Jak urządzić łazienkę w mieszkaniu o industrialnym klimacie?

2018-12-14
Jak urządzić łazienkę w mieszkaniu o industrialnym klimacie? Surowy, prosty, spotykany najczęściej w nowoczesnych loftach – styl industrialny, bo o nim mowa, wydaje się być ponadczasowy i niezależny od obowiązujących mód. Oryginalny i jedyny w swoim rodzaju. Można w ten sposób urządzić dowolne pomieszczenie w domu, także łazienkę. Sprawdźmy, jak to zrobić!

Styl industrialny – czy dla każdego?

Nie ma wątpliwości, że łazienka urządzona w industrialnym klimacie nie każdemu przypadnie do gustu, bo w takim wnętrzu przeważają odcienie szarości, a także takie materiały jak metal, szkło, a nawet beton architektoniczny. Dla jednych to połączenie jest zbyt surowe i “zimne”, dla innych – klimatyczne, prawdziwe i charakterne. Owa surowość – jak twierdzą wielbiciele postprzemysłowych wnętrz – to największa zaleta tej stylistyki.

Najważniejsze założenia

Styl industrialny w łazience to przede wszystkim nowoczesne rozwiązania techniczne, jakie gwarantują minimalistyczny wygląd. Dobrym przykładem są stelaże podtynkowe – ogromny wybór eleganckich, stylowych baterii o nowoczesnym rodowodzie. To również rezygnacja z tradycyjnych rozwiązań, jak brodzik i kabina na rzecz niezwykle komfortowej kabiny walk-in. Najkorzystniej prezentują się jasne płytki ceramiczne o prostych, geometrycznych kształtach. Materiały, które najczęściej stosuje się w industrialnej łazience to: beton lub materiały go imitujące, a także metal, drewno, szkło i cegła.

Jak to jest z tymi kolorami?

Wspominaliśmy, że królują odcienie szarości, zwłaszcza betonu. Dodaliśmy również, że taki kolor jest dość chłodny, szczególnie jeśli przesadzimy z jego ilością i intensywnością. Warto więc pamiętać o przełamaniu monochromatyzmu, najlepiej dodając jakiś akcent kolorystyczny, na przykład brąz i miedź. Innym ciekawym pomysłem jest rdzawo-pomarańczowy kolor cegły, ale również odcienie kremowe i czarne. Tak naprawdę mamy tu duże pole do popisu, ale stosując dodatkowe kolory, musimy pamiętać – dokładnie jak w przypadku szarości – o zachowaniu umiaru.

Niech stanie się jasność

Wielbiciele industrialnych wnętrz wiedzą doskonale, jakie znaczenie ma tu światło. Podstawą jest oczywiście to, aby łazienka była dobrze oświetlona, ale jednocześnie dostępne lampy o pomysłowych formach, to niekończące się możliwości aranżacyjne. Do wyboru są lampy fabryczne, okrętowe, czy metalowe abażury w kształcie metalowych klatek. Na uwagę zasługują również dekoracyjne żarówki. Pole manewru mamy tu naprawdę duże! Industrial to styl, którego nie da się zastąpić niczym innym. Już od progu czuć wyjątkowy klimat takich przestrzeni. Jeśli lubimy przebywać w intrygujących, nieoczywistych miejscach, a kwestie estetyczne są dla nas najważniejsze, powinniśmy pomyśleć o takim urządzeniu nie tylko łazienki, ale i całego mieszkania. Salon łazienek w Warszawie nam w tym pomoże.
pixel