Jak działa zmiękczacz wody?
Twarda woda powoduje wiele różnych problemów, między innymi z eksploatacją instalacji, urządzeń i tworzeniem się osadów z kamienia. Co gorsza, taka woda ma negatywny wpływ na skórę, która po kąpieli lub prysznicu nie jest w najlepszej kondycji. Pojawiają się na niej zaczerwienienia i podrażnienia. Odczuwają też to coraz bardziej wysuszone włosy. Nie ulega wątpliwości, że warto ograniczyć te nieprzyjemności - najlepiej inwestując w zmiękczacz wody. Jak działa?
Twarda woda - poważny problem
Twarda woda powstaje, gdy występuje w niej nadmiar takich pierwiastków jak sole wapnia i magnezu. Pozostawiają one swój nieestetyczny ślad na instalacjach i urządzeniach AGD. Widoczne jest to pod postacią osadu, który przypomina biały kamień. Z tym problemem muszą sobie radzić gospodarstwa domowe praktycznie w każdym regionie kraju. Chociaż twarda woda nie zagraża zdrowiu (nie licząc wspomnianych kłopotów ze skórą i włosami), to oddziałuje bardzo negatywnie na całe instalacje, prowadząc do ich awarii. Co gorsza, kamienny osad jest niezwykle trudny do usunięcia i wymaga zastosowania większej ilości detergentów. Generuje to straty pieniężne i czasowe. Chociaż istnieje wiele sposobów, żeby poradzić sobie z twardą wodą, to najlepsze rezultaty zapewnia zmiękczacz wody.
Zmiękczacz wody - jak jest zbudowany?
Chcąc kupić zmiękczacz wody, powinniśmy wiedzieć, że na rynku dostępne są jego dwa typy - kompaktowe i dwuczęściowe. Oba działają na zasadzie wymiany jonowej. Ich budowa jest bardzo podobna. Najważniejszy element to specjalny zbiornik ciśnieniowy, w którym znajduje się złoże jonowymienne. Bardzo ważny jest też zbiornik soli, który powinniśmy regularnie uzupełniać. Inne istotne elementy to system dozowania wody, środka regeneracyjnego, płuczącego. Poza tym są tu też części odpowiadające za odprowadzenie zmiękczonej wody do instalacji oraz kranów.
Zmiękczacz wody - jak działa?
Wiemy już, z jakich elementów zbudowany jest zmiękczacz wody, poznajmy teraz zasadę jego działania. Za cały proces odpowiada głowica, najczęściej objętościowa lub czasowa. Jak już wspomnieliśmy - najważniejsza podczas procesu zmiękczania wody jest wymiana jonowa pomiędzy złożem filtracyjnym (jonitami) a surową wodą (jonami występującymi w roztworze). Żeby doszło do wymiany, potrzeba żywic jonowymiennych. Różnią się między sobą budową - mogą być monosferyczne i polisferyczne. Wymiana jonowa dzieli się na kilka etapów. Najpierw jony muszą się przemieścić z głębi roztworu do powierzchni złoża. Gdy już to się stanie, może zajść reakcja wymiany, podczas której następuje zamiana jonów z roztworu na jony ze złoża i odwrotnie.
Bez regeneracji ani rusz
Właściwości żywicy jonowymiennej z czasem się zużywają, a gdy tak się dzieje, potrzebna jest regeneracja. Przeważnie składa się ona z trzech etapów. W pierwszym następuje spulchnianie złoża. W tym celu wykonuje się tzw. płukanie wsteczne, by poruszyć złoże. To pozwala usunąć z żywicy różne cząstki mechaniczne, drobne ziarna i pęcherzyki gazów.
Kolejnym krokiem jest regeneracja właściwa, podczas której do butli ze złożem wprowadza się rozwór solanki. Zachodzi ważny proces - wymianie ulegają jony magnezu i wapnia na neutralne jony sodu. W ostatnim etapie płucze się złoże, aby usunąć pozostałości roztworu solanki. Każdy zmiękczacz, aby mógł prawidłowo działać, będzie co jakiś czas potrzebował regeneracji. Najczęściej wykonuje się ją w nocy (potrzeba 2-3 nocy), bo wtedy pobór wody jest najmniejszy.
Jak wytworzyć rozwór solanki niezbędny do prawidłowego przeprowadzenia regeneracji? Do tego celu stosuje się specjalną sól, która dostępna jest w różnych formach, jako granulat, pastylki i bloki. Pamiętajmy, że różne typy są przeznaczone do konkretnych modeli zmiękczaczy wody. W większości przypadków używana jest sól tabletkowana. Po dodaniu soli i wody powstaje roztwór, który podczas regeneracji zostaje przetłoczony do ciśnieniowego zbiornika z żywicą jonowymienną. Ważne, by kontrolować poziom soli. Nie może być jej zbyt mało, bo roztwór regeneracyjny nie będzie miał szansy się wytworzyć. Jeśli nie chcemy tracić czasu na kontrolę, możemy zdecydować się na nowoczesny zmiękczacz wody wyposażony w funkcję kontrolującą jej poziom.
Jak go zamontować?
Prawidłowo zamontowany zmiękczacz wody znajduje się przed rozgałęzieniem instalacji na konkretne pomieszczenia - za licznikiem, ale przed kotłem grzewczym. Miejsce montażu to najczęściej takie pomieszczenia jak kotłownia, piwnica lub garaż. Bardzo ważne, aby odpowiednio przygotować takie wnętrze. Po pierwsze, trzeba wygospodarować na ten cel trochę miejsca. Po drugie, należy zatroszczyć się o to, by w pobliżu zmiękczacza znajdował się odpływ do kanalizacji i gniazdko elektryczne. Trzeba też pamiętać, by przed urządzeniem zamontować filtr narurowy, którego zadaniem jest odfiltrowanie zanieczyszczeń mechanicznych.
Inwestując w zmiękczacz wody, mamy pewność, że woda będzie wolna od twardości, a więc lepszej jakości. Zdecydowanie warto kupić to urządzenie!