Jak wybierać baterie łazienkowe oszczędzające wodę?

2022-08-16
Jak wybierać baterie łazienkowe oszczędzające wodę?

Wodę oszczędzamy dziś z wielu powodów. Niższe rachunku, susze, a także ekologia i dbanie o nasze wspólne dobro sprawiają, że coraz częściej i coraz chętniej odkręcamy kurki jedynie wtedy, gdy jest to konieczne. Długie prysznice i pełne wody wanny ustępują miejsca racjonalnemu podejściu i ekonomii, która dba zarówno o dobry stan naszej planety, jak i portfela. Czy wiesz jednak w jaki sposób najefektywniej zoptymalizować ilość zużywanej wody? Sprawdź, po jakie urządzenia warto sięgnąć i w jaki sposób pomogą Ci one ograniczyć dzienne zużycie wody!

Jak oszczędzać wodę? Wybieramy baterie łazienkowe

Trudno wyobrazić sobie oszczędzanie wody bez odpowiedniej baterii łazienkowej. To właśnie dzięki niej możliwe jest wprowadzenie stosownych ograniczeń, które m.in. poinformują nas o przekroczeniu założonej ilości wody podczas kąpieli pod prysznicem, zadbają o stały poziom ciśnienia i temperaturę. Ponadto, baterie łazienkowe z ogranicznikami są elementami elegancki, stylowymi i doskonale pasującymi zarówno do nowoczesnych, jak i rustykalnych aranżacji.

Baterie termostatyczne

Dzięki nim właśnie możliwe jest utrzymanie temperatury wody na stałym poziomie. Jest to rozwiązanie nie tylko bardzo ekologiczne, ale również bardzo bezpieczne np. dla dzieci i osób starszych.

Baterie łazienkowe bezdotykowe

Jedno z najczęściej wykorzystywanych w miejscach publicznych rozwiązań, jest również doskonałym pomysłem na wzbogacenie domowej łazienki. Dzięki specjalnym czujnikom woda zaczyna lecieć dopiero w momencie, kiedy nasze dłonie znajdą się pod kranem.

Baterie z przyciskiem eko

Kolejnym często wykorzystywanym rozwiązaniem w przestrzeni publicznej są baterie podtynkowe i umywalkowe, uruchamiane za pomocą jednego przycisku. Mają one ustalone odgórnie temperaturę, ciśnienie, a także czas płynięcia wody.

Catido Vidi Cbox PL1 Bateria podtynkowa mechaniczna 3mm rozeta czarny mat

Baterie łazienkowe z możliwością programowania

To rozwiązanie z całą pewnością zadowoli wszystkich właścicieli łazienki z wanną. Baterie z funkcją programowania dostępne są w wielu wariantach jak m.in. stylowe baterie wolnostojące podłogowe, czy też klasyczne wiszące. Dzięki nim możliwe jest ustalenie pożądanej ilości wody, jaka ma znajdować się w wannie, a po jej osiągnięciu bateria samodzielnie się wyłączy.

Catido VENICE FBM3 CBOX Bateria wannowa wolnostojąca podłogowa czarny mat Optimum

Baterie z sygnalizatorem LED

To rozwiązanie może okazać się szczególnie przydatne w miejscach, w których woda zużywana jest w największych ilościach. Decydując się np. na baterie kuchenne z sygnalizatorem, wiemy, kiedy kończy się oszczędne mycie naczyń, a zaczyna ponadprzeciętne zużycie. Takie oszczędzające baterie wyposażone są w diody LED, informujące o przekroczeniu założonego zużycia poprzez zmianę koloru np. z zielonego na czerwony.

CatidoSimple TL20 Bateria kuchenna wyciągana wylewka Czarny Mat

Baterie oszczędzające z kilkoma trybami pracy

To rozwiązanie jest nie tylko ekologiczne, ale również bardzo wygodne. Pozwala na ustawienie kilku różnych konfiguracji zarówno temperatury, jak i ciśnienia, które można zmieniać między sobą jedynie za pomocą jednego przycisku. W ten sposób zapobiegniemy marnowaniu wody i ewentualnym poparzeniom.

Baterie z ogranicznikiem

Jedno z najtańszych, choć oczywiście nie mniej niż poprzednie efektywnych rozwiązań. Wmontowany w baterie łazienkowe ogranicznik informuje nas, w którym momencie ciśnienie i temperatura będą wyższe niż założone. Po podniesieniu uchwytu mieszacza odczuwamy wyraźny opór informujący nas o tym, na jakiej wysokości powinniśmy pozostać, aby zaoszczędzić wodę.

Oszczędzające baterie łazienkowe – czym powinny się charakteryzować?

Przede wszystkim, jeśli szukamy baterii łazienkowej, która ograniczy zużycie wody, musimy zrezygnować z modeli wyposażonych w dwa kurki. Czas niezbędny do ustawienia właściwej temperatury i ciśnienia sprawia, że nie ma mowy o ekologicznym podejściu. Najlepszym rozwiązaniem jest wspomniany wcześniej mieszacz, charakterystyczny dla baterii jednouchwytowej. Jeśli ustawimy go na pożądanej pozycji, temperatura wody podczas podnoszenia mieszacza będzie zawsze taka sama.

Baterie ekologiczne powinny być wyposażone również w perlator. To niewielkie sitko o drobnych oczkach, znajdujące się na końcu wylewki służy do napowietrzania strumienia wody. Taka praktyka pozwala na zwiększenie ciśnienia, sprawiając pozory mocniejszego strumienia.

Baterie łazienkowe i kuchenne oszczędzające zużycie wody

Wybierając baterię do swojej łazienki zwrócić uwagę na jej klasę ekologiczną. Takie oznaczenie informuje nas o szybkości przepływu wody na sekundę, a modele cechujące się najniższym przepływem i tym samym najmniejszym zużyciem oznaczone są literą „Z”. Klasa „Z” oznacza, że bateria zużywa nie więcej niż 0,15 l na sekundę, a więc 9 l na minutę. Do klasy ekologicznej zaliczamy również baterie z oznaczeniem „A” zużywające 25 l na sekundę.

pixel