Gdzie umieścić zlew w kuchni?

2023-06-16
Gdzie umieścić zlew w kuchni?

Aranżujesz kuchnię i zastanawiasz się, w którym miejscu najlepiej umieścić zlewozmywak? Oczywiście powinien być on ustawiony w taki sposób, aby dobrze Ci służył, ale warto także zadbać o estetykę, by ten jeden element nie zaburzył wystroju całego wnętrza. Mamy dla Ciebie garść porad, które na pewno pomogą Ci podjąć decyzję.

Czym kierować się w wyborze miejsca na zlew w kuchni?

Zanim zdecydujesz, gdzie umieścić zlew w kuchni, warto zastanowić się nad tym, jak w ogóle zorganizować tę przestrzeń, aby była wygodna. Najczęściej mówi się o zasadzie ustawiania sprzętów w takiej kolejności, w jakich używamy ich do gotowania. Zatem najpierw lodówka, bo to z niej wyjmujemy produkty, później zlewozmywak, bo tam je myjemy, a następnie kuchenka i piekarnik, bo przechodzimy do obróbki. Jest to tzw. trójkąt roboczy, który pozwala szybko i sprawnie przygotowywać posiłki. Takie ułożenie sprzętów także dobrze wygląda.

Jakie są najlepsze opcje dla ergonomicznej kuchni?

Wybierając zlew, przemyśl też dokładnie, czego potrzebujesz. Jeśli na co dzień używasz zmywarki, a zlewozmywak jest Ci potrzebny tylko do gotowania, nabierania wody i mycia niektórych elementów, wystarczający będzie jednokomorowy model, który zajmie niewiele miejsca. Najlepiej jednak umieścić go obok zmywarki, ponieważ może przydać się do opłukiwania silnie zabrudzonych naczyń lub przechowywania tych, które nie trafiły od razu do urządzenia. Jeżeli jednak nie posiadasz zmywarki i wolisz tradycyjne mycie naczyń, zdecydowanie lepszą opcją będzie dwukomorowy zlew, który pozwoli Ci z jednej strony wyczyścić wszystko, a z drugiej wypłukać.

Catido Nova SL60 Zlewozmywak granitowy podwieszany lub nakładany

Czy warto poświęcić więcej miejsca na zlew, by zyskać na komforcie i funkcjonalności?

Zastanawiasz się, gdzie ustawić zlewozmywak i ile miejsca na niego poświęcić? Wszystko zależy od tego, jak duża jest Twoja kuchnia. Jeśli dysponujesz sporym blatem roboczym lub standardowym blatem i dodatkową wyspą, na której możesz przyrządzać posiłki, zdecydowanie warto zainwestować w duży zlewozmywak podwieszany jedno lub dwukomorowy pod zabudowę. Takie modele są bowiem bardzo wygodne w użytkowaniu. Sporo mieszczą, a do tego woda nie chlapie z nich tak bardzo. Poza tym świetnie prezentują się w wystroju kuchni. Jeśli jednak posiadasz tylko mały aneks kuchenny i nie masz zbyt dużo miejsca do przygotowywania posiłków, nie warto poświęcać go dla większego zlewu, ponieważ i tak odbije się to na Twoim komforcie gotowania. Pamiętaj także, że jeżeli posiadasz kuchenkę gazową, konieczne jest, aby było trochę przestrzeni między nią a zlewem. W innym przypadku palniki będą często zalewane, a to nie jest dobre dla sprzętu.

Jak zoptymalizować przestrzeń w kuchni przy zachowaniu wygodnego zlewu?

Szukasz odpowiedzi na to, gdzie najlepiej umieścić zlew, pod kątem zoptymalizowania ogólnej przestrzeni w kuchni. Jeżeli posiadasz przestronną kuchnię, w której stoi wyspa, warto przemyśleć umieszczenie go właśnie na tym elemencie wyposażenia. Jest to jednak opcja, która wymaga dużej organizacji, ponieważ to, co znajduje się na wyspie bardzo rzuca się w oczy, więc nie ma możliwości, aby zostawić tam niechlujną stertę naczyń. Istotne jest także, aby wybrany tam model wyglądał estetycznie i solidnie. Warto zwrócić uwagę na zlewy granitowe. Kolejna opcja to zlewozmywak narożny. Dzięki niemu maksymalnie wykorzystasz przestrzeń w kuchni. To najciekawsza propozycja dla małych przestrzeni, gdzie każdy centymetr ma znaczenie. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest umieszczanie zlewozmywaka na głównej ścianie zabudowy kuchennej między lodówką, a kuchenką. To bardzo wygodne ustawienie, szczególnie w pomieszczeniach o standardowych rozmiarach. Zadbaj jednak o to, aby odległość zlewu od lodówki i kuchenki była na tyle duża, aby zmieścił się tam, choć kawałek blatu.

Catido Nova SL38 Zlewozmywak granitowy podwieszany lub nakładany

Czy warto inwestować w zlew z dodatkowymi funkcjami?

Zastanawiasz się, czy warto inwestować w zlew do kuchni z dodatkowymi funkcjami? Wszystko zależy od tego, czego oczekujesz i na co zwracasz uwagę w pierwszej kolejności. Jeśli jest to estetyka to np. zlewy ceramiczne do kuchni same w sobie wyglądają dobrze i nie potrzebują żadnych dodatkowych elementów, aby wyglądać jak należy. Jeśli jednak masz tendencję do zostawiania wewnątrz brudnych naczyń i zależy Ci przede wszystkim, aby to ukryć, warto zastanowić się, nad dokupieniem do zlewu specjalnej zasuwanej pokrywy. To też świetna propozycja, gdy czasami potrzebujesz dodatkowego blatu roboczego. Dodatkowe opcje, takie jak ociekarki, sita czy dozowniki na płyn, warto rozważyć, jeśli dysponujesz dużą ilością miejsca, które możesz przeznaczyć na zlewozmywak. Jeśli takowej przestrzeni nie masz, skup się po prostu na tym, aby wybrany model był pojemny, estetycznie wyglądający i miał zamontowany wysokiej jakości baterię kuchenną, która jest wygodna w użytkowaniu.

Catido Nova SL50 50 CM Zlewozmywak kuchenny ceramiczny jednokomorowy podwieszany biały

Mamy nadzieję, że teraz wiesz już, gdzie najlepiej umieścić zlew w kuchni i jaką opcję wybrać, aby była najbardziej optymalna dla Twojej przestrzeni.

pixel