Jak urządzić łazienkę w kolorze czarnym, aby nie zmniejszyć optycznie pomieszczenia?
Kolor czarny jest uniwersalny, ponadczasowy i bardzo dobrze odnajduje się we wnętrzach o różnej stylistyce. Wydawać by się mogło, że jego wykorzystanie podczas aranżacji łazienki to przysłowiowa bułka z masłem. Okazuje się jednak, że nie zawsze jest to takie proste. Stworzenie efektownej aranżacji z wykorzystaniem czarnych elementów wymaga od projektanta wyobraźni i sporego wyczucia smaku. Tylko wtedy proporcje wnętrza nie zostaną zaburzone, a wystrój stanie się przyjemny pod względem wizualnym.
Jakie powinny być współczesne łazienki, by sprostały oczekiwaniom użytkowników? Warto pamiętać, że mają do spełnienia znacznie więcej zadań, niż umożliwienie wykonywania czynności sanitarnych i higienicznych. Oczekuje się od nich, że będą stanowić prywatną strefę wellness, podobną do tej, jaką można spotkać w salonach SPA. Że pozwolą się zrelaksować podczas kąpieli i wygodnie wykonać zabiegi pielęgnacyjne. Ponadto powinny być funkcjonalne, łatwe do utrzymania w czystości i przestronne. Bezwzględnie powinny również cechować się estetycznym wyglądem, który sprawi, że przebywanie w takim pomieszczeniu będzie się prawdziwą przyjemnością.
Czerń w łazience – co można dzięki niej zyskać?
Czarny kolor zastosowany podczas aranżacji wnętrza może zagwarantować wiele korzyści. Nic dziwnego, że w ostatnich latach jest przez architektów bardzo chętnie wykorzystywany. Dostępny w różnych odcieniach i obecny pośród wielu łazienkowych akcesoriów ułatwia prace projektowe i wyposażenie wnętrza zgodnie z oczekiwaniami. Wprowadza do pomieszczenia elegancję, a niekiedy również powiew luksusu. W zależności od stylistyki zastosowanych elementów, takich jak baterie podtynkowe, czy zestaw prysznicowy może korespondować ze stylem glamour, rustykalnym lub industrialnym. W tym ostatnim prosta forma wprowadzonych elementów w połączeniu z ich głęboką czernią podkreśla surowy wygląd aranżacji. Czerń nie ogranicza się do wyżej wymienionych stylów i z powodzeniem gości też we wnętrzach nowoczesnych, klasycznych i wielu innych. W każdym z nich może być zastosowana w nieco inny sposób i zagwarantować odmienny efekt.
Czarne ściany – nie zawsze pożądane
Kolor czarny można wprowadzić do wystroju łazienki, stosując czarną terakotę lub gres. Na rynku dostępne są też przeznaczone do malowania w łazience czarne farby. Dzięki nim czerń może zagościć w łazience na większej powierzchni. Taka ściana może stanowić doskonałe tło dla innych elementów. Można na niej zamontować baterie podtynkowe, a jeżeli zostanie przy niej zlokalizowana kabina prysznicowa – zestaw prysznicowy podtynkowy. Na czarnej ścianie doskonale wygląda też lustro, które sprawia, że czerń nabiera jeszcze większej głębi. Dla wymagających klientów, którzy dążą do stworzenia komfortowej strefy SPA we własnym domu, świetną alternatywą mogą być ustawione na tle czarnej powierzchni wanny wolnostojące. Taka aranżacja wygląda bardzo elegancko i wprowadza do wnętrza odrobinę luksusu.
W niektórych przypadkach czarna ściana może przytłaczać i optycznie pomniejszać wnętrze. Dzieje się tak zwłaszcza w łazienkach o małym metrażu. Jeśli jednak inwestor nie chce rezygnować z czerni na ścianie, istnieje kilka trików, którymi można sobie z tym problemem poradzić. Pierwszym z nich jest ograniczenie czarnej powierzchni i zrównoważenie jej innymi kolorami. Czarne płytki można zestawić z glazurą w jaśniejszej barwie, co pozwala na uzyskanie pożądanego kontrastu. Uzyskamy go również poprzez ustawione przy czarnej ścianie białe wanny wolnostojące, czy chromowane baterie podtynkowe. Świetnym pomysłem może być również zawieszenie na czarnej ścianie dużego lustra, które optycznie powiększy takie wnętrze. Kolejnym, wartym rozważenia sposobem jest zastosowanie czarnych płytek z błyszczącymi drobinkami, np. z brokatem lub zastosowanie heksagonalnych czarnych płytek ułożonych naprzemiennie z płytkami w kolorze gold.
Czarny kolor jako akcent dekoracyjny
Niekiedy zasadne może być zrezygnowanie z dużej, czarnej powierzchni na rzecz czarnych łazienkowych dodatków. Nie ma wtedy ryzyka, że aranżacja będzie przytłaczać, chyba że takich dodatków znajdzie się w niej za dużo. Czarne baterie podtynkowe, uchwyty do szafek, wieszaki oraz półki wiszące przeznaczone do montażu pod prysznicem z powodzeniem natomiast wprowadzą do takiego wystroju odrobinę elegancji i pozwolą uzyskać pożądany efekt wizualny. Czarne dodatki do łazienki są dostępne na rynku w wielu odsłonach. Spotkamy je zarówno jako elementy niezwykle powściągliwe w formie i minimalistyczne, jak i wyróżniające się zdobieniami i wyszukanym designem.
Wykorzystanie we współczesnych wnętrzach czarnej kolorystyki to powszechna praktyka. Niekiedy jednak, jeśli podejdziemy do tematu nieumiejętnie, może okazać się strzałem w stopę. Zawarte wyżej wskazówki powinny pomóc każdemu, kto podejmuje się takiej realizacji.