Jak oszczędzać wodę w kuchni i w łazience?

2023-01-02
Jak oszczędzać wodę w kuchni i w łazience?

Rachunki za wodę rosną i wszystko wskazuje na to, że ten trend będzie się tylko utrzymywał. Właśnie ze względu na to warto wykształcić w sobie i w bliskich nawyki, które pozwolą zaoszczędzić wodę, a także przemyśleć inwestycję w nowoczesne, ekonomiczne rozwiązania w łazience czy kuchni. Sprawdź, co warto wiedzieć na ten temat.

Dlaczego oszczędzanie wody jest ważne?

Czy oszczędzanie wody naprawdę ma sens? A może to tylko uciążliwość, z której w sumie i tak nic nie wynika? Odpowiedź na te wątpliwości mamy jedną: warto to robić. Nawet, jeśli w portfelu zostanie Ci w każdy miesiącu kilka czy kilkadziesiąt złotych zaoszczędzonych na rachunkach za wodę, w skali roku będzie miało to ogromne znaczenie. Warto zacząć planowanie domowego budżetu sumiennie, z ołówkiem w ręku lub korzystając z Excela – w świetle rosnących cen oraz inflacji oszczędzanie wody w domu, podobnie jak światła czy paliwa, dla wielu osób może się okazać w przyszłości kluczowe.

Warto też pamiętać o proekologicznym charakterze dobrego nawyku, jakim jest oszczędzanie wody na co dzień. Warto sobie uzmysłowić, że tylko 0,6 proc. zasobów wody naszej planety to to wody słodkie, które są źródłem wody pitnej. Jeśli wziąć pod uwagę rosnącą liczbę ludności i fakt, że każdy z nas codziennie zużywa około 96 litrów wody, z których aż 93 litry trafiają do kanalizacji, ograniczenie zużycia wody, której ilości na Ziemi maleje, jest kluczowe. Jakie są sposoby na oszczędzanie wody? Sprawdź.

Catido Vidi PL15 Biały mat prawe Drzwi wnękowe dowolny wymiar

Oszczędzanie wodę na co dzień. Jak to robić?

Jak ograniczyć zużycie wody na co dzień? To wcale nie wymaga od Ciebie ani dużych nakładów finansowych ani wielkiego wysiłku. To kwestia zmiany sposobu myślenia i wykształcenia nowych odruchów.

  • Przede wszystkim warto zainwestować w dobrej jakości instancji, która wspiera oszczędzanie wody w domu. Przykładem może być instalacja dualna, która zużytą wodę z umywalki kieruje wprost do zbiornika w WC. Prawda, że genialne?
  • Warto też wyposażyć kuchnię i łazienkę w nowoczesne elementy: pralki i zmywarki z niskim poborem wody, ekonomiczne baterie łazienkowe i kuchenne (powiemy o nich więcej za moment).
  • Sprawdź detale: syfony i korki, spłuczki toaletowe, uszczelki. Cała instalacja wodna musi działać na korzyść Ciebie i Twojego budżetu. Szczelność to podstawa!
  • Na balkonach czy w ogrodzie warto ustawić pojemniki na deszczówkę. To pozwoli na zaoszczędzenie wody służącej do podlewania kwiatów doniczkowych czy mycia opon samochodu.

Oszczędzanie wody w łazience i kuchni – domowe sposoby

Jak ograniczyć zużycie wody w łazience lub kuchni? Jak już wspomnieliśmy, dobrym pomysłem jest inwestycja w kran z perlatorem, czyli specjalnym sitkiem, który rozbija strumień wody, przez co wydaje się on zdecydowanie szerszy. To zwiększa efektywność, a jednocześnie skraca czas kąpieli czy mycia naczyń.

Dobrym pomysłem jest instalacja takiego urządzenia, jak zmiękczacz wody Ecowater. Chociaż w teorii jego zadaniem jest filtracja twardej wody, pomoże Ci też na zaoszczędzenie wody w domu. Dlaczego? Bo mycie łazienki twardą wodą trwa wieczność, a miękka woda pozwala na szybkie usunięcie zanieczyszczeń i nie tworzy uporczywych osadów.

Zmiękczacz wody EcoWater Basic Comfort 300

O czym jeszcze warto pamiętać?

  • włączaj tylko załadowaną do pełna pralkę czy zmywarkę – nie pozwalaj im działać na ”pustym przebiegu”;
  • pij wodę z kranu, korzystając z filtrujących butelek i dzbanków bądź zmiękczaczy wody;
  • zakręcaj kran, gdy myjesz zęby czy nanosisz olejek do demakijażu;
  • staraj się ponownie wykorzystywać wodę – na przykład tą, która została po rozmrażeniu mięsa, można spłukać toaletę.

Wanna czy prysznic? Co zużywa mniej wody?

Zastanawia Cię kwestia oszczędzania wody podczas kąpieli i wciąż nie znasz odpowiedzi na pytanie o to, co jest bardziej ekonomiczne (i ekologiczne zarazem): kąpiel w ukochanej wannie prostokątnej, które prezentuje się tak stylowo, czy pod tradycyjnym prysznicem? Prawda jest taka, że… to zależy. Zazwyczaj podczas pluskania się w wannie zużywamy około 150 litrów wody. Pod natryskiem w teorii spędzamy mniej czasu, a więc zużywamy mniej wody – jeśli jednak stoisz przez pół godziny pod strumieniem wody, podziwiając nowy brodzik prysznicowy, możesz użyć dokładnie tyle samo wody.

Podsumowanie: Oszczędzanie wody podczas kąpieli będzie efektywniejsze pod prysznicem niż w wannie, ale wyłącznie pod takim warunkiem, że natrysk będzie trwał krótko.

Sposób na czyste naczynia, bez litrów zużytej wody!

Sposób na oszczędzanie wody przy myciu naczyń? Spraw sobie dwukomorowy zlewozmywak kuchenny. Jedną komorę traktuj jako “roboczą” – zatkaj w niej odpływ, nalej trochę gorącej wody i za pomocą gąbki z płynem do mycia naczyń umyć talerze i garnki. Kiedy ten proces będzie gotowy, w drugiej komorze spłucz naczynie, a kiedy skończysz – zakręć kran. Nie da się jednak ukryć, że to zmywarka będzie najrozsądniejszym rozwiązaniem. Eksperci wyliczają, że zużycie wody przez zmywarkę jest około trzykrotnie niższe niż w przypadku zmywania ręcznego.

Catido Nova SL76 RD Zlewozmywak granitowy podwieszany lub nakładany

Oszczędzanie wody w kuchni czy w łazience nie jest irytującym kaprysem, o którym trzeba stale pamiętać. To dobry nawyk, który przynosi same plusy: pomaga zaoszczędzić na rachunkach i dbać o planetę, a do tego uczy samodyscypliny. Rozwiązania do nowoczesnej i ekonomicznie urządzonej łazienki znajdziesz oczywiście w naszym sklepie.

pixel