Jak działają maty grzewcze i jak wygląda ich montaż?

2021-03-09
Jak działają maty grzewcze i jak wygląda ich montaż?

Mata grzewcza to nowoczesne rozwiązanie, które można wykorzystać w każdym domu i mieszkaniu. Jej głównym elementem jest bardzo cienki elektryczny przewód umieszczony na samoprzylepnej siatce z włókna szklanego. Maty są idealne do ogrzewania podłogowego. Niezwykle wytrzymałe, żywotne i bezpiecznie, zapewniające bezawaryjną pracę. Jak działają i jak je zamontować?

Doskonałą alternatywną dla tradycyjnych grzejników jest ogrzewanie podłogowe. Choć popularniejsze jest wodne ogrzewanie, to coraz więcej osób decyduje się na inny wariant - maty grzejne, które zasilane są energią elektryczną. To niezwykle komfortowe rozwiązanie, bo można w każdej chwili je włączyć bez konieczności uruchamiania całej instalacji C.O. To równie ważne, że nie jest - jak wodne - narażone na uszkodzenie, gdy nie pracuje, na przykład w wyniku zamarznięcia.

Maty grzewcze - jak działają?

Najważniejsze to odpowiednio je dobrać, żeby zapewniały optymalną temperaturę, nawet jak na dworze siarczyste mrozy. Kiedy panują tak ostre warunki, a temperatury spadają poniżej minus 20 stopni Celsjusza, potrzeba największej dostępnej mocy (70-90 W/m2). Jak wiadomo jednak, tak skrajnie niskie wartości występują bardzo rzadko i nie we wszystkich rejonach kraju, więc do prawidłowego działania i zagwarantowania komfortowych warunków termicznych w domu, wystarczy zdecydowanie mniejsza moc.

Do tego rodzaju ogrzewania stosuje się przeważnie przewody stałooporowe, które działają ze stałą mocą. To oznacza, że niezbędne są regulatory z czujnikami temperatury, pozwalające nią sterować. Gdy tylko osiągnie ona pożądaną wartość (ustawioną na regulatorze), czujnik wyłącza zasilanie, ale tylko do czasu, gdy obniży się ona o określoną wartość. Dzięki temu zawsze mamy pewność, że temperatura będzie na tym samym, pożądanym poziomie. Prawidłowo zamontowane maty zapewniają skuteczne ogrzanie każdego pomieszczenia, warto więc wiedzieć, jak to zrobić zgodnie ze sztuką.

Pierwsze prace - o czym pamiętać?

Montaż składa się z kilku etapów. W pierwszym z nich powinniśmy wyznaczyć miejsc dla regulatora temperatury, który - jak już wspomnieliśmy - odpowiada za kontrolę warunków termicznych. Nie tylko zapewnia utrzymanie właściwej temperatury, ale też zabezpiecza panele podłogowe przed przegrzaniem. Do regulatora doprowadzany linię zasilającą.

Kolejne kroki to przygotowanie otworu pod puszkę elektryczną i wykucie bruzdy, w jakiej umieścimy rurkę ochronną oraz przewody elektryczne odpowiedzialne za zasilanie maty grzewczej. Bruzda więc musi być odpowiednio głęboka i szeroka. Następnie zajmujemy się montażem puszki elektrycznej. Czujnik umieszczamy w rurce ochronnej. Powinien dotrzeć do jej końca. Rurkę z czujnikiem układamy w przygotowanej bruździe. Łączymy ją u góry z puszką podtynkową.

Warstwa izolacyjna i wytłumiająca - jak je ułożyć?

Kiedy już zamontujemy puszkę elektryczną i rurkę z czujnikiem podłogowym, możemy przejść do dalszych prac, lecz najpierw usuńmy z powierzchni podłogi wszelkie nierówności. Dokładnie ją wyczyśćmy. Jak już to zrobimy, zabieramy się za układanie warstw podłogi, kładąc na niej płyty wytłumiające i wyrównujące, a także cienką folię metalizowaną na podkładzie styropianowym. Jest odpowiedzialna za skuteczną izolację termiczną od spodu maty grzewczej.

Jak układać maty grzewcze?

Po tych zadaniach możemy zacząć układać maty grzewcze, wcześniej jednak sprawdzają ich rezystancję. Montaż jest dość łatwy, między innymi za sprawą dołączonych do zestawu aluminiowych łączników. Pozwalają w prosty sposób łączyć maty, zabezpieczając je dodatkowo przed przesuwaniem się podczas montażu paneli podłogowych.

Łączniki mocujemy przy pomocy taśmy klejącej lub kleju montażowego. Przewody zasilające powinny znaleźć się między matą a ścianą pomieszczenia. Wszelkie połączenia muszą być dokładnie zaizolowane, zaciski zaś ułożone na płasko, na tyle, by zmieściły się między podłogą a panelami. Przewody zasilające powinniśmy poprowadzić do puszki elektrycznej w przygotowanym kanale - wzdłuż rurki czujnika temperatury. Pamiętajmy też, że w miejscu, gdzie się znajduje, nacinamy podkład maty, uważając przy tym na przewód grzejny.

Końcowe prace - o czym pamiętać?

Możemy już przystąpić do montażu paneli podłogowych, które układamy bezpośrednio na macie grzewczej. Nie powinniśmy jednak po niej chodzić, lecz po rozłożonych pojedynczo panelach podłogowych. Gdy już je ułożymy, możemy zamknąć bruzdę w ścianie (z rurką z czujnikiem) i bruzdę z przewodami zasilającymi.

Na sam koniec, gdy panele są już ułożone, pozostaje nam podłączenie elektryczne maty i regulatora temperatury. Nim to zrobimy, sprawdźmy po raz kolejny rezystancję maty grzewczej. Po tym możemy przystąpić do podłączenia. Obcinamy nadmiar rurki, a długość przewodów zasilających i przewodu czujnika temperatury powinniśmy dopasować do odpowiedniego rozmiaru. Wystarczy już tylko połączyć przewody z regulatorem temperatury, sprawdzić, czy wszystko w porządku, mianowicie, czy system grzewczy został prawidłowo podłączony.

Maty grzewcze są coraz popularniejsze i chętniej wykorzystywane jako ogrzewanie podłogowe. Pamiętajmy jednak, że na rynku są różne produkty, nie wszystkie zapewniają maksymalną wydajność - warto więc wybrać mądrze, inwestując w maty grzewcze Catido Rexva.

pixel