Jak usunąć kamień z armatury łazienkowej?
Usuwanie kamienia z armatury łazienkowej potrafi być bardzo uciążliwe. Zastanawiasz się, które sposoby są skuteczne i jakich środków warto używać, aby proces czyszczenia przebiegał szybko i dawał oczekiwane rezultaty? Mamy dla Ciebie kilka sprawdzonych sposobów, które pomogą Ci zażegnać ten problem raz na zawsze!
Co powoduje osady kamienia na armaturze łazienkowej?
Kamień na armaturze łazienkowej pojawia się ze względu na twardą wodę, która jest dostępna w większości domów. Jest to tzw. kamień kotłowy, inaczej osad kamienny, powstający z wody, w której dużo jest jonów wapnia i magnezu. Pod wpływem wysokiej temperatury, pierwiastki te wytrącają się z wody i przyklejają do armatury na zewnątrz i wewnątrz tworząc trudny do usunięcia nalot, który wygląda bardzo nieestetycznie. Na początku jest on w kolorze białym, ale po dłuższym czasie przebywania na powierzchni żółknie, a nawet nabiera brązowego koloru, co wprawia w zakłopotanie i odrazę większość ludzi. Nalot tego typu pojawia się na sedesach, umywalkach, brodzikach prysznicowych, wannach, a także na wszystkich bateriach.
Jak usunąć kamień z armatury łazienkowej?
Zacznijmy od tego, że jeśli chcesz oszczędzić sobie nieco pracy, warto rozważyć zamontowanie zmiękczacza wody. Oczywiście nie będzie on działał wszędzie i w przypadku bardzo twardej wody nie sprawi, że nagle zmieni ona w 100% swoje właściwości, ale z pewnością znacznie poprawi jej skład, co będzie skutkowało mniejszym nalotem. Jeśli jednak już osad się pojawi, czas zastosować kolejne kroki. Jak szybko usunąć kamień z armatury? Możesz spróbować domowych sposobów. Jednym z nich jest przygotowanie roztworu octu i wody w proporcji 1:1, a następnie spryskanie zakamienionych miejsc Wystarczy odczekać chwilę, a następnie zetrzeć wszystko miękką szmatką i spłukać. Druga opcja zakłada wykorzystanie sody. Wiele osób zastanawia się, czy soda oczyszczona usuwa kamień, ponieważ nie jest to środek, który przeznaczony jest stricte do tego. Tak, ten produkt może być bardzo przydatny w walce z nalotami tego typu, ale warto przygotować z niego pastę czyszczącą. Wystarczy połączyć sodę z odrobiną wody, aż do uzyskania gładkiej konsystencji kremu. Później mieszankę taką należy nałożyć na zakamienione miejsca, które pojawiły się np. w misce wc, odczekać kilka chwil i delikatnie wyczyścić wszystko miękką gąbką. Nie zapomnij tylko o spłukaniu całości, ponieważ ten specyfik nie powinien zostawać na wiele godzin na powierzchni.
Czym i jak czyścić armaturę łazienkową?
Jeśli domowe sposoby nie pomagają, czas sięgnąć po mocniejsze działa. Jak usunąć osad z kamienia, który ani drgnie? Najlepiej jest wykorzystać gotowe środki, dostępne w sklepach, które przeznaczone są do pozbywania się takiego nalotu. Zazwyczaj należy je nałożyć na zakamienioną umywalkę łazienkową czy sedes i poczekać kilka minut, aby produkt zaczął działać. Następnie całość trzeba porządnie wyszorować i spłukać z powierzchni. Pamiętaj jednak, że jeśli posiadasz w domu, jakieś specyficzne elementy wyposażenia łazienki, np. czarną wannę czy złote baterie, konieczne jest, aby dokładnie sprawdzić, czy wybrane przez Ciebie produkty czyszczące, są przeznaczone do usuwania kamienia z czarnej armatury czy złoconych elementów. To bardzo ważne, aby producent pozwalał na wykorzystanie środka również na takich powierzchniach. W innym wypadku możesz je zniszczyć.
Proste sposoby na usuwanie kamienia z armatury łazienkowej
Jednym z prostszych sposobów na usuwanie kamienia z armatury łazienkowej, jest także zastosowanie kwasku cytrynowego. Działa on podobnie do sody oczyszczonej, ale ma przyjemniejszy zapach. Możesz także spróbować usunąć brud płynem do mycia szyb, który zawiera alkohol. Jest to jednak opcja, sprawdzająca się wyłącznie przy niewielkich zaciekach. Twoim dużym sprzymierzeńcem w walce z kamieniem będzie także ściereczka z mikrofibry oraz miękka gąbka.
Jak zapobiegać osadzaniu się kamienia na armaturze łazienkowej?
Warto jednak pamiętać, że zdecydowanie najlepszym sposobem na to, jak usunąć kamień z umywalki jest… dbanie, aby pojawiło się go jak najmniej! Przyda się oczywiście wspomniany wcześniej zmiękczacz do wody, ale to nie wszystko. Zdecydowanie warto regularnie przecierać wszystkie elementy armatury wodą z octem bądź też roztworem z sodą oczyszczoną. Dodatkowo ściereczką z mikrofibry dobrze jest jak najczęściej wycierać wszelkiego rodzaju baterie, słuchawki prysznicowe i krany. Nie zapominaj również, aby po każdym prysznicu specjalną ściągaczką do wody pozbyć się kropelek z szyb. To znacznie ułatwi Ci życie!
Mamy nadzieję, że nasze sposoby na usunięcie kamienia z armatury będą dla Ciebie przydatne i dzięki nim bez trudu poradzisz sobie z osadami w swojej łazience.