Funkcjonalna łazienka - wskazówki od Catido
2020-05-16
Stworzenie funkcjonalnej łazienki wymaga trochę wysiłku, zwłaszcza tam, gdzie pomieszczenie jest małe i nieustawne. Bardzo pomaga tu właściwie opracowany projekt, w którym weźmiemy pod uwagę liczne kwestie, gdzie główną rolę odgrywać będzie właściwie rozmieszczenie wszystkich urządzeń oraz mebli. Pozostając z nami, dowiedzą się Państwo wszystkiego, co najistotniejsze, aby łazienka zyskała prawdziwie funkcjonalny wymiar. Oto pomocne wskazówki od Catido!
Spójna realizacja - kompromis między estetyką a funkcjonalnością
Każdy chce, by w jego mieszkaniu, w tym oczywiście w łazience, zapanował estetyczny ład. To zrozumiałe, nie może on jednak przysłonić tego, co równie ważne - funkcjonalności, dzięki której jest nie tylko ładnie, ale i komfortowo na co dzień. Rozumieją to doskonale projektanci wnętrz, którzy starają się tak dopasować wszystkie urządzenia, przedmioty, meble i dodatki, aby z jednej strony był do nich łatwy dostęp, z drugiej prezentowały się przy tym jak najkorzystniej, komponując się w spójnej stylizacji.
W łazience to tym bardziej istotne, ponieważ trzeba w niej dobrać odpowiednie odległości, czyli minimalną przestrzeń przy urządzeniach, aby bezproblemowo korzystać ze wszystkich sanitariatów - prysznica, WC, wanny i umywalki.
Już podczas tworzenia projektu urządzania łazienki “zderzymy” się z pewnymi ograniczeniami, przez co będziemy musieli zrezygnować z niektórych planowanych wcześniej rozwiązań. W innym wypadku łazienka może stać się przeładowana i mało wygodna w codziennym użytkowaniu.
Liczby, które warto zapamiętać
Jeśli więc mamy do dyspozycji nieduże pomieszczenie, nie wstawimy do niego wanny wolnostojącej czy bidetu, lecz nie powinniśmy się tym załamywać, gdyż każdą - nawet najmniejszą łazienkę - można mądrze i funkcjonalnie urządzić. Już we wnętrzu o wielkości 6m2 uda nam się zmieścić wszystko, co potrzebne - wannę (bądź kabinę prysznicową), miskę sedesową, umywalkę i pralkę. Wiadomo, każda łazienka jest inna, ale podstawowe wymiary wszędzie obowiązują podobne. Wyglądają one tak - powierzchnia przed miską WC to 80 x 65-85 cm, prysznicem 80-100 x 90-110 cm, wanną 100-120 x 70-100 cm.
Funkcjonalna łazienka? Poznajmy wskazówki od Catido!
- Jak wspomnieliśmy, nawet mała łazienka może być w pełni funkcjonalna, ale żeby tak było, powinniśmy wprowadzić określone rozwiązania, które poprawiają jej poziom w tym zakresie. Można na przykład wstawić do niej wannę z parawanem, zyskując w ten sposób dostęp do różnych form pielęgnacji ciała - nie tylko pod postacią szybkiego prysznica, ale też długiej, relaksującej kąpieli w wannie;
- Świetnym pomysłem jest też zainwestowanie w WC z funkcją bidetu, dzięki czemu zyskujemy - jak w poprzednim przykładzie - możliwość korzystania z dwóch funkcjonalności, które zapewnia jedno urządzenie;
- Można też zamiast wanny i parawanu pokusić się o wstawienie kabiny prysznicowej narożnej, co jest szczególnie trafnym pomysłem, gdy pomieszczenie jest naprawdę małe;
- Nie zapominajmy też o tym, że w każdej łazience idealnie sprawdzają się baterie podtynkowe, które nie tylko są niezawodne, ale i zajmują niewiele miejsca. Co więcej, nie wymagają tak częstego i intensywnego czyszczenia jak modele natynkowe;
- Na koniec wspomnijmy, że nie tylko wyposażenie jest ważne podczas urządzania łazienki, gdyż tak samo kluczowe jest to, jak dobieramy kolory i faktury. Dostępne są - modne szczególnie ostatnio - duże płytki ceramiczne. Bardzo ciekawie prezentują się zwłaszcza powierzchnie błyszczące odbijające światło, lecz nie mówimy tu tylko o ceramice, ale też o innych elementach wystroju: meblach łazienkowych, szkle lakierowanym czy metalicznie wykończonej mozaice. Sprawdzają się również wiszące szafki lustrzane, w których znajdują się schowki.
Mamy nadzieję, że powyższe wskazówki od Catido pomogą Państwu stworzyć prawdziwie funkcjonalną łazienkę, w której nie brakuje niczego, a każda rzecz ma swoje miejsce.