Jak urządzić łazienkę z dużym oknem?

2023-06-05
Jak urządzić łazienkę z dużym oknem?

Urządzenie łazienki z dużym oknem nie jest łatwe, ale kiedy już to zrobisz, efekt zwali Cię z nóg. Szukasz inspiracji na zagospodarowanie takiej przestrzeni w sposób maksymalnie funkcjonalny, ale też estetyczny? Mamy dla Ciebie zbiór najciekawszych porad, pośród których z pewnością znajdziesz inspirację do Twojego pomieszczenia.

Co warto wiedzieć przed urządzaniem łazienki z dużym oknem?

Urządzanie łazienki z dużym oknem to duże wyzwanie aranżacyjne. Z jednej strony jest to pomieszczenie, w którym sporo jest światła, a to zawsze działa na plus i sprawia, że przestrzeń wydaje się bardziej przytulna i większa. Niestety często spore okno sprawia, że trudno jest ustawić wszystkie elementy, ponieważ jedna ściana jest całkowicie pozbawiona możliwości zakrycia jej. Przede wszystkim na początku zaplanuj sobie, jakie rzeczy są Twoim niezbędnikiem w takiej przestrzeni, a z jakich możesz zrezygnować. Np. może dużą wannę jesteś w stanie poświęcić, a w zamian za to wstawić duże lustro i prysznic? A może wręcz przeciwnie nie wyobrażasz sobie nie posiadać wanny, więc lustro może być mniejsze? Takie podjęcie decyzji względem tego, co jest dla Ciebie priorytetem, znacznie ułatwi Ci ostateczne tworzenie projektu.

Duże okno w łazience - problemy i rozwiązania

Zastanawiasz się, jak urządzić łazienkę z dużym oknem, ponieważ na razie widzisz same kłopoty z aranżacją? Gdzie bowiem zmieścić wszystkie elementy z kategorii prysznice, bidety wiszące, sedesy, półki, umywalki i regały? Tak naprawdę najważniejsze jest dobre przemyślenie planu, a wszystko pójdzie zgodnie z oczekiwaniami. Mamy dla Ciebie trzy najczęściej wskazywane kwestie problematyczne i gotowe rozwiązania.

Catido SIMPLE NG2 Deszczownica Ultra Slim antycalc chromowana

Zagospodarowanie przestrzeni

Tak jak wspomnieliśmy, aranżacja łazienki z oknem dużych rozmiarów bywa problematyczna ze względu na ustawienie różnych elementów. Pamiętaj jednak, że okno jest zazwyczaj na pewnej wysokości i nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystać miejsce pod nim. Warto też skorzystać z parapetu. Przestrzeń pod oknem możesz zabudować niskimi szafkami na wymiar, które będą idealne do przechowywania papieru toaletowego czy środków czystości. To także dobre miejsce na montaż grzejnika. Z kolei parapet to dodatkowa „półka”, na której możesz umieścić stojące lusterko czy najczęściej używane kosmetyki. Warto jednak poukładać je w koszyczkach lub pojemnikach, aby móc bez trudu zdjąć je, gdy zajdzie potrzeba otworzenia okna na oścież.

Wścibskie spojrzenia

Wiele osób nie chce dużego okna w łazience, ze względu na obawę, że ludzie przechodzący obok będą zaglądać do środka. Rzeczywiście może być to problem, jednak wystarczy odpowiednio zaaranżować przestrzeń. Najprostszą opcją jest zamontowanie rolet typu dzień-noc, które pozwalają na wpuszczenie sporej ilości światła do pomieszczenia w opcji dzień, ale mimo wszystko zakrywają to, co dzieje się w środku. Oczywiście można je też całkowicie podnieść, jeśli zajdzie taka potrzeba. Inną opcją są klasyczne rolety, które sprawdzą się wieczorem uzupełnione o firanki, które wystarczą, aby zasłonić okno w ciągu dnia.

Umiejscowienie armatury

Większość elementów takich jak umywalka, prysznic, wanna czy toaleta, muszą być w jakiś sposób przytwierdzone do ściany, ze względu na wymogi hydrauliczne. Bywa to problematyczne, kiedy jedna ze ścian jest w większości zajęta przez okno. W takich przestrzeniach rewelacyjnie sprawdzą się wanny wolnostojące, które są wręcz wymarzoną opcją do dużych łazienek z oknem. Wyobraź sobie wieczorne kąpiele z widokiem na gwiazdy! To szczególnie dobry pomysł, jeśli np. masz również okno dachowe w łazience.

Catido Simple Oval Optitec® Basf Wanna Wolnostojąca 160X79 cm

Jak wyposażyć funkcjonalnie łazienkę z dużym oknem?

Warto pamiętać, że aranżacja łazienki z oknem powinna być przede wszystkim funkcjonalna, a nie tylko estetyczna. Ważne jest więc, aby w pomieszczeniu znalazło się sporo miejsca do przechowywania. Dobrą opcją są wysokie szafki sięgające sufitu, w których zmieścisz wszystkie zapasy kosmetyków, środków czystości czy innych produktów higienicznych. Dodatkowo warto wykorzystywać każdą przestrzeń, którą możesz zabudować. Być może na ścianie z oknem zostaje wąski pasek wolnej ściany idealny na postawienie wąskiego regału, w którym wyeksponujesz perfumy? A może na drzwiach warto powiesić duże lustro, aby móc się w nim przeglądać w całej okazałości?

Łazienka z oknem – inspiracje w stylu nowoczesnym

Jak urządzić łazienkę z dużym oknem? Zdecydowanie warto zrobić to w stylu nowoczesnym, który idealnie pasuje do takich przestrzeni. Płytki o nieregularnych kolorach i strukturach, np. o fakturze betonu lub z pęknięciami jak w marmurze, a do tego czarna armatura i srebrne dodatki w postaci baterii w umywalce, deszczownicy prysznicowej czy pojemników na szczoteczki, pastę i mydło. W takich przestrzeniach świetnie sprawdzą się prysznice typu walk-in, które są bardzo nowoczesne, a przy tym niezwykle funkcjonalne. Inna opcja, to styl monochromatyczny. Białe kafelki i czarna armatura (lub odwrotnie), a do tego dodatki w takich samych odcieniach. Wydaje Ci się to zbyt nudne? Zagraj formą! Zamiast prysznica wybierz wannę z baterią podłogową wolnostojącą, która wygląda rewelacyjnie, a przy tym idealnie sprawdza się do dużych łazienek z oknem zajmującym sporą część ściany. Nie zapomnij także, aby urozmaicić taką przestrzeń dekoracjami. Mogą być to np. rośliny zielone, które zawsze świetnie się prezentują.

Catido SIMPLE FCH3 CBOX Bateria wannowa wolnostojąca podłogowa PVD Shiny Gold

Mamy nadzieję, że nasze pomysły na aranżację łazienki z oknem zainspirowały Cię do stworzenia swojej idealnej przestrzeni do relaksu. Życzymy powodzenia przy remoncie!

pixel