Jak i gdzie wprowadzić złoto w łazience?

2020-11-09
Jak i gdzie wprowadzić złoto w łazience?

Jakie kolory dominują w nowoczesnej łazience? Zdecydowanie biel, czerń, beże i różne odcienie szarości. Dzięki temu w tych pomieszczeniach panuje minimalistyczny, przestrzenny klimat. Jest lekko, komfortowo, ale i w pełni funkcjonalnie za sprawą takich rozwiązań jak baterie podtynkowe czy wanny wolnostojące. Wielką rolę odgrywają też dodatki w nieoczywistym złotym kolorze. Jak i gdzie można je wprowadzić w łazience?

Złoty należy do grupy kolorów neutralnych, nie jest więc ani ciepłą (jak czerwony, żółty itp.), ani zimną (niebieskie, fioletowy itp.) barwą. Kojarzy się jednoznacznie z bogactwem i luksusem, ale w nadmiarze oczywiście może przytłaczać swoją zbytnią wyrazistością. Nikt więc nie stosuje go jako koloru przewodniego, lecz w połączeniu z innymi odcieniami, zwłaszcza czarnym, białym i niebieskim prezentuje się świetnie. W łazience, gdzie powinny przeważać kolory stonowane, złoto to tylko dodatek, ale pomysłowo wykorzystany, umieszczony w odpowiednich miejscach. Dzięki temu zabiegowi pokój kąpielowy nie tylko nic nie straci ze swojej wyjątkowej estetyki i funkcjonalności, ale i zyska stylistycznie. 

Złoto - do jakich łazienek?

Jeśli mamy pomysł na łazienkę i wiemy, jak ma wyglądać, to złote elementy można umieszczać praktycznie w każdym tego rodzaju wnętrzu. Czyniąc to pochopnie, uzyskamy efekt odwrotny. Z drugiej strony nie można też zapominać, że taki odcień sprawdza się tam, gdzie odważnie sięga się po modernistyczne rozwiązania, w których dominuje minimalizm, między innymi dlatego, że - jak już wspomnieliśmy - złoty doskonale współgra z neutralnymi kolorami - czernią i bielą. 

Warto jednocześnie mieć na uwadze, że złoto jest wręcz stworzone dla wnętrz inspirowanych różnych zbytkownymi stylami, zwłaszcza gdy mowa o stylu retro jak rokoko i art deco. Można to świetnie połączyć, wybierając nowoczesne urządzenia jak baterie podtynkowe, wannę wolnostojącą i niski brodzik z niebanalnymi dodatkami o złotym odcieniu. Śledząc trendy, łatwo też zauważyć, że złoto coraz częściej pojawia się we wnętrzach w stylu loftowym, ocieplając surowe materiały, które są reprezentatywne dla tego stylu, na przykład beton. 

Złoto w łazience - sprawdzone pomysły

Wyobraźnia nie ma granic, więc możemy sobie wyobrazić złoto w przeróżnych, nawet najodważniejszych kombinacjach. Niech nas jednak nie “poniesie” ona zbyt mocno, bo nieodpowiednie aranżacyjne kroki - przesada lub złe rozłożenie akcentów - nie zaprowadzą nas do celu, lecz wyprowadzą na manowce. Żeby więc nie zbłądzić, powinniśmy znać sposoby, jak i gdzie wprowadzać złoto w łazience. 

  • Najczęściej i najbezpieczniej pojawia się ono w formie dodatków, gdyż dodają wnętrzu ciepła i przytulnego charakteru, wprowadzając wrażenie luksusu. Możliwości jest tu dużo - złota może być rama lustra, które wisi nad umywalką, uchwyty mebli czy różne akcesoria łazienkowe (wieszaki na papier, mydelniczka itp.).
  • Odważniejszym sposobem jest zainwestowanie w złote płytki łazienkowe - niezależnie, czy mówimy o drobnej mozaice, czy wielkoformatowych kaflach. To, jakie wybierzemy, zależy od efektu, który chcemy uzyskać. Pamiętajmy jednak, że decydując się na ozdobienie nimi wszystkich ścian, trochę ryzykujemy, bo łatwo tym sposobem przytłoczyć wnętrze. Zamiast tego więc ograniczmy się do określonych powierzchni, co pozwoli nam wyeksponować niektóre miejsca, na przykład przestrzeń nad umywalką. 
  • Kolejną opcją stylistyczną jest postawienie na złotą armaturę, zwłaszcza podkreślając w ten sposób urodę baterii podtynkowych. Ich konstrukcja jest wręcz stworzona do takiej ekspozycji, bo większość instalacji schowana jest w ścianie, a na widoku pozostają tylko najatrakcyjniejsze elementy. Tym bardziej ciekawy uzyskamy efekt, jak baterię podtynkową połączymy z białą ceramiką lub zdecydujemy się na odważniejszy krok - wyeksponujemy je na tle czarnej umywalki, wanny czy bidetu WC. Można też odważniej, decydując się na przykład na złota umywalkę. Wanna w tym kolorze może przytłaczać, ale umywalka, której rozmiar nie jest tak duży, wręcz przeciwnie. Jeśli będzie dobrze wyeksponowana, ustawiona na neutralnym tle (jednolite powierzchnie, ale też imitujące naturalne materiały, np. drewno), może zapewnić bardzo ciekawy aranżacyjnie efekt.

Złoto - z czym je łączyć w łazience?

Na koniec zastanówmy się jeszcze, z czym najlepiej połączyć złoto w łazience, aby uzyskać wyjątkową stylistyczną aranżację. Jak wspomnieliśmy wcześniej, doskonale współpracuje z podstawowymi kolorystycznymi tonami - bielą, szarością i czernią. Ale nie tylko, bo stawiając złoto w opozycji do pudrowego różu, chłodnego błękitu czy mięty uzyskamy więcej świeżości oraz lekkości. Dzięki temu pomieszczenie optycznie się powiększy, będzie bardziej rozświetlone i przyjemniejsze do przebywania w nim podczas porannej oraz wieczornej toalety. Niektórzy próbują też łączyć złoto z ciemniejszymi tonacjami - burgundami czy granatem, co również przynosi zaskakująco dobre rezultaty.

Wystarczy trochę wyczucia i wiedzy o tym, jak dobierać kolory, by mądrze, pomysłowo wkomponować złoto do łazienki.

pixel