeniem łazienki z ogrzewaniem podłogowym.

Jaki marmur do łazienki wybrać i gdzie go zastosować?

Odcień marmuru różni się od miejsca, w którym jest wydobywany. Jednym z popularniejszych jest Nero Marquina z kraju Basków, który cechuje się czarnym tłem i białym żyłkowaniem. Doskonale wygląda w przestronnych pokojach łazienkowych, gdzie punktem centralnym są wanny wolnostojące i baterie wolnostojące podłogowe.

Catido EDGES Optitec® Basf Wanna Wolnostojąca 170X77 cm

Do mniejszych łazienek lepiej wykorzystać marmur Calacatta Amber, który charakteryzuje się jasnym tłem i złotym żyłkowaniem. Jeśli wykończysz nim zarówno podłogę, kabiny prysznicowe walk-in, jak i ściany możesz optycznie powiększyć przestrzeń łazienki.

Nie musisz wykańczać swojej łazienki w całości marmurem. Świetnym pomysłem jest wykorzystanie go jedynie we fragmentach pomieszczenia. Świetnie prezentuje się blat z marmuru do łazienki wraz z umywalkami czy płytki marmurowe umieszczone na jednej ścianie lub do jej połowy. W ten sposób zmniejszysz koszt wykończenia wnętrza oraz jego konserwacji.

Łazienka z czarnym czy z białym marmurem?

Wybór kolor marmuru jest uzależniony nie tylko od powierzchni łazienki, ale także stylu aranżacyjnego, który wybierzesz. Biały marmur doskonale prezentuje się w klasycznym wystroju. Czarny z kolei pięknie podkreśla wnętrza nowoczesne i industrialne.

Aranżacje łazienki z marmurem powinny być jednak minimalistyczne. Naturalny wzór marmuru jest wyraźny, dlatego należy usunąć z przestrzeni wszystkie zbędne dodatki, akcesoria czy kosmetyki. Ponadto bardzo ważne jest oświetlenie łazienki. Niezależnie od koloru naturalnego kamienia warto wybierać mocne lampy sufitowe emitujące chłodne światło.

Catido Minimum Walk-In Profile 1cm Pilkington different sizes czarny mat

Marmur a imitacja marmuru

Marmur jest pięknym materiałem wykańczającym, jednak niepozbawionym wad. Jak większość kamieni naturalnych dość łatwo chłonie wodę i zabrudzenia, które mogą pozostawić na nim trwałe ślady. Przed montażem należy go zatem zaimpregnować i regularnie powtarzać jego konserwację.

Na rynku znajdziesz jednak świetne imitacje marmuru, które zapewnią Ci podobny efekt aranżacyjny, a pozbawione są wad naturalnego kamienia. W ofercie wielu producentów płytek ceramicznych znajdziesz modele z nadrukowanym wzorem marmuru. Obecna jakość druku jest naprawdę imponująca. Możesz wybrać także spieki kwarcowe wytwarzane z naturalnych kamieni, jednak w tym przypadku nie zaoszczędzisz, bowiem ich cena jest porównywalna z naturalnym marmurem.

Elegancka łazienka marmurowa z drewnem

Aby zmniejszyć koszt wykończenia łazienki, możesz łączyć marmur z innym materiałem. Bardzo popularna jest łazienka w marmurze i drewnie, które ociepla zimne odcienie naturalnego kamienia. Proporcje obu materiałów warto dopasować do efektu, który chcesz uzyskać. Ciekawie będzie wyglądać np. drewniany blat, na którym znajdzie się bateria umywalkowa czarna i marmurowa umywalka utrzymana w tej samej tonacji co ściana.

Drewno możesz użyć jedynie w formie dodatków. Wówczas zestaw prysznicowy czarny umieść na ścianie wykończonej białym marmurem, a na ścianie zawieś drewnianą półkę na akcesoria.

Szafka podwieszana 100 cm Catido 100ROUND2 odporna na wilgoć

Jakie dodatki do marmurowej łazienki?

Co pasuje do czarnego marmuru w łazience? Aby dodać kolor do aranżacji, możesz wykorzystać jasne akcesoria z szarego lub białego kamienia. Świetnie prezentują się także białe szafki z umywalką wykończone na połysk oraz złote dodatki w postaci listew, ram luster czy baterii umywalkowych.

Marmur możesz spokojnie łączyć z kolorową farbą lub wzorzystą tapetą, aby stworzyć nietuzinkowe i efektowne aranżacje pełne koloru i energii.

Łazienka z marmurem nigdy nie wyjdzie z mody. Stwórz luksusową aranżację łączącą naturalny kamień lub jego imitację z innymi materiałami. Niezbędne wyposażenie łazienki i znajdziesz w ofercie sklepu Catido.

pixel