Jak powinien wyglądać montaż baterii podtynkowej?
Zestawy podtynkowe stają się standardowym wyposażeniem w większości łazienek, na co największy wpływ ma ich łatwa dostępność i niższy koszt zakupu. Nie zapominajmy jednak o najistotniejszej zalecie tego rozwiązania, jaką jest lepszy wygląd łazienki, ponieważ większa część baterii ukryta jest w ścianie. Jeśli planujemy zainwestować w tego rodzaju baterię, powinniśmy wiedzieć, jaką ją zamontować. W poniższym artykule wyjaśnimy tę kwestię.
Baterie podtynkowe = ładniejszy wygląd łazienki
Czasy się zmieniają, a wraz z nimi nasze mieszkania, które prezentują się coraz bardziej stylowo. Nie inaczej jest w łazience, gdzie rządzą zupełnie inne rozwiązania, niż dawniej. W przeszłości to pomieszczenie było przeładowane nie tylko meblami, ale przede wszystkim armaturą z całym arsenałem rurek, przyłączy i zaworów. Ciężko było je ukryć, co mocno psuło wygląd całego pomieszczenia, lecz było też niezbyt praktyczne, gdyż brud zbierający się w zagłębieniach i szczelinach, był trudny do usunięcia.
Najnowsze trendy w urządzaniu dają ogromne pole do popisu, pozwalając ograniczyć do absolutnego minimum ilość detali, które nie tylko psują aranżację łazienki, ale sprawiają również, że korzystanie z niej jest mniej komfortowe. Zapewniają to baterie podtynkowe - schowane w ścianie, nie zapełniają więc pokoju kąpielowego dodatkowymi elementami, a jednocześnie spełniają swoją najważniejszą funkcję!
Bateria podtynkowa - co to takiego?
Bateria podtynkowa - jak jej sama nazwa wskazuje - zostaje umieszczona w ścianie, ale działa z taką samą skutecznością jak tradycyjny mechanizm. Praktycznie w każdej nowocześnie urządzonej łazience wybiera się to rozwiązanie, co zapewnia lepszy, bardziej stylowy i minimalistyczny wygląd całego pomieszczenia. Tym bardziej że baterię podtynkową można zamontować wszędzie, zarówno gdy mowa o prysznicu, deszczownicy, wannie, jak i umywalce.
Nie ma tu żadnych ograniczeń, więc niezależnie od tego, o jakiego rodzaju armaturze łazienkowej mowa, mamy pewność, że w każdej sytuacji jesteśmy w stanie skorzystać z tego estetycznego i praktycznego rozwiązania. Jeśli planujemy zainwestować w baterię prysznicową podtynkową, powinniśmy wiedzieć, jak ją zainstalować. Nie tylko dlatego, aby poradzić sobie z tym zadaniem, ale też w sytuacji, gdy na przykład komuś innemu powierzymy tę pracę. Mając podstawową wiedzę w tym obszarze, łatwiej nam będzie ocenić, czy zatrudniony przez nas fachowiec rzeczywiście zna się na rzeczy.
Montaż baterii podtynkowej - najważniejsze zasady
- Żeby instalacja była możliwa, musimy wcześniej przygotować wnękę w ścianie, z tego względu montaż przeprowadza się podczas gruntownego remontu.
- Nim rozpoczniemy pracę, oceńmy grubość ściany, na jakiej znajdzie się bateria podtynkowa. Generalnie wynosi ona od 6 do 12 cm. Czasem ściana jest zbyt cienka, co wymusza zbudowanie dodatkowej konstrukcji z płyt gipsowo-kartonowych, choć można też dostawić do istniejącej ściany kilka bloczków z betonu komórkowego.
- Gdy już to sprawdzimy, możemy zacząć działać. W pierwszej kolejności doprowadźmy instalację wodociągową i osadźmy korpus baterii w przygotowanej wcześniej wnęce o dostosowanych wymiarach. Jakie powinny być? To zależy od wymagań producenta. Zapoznajmy się ze stosownymi oznaczeniami, które określają głębokość montaż w ścianie.
- Pamiętajmy, by podczas montażu zabezpieczyć chromowane elementy armatury. Do tego celu służą dołączone przez producenta obudowy polistyrenowe.
- Jeszcze nim zabudujemy baterię prysznicową podtynkową, sprawdźmy poprawność i szczelność instalacji.
- Ostatnim zadaniem jest nałożenie rozet maskujących na wyprowadzone przyłącza, które następnie uszczelniamy silikonem.
Jak rozmieścić elementy instalacji?
Jednym z najważniejszych zadań podczas montażu, jest umiejętne i przemyślane rozmieszczenie elementów instalacji. Wpływa to w ogromnym stopniu na komfort użytkowania. Powinniśmy się tu przede wszystkim kierować zaleceniami producentów oraz ulokowaniem pozostałych elementów znajdujących się w łazience. To jednak nie wszystko, ponieważ równie ważny jest wzrost domowników, a także to, jakie są ich potrzeby. Ogólnie rzecz ujmując, najczęściej jest tak, że wylewka baterii wannowej znajduje się na wysokości 10 cm od brzegu wanny, a jej korpus trochę dalej - 30 cm. Inaczej to oczywiście wygląda w przypadku baterii prysznicowej podtynkowej. Tutaj wysokość umieszczenia korpusu określa się na około 120 cm i 210 cm od dna brodzika głowicy lub dysku natryskowego.
Konserwacja baterii podtynkowych - czy to problematyczne?
Może się wydawać, że umieszczenie baterii podtynkowej w ścianie uniemożliwia do niej dostęp, co przeszkadza w jej konserwacji. Nic z tych rzeczy - do zdecydowanej większości baterii bezproblemowo się dostaniemy bez potrzeby kucia ścian. Wymieniając regulator, wystarczy tylko odciąć dopływ wody, a w kolejnym kroku ściągnąć znajdującą się w regulatorze zaślepkę. Następnie usuwamy wkręt mocujący, zdejmujemy uchwyt dźwigni regulatora, usuwając zarówno chromowaną osłonę, jak i zakrętkę mocującą. Po tych kilku czynnościach możemy już wyjąć zużyty regulator i zastąpić go nowym. Jego założenie jest proste - wystarczy wykonać powyższe zadanie w odwrotnej kolejności.
Konserwacja to również troska o ładny wygląd instalacji. W tym celu powinniśmy ją czyścić, używając łagodnych środków pielęgnujących. Najgorsze są preparaty zawierające drobinki ścierne czy żrące składniki typu chlor. Zdecydowanie warto zainwestować w baterię podtynkową, zarówno gdy mowa o prysznicu, wannie, jak i umywalce. Montaż, jak widać, nie jest specjalnie trudny, ale lepiej się zastanowić, czy sami sobie poradzimy z tym zadaniem, czy niezbędna jest pomoc hydraulika.