Jak wybrać kształt i typ wanny?

2021-12-09
Jak wybrać kształt i typ wanny?

Łazienka powinna być miejscem, w którym porządnie się zrelaksujemy i odprężymy. Długą, rozluźniającą kąpiel zapewnia wanna, ale żeby tak było, musimy odpowiednio ją dopasować, zarówno pod kątem typu, kształtu, jak i innych, równie ważnych czynników, które poruszymy w artykule!

Wanna - kilka ważnych uwag na początek

Współcześnie, w wielu mieszkaniach, zamiast wanny, wybierany jest prysznic. Często wynika to z małego metrażu łazienki. W takich pomieszczeniach nie mamy po prostu zbyt wielu możliwości, a kabina zajmuje mniej miejsca. Jeśli jednak nie jest to dla nas ograniczeniem, mogą pojawić się inne przeszkody, zwłaszcza nieregularne kształty wnętrza. W tej sytuacji musimy dokładnie rozplanować całą przestrzeń, aby wanna nie zawadzała, lecz była maksymalnie wygodna i funkcjonalna.

Podstawowe zasady aranżacji mówią, że wanna nie powinna być ani za duża, ani za mała. Z jednej strony, może przeszkadzać w swobodnym poruszaniu się po wnętrzu i dostępu do pozostałego wyposażenia łazienki, z drugiej zaś jej nieduży rozmiar odbije się na gorszym komforcie użytkowania. Optymalnie, aby jej rozmiar był adekwatny nie tylko do wielkości pomieszczenia, ale i potrzeb domowników. Spójrzmy na liczby - minimalna przestrzeń dla człowieka po wyjściu z kąpieli powinna wynosić 55 cm (odległość między dłuższym bokiem wanny a ścianą). Lepiej jednak, jak jest jej więcej - 100 cm zapewnia swobodę ruchów. Nim więc zdecydujemy się na wannę, sprawdźmy wszystko dokładnie, by uniknąć przykrych rozczarowań.

Jaką kupić wannę? Co mamy do wyboru?

Producenci oferują wiele różnych wanien zarówno gdy mowa o kształcie, jak i rozmiarze. Najpopularniejsze są tradycyjne wanny prostokątne, które dostępne są w wymiarach w przedziale: 70-100 cm szerokości i 120-200 cm długości. Jak widać, niezależnie od tego, czy dysponujemy większą, czy mniejszą łazienką, wanna prostokątna świetnie sprawdzi się w aranżacji. Tym bardziej że zachwyca jej uniwersalny, prosty kształt, który idealnie nadaje się do zabudowania wnęki lub do ustawienia jej w rogu wnętrza.

Kolejnym typem są wanny asymetryczne, zapewniające jeszcze większe możliwości w zakresie aranżacji wnętrza. Mogą być narożne i wnękowe, czyli przylegające do ścian z trzech stron, mieć prostą linię frontu lub łuku. Przeważnie są na planie trapezu lub trójkąta prostokątnego. Można wybrać wersję prawą lub lewą. Wymiary przedstawiają się inaczej niż w przypadku wanien prostokątnych: wahają się w granicach 140-180 cm długości i 75-110 cm szerokości. Ciekawym rozwiązaniem są też wanny symetryczne, czyli charakteryzujące się równą długością boków. Podobnie jak w przypadku wanien asymetrycznych dostępne są wanny o prostych liniach i w formie łuku. Warto wiedzieć, że tego rodzaju wanny zajmują trochę więcej miejsca.

Jeszcze innym typem są wanny wolnostojące, które potrzebują trochę więcej przestrzeni, aby pokazać swoją stylową wyjątkowość. Nieprzypadkowo wybierane są najczęściej do salonów kąpielowych. Dostępne są w różnych kształtach, przeważnie jako elipsa lub prostokąt. Umieszcza się je w punkcie centralnym łazienki. Zamiast wanny wolnostojącej można zdecydować się na podobną do niej wannę owalną przyścienną. Tutaj łazienka nie musi mieć wielkości niczym salon kąpielowy.

Na jakie kwestie dodatkowo zwrócić uwagę?

Wiemy już, jakie są typy, kształty i rozmiary wanien, przed kupnem jednak warto zwrócić uwagą na inne kwestie.

  • Dotyczy to szczególnie materiału, ponieważ wanny mogą być wykonane z takich tworzyw, jak akryl, stal, żeliwo, a nawet kamień. Każdy materiał cechuje się określonymi właściwościami, dobrze je poznać, nim na coś się zdecydujemy.
  • Kolejną kwestią jest zwrócenie uwagi, jaka bateria wannowa będzie pasować do wybranego przez nas modelu. To dlatego, że niektóre z nich mają przewidziany otwór na baterie (pośrodku lub z boku), inne nie. Oceńmy, jak to wygląda w przypadku wanny, którą zamierzamy kupić.
  • Czy lepsze jest wyprofilowane siedzisko, czy może brzegi wanny powinny pozostać całkowicie gładkie? To kolejny kluczowy parametr, o jakim warto pomyśleć. Na pewno siedzisko to rozwiązanie dość praktyczne i pomocne w codziennym użytkowaniu.
  • Nie można też zapominać o tym, gdzie w trakcie kąpieli będziemy odstawiać kosmetyki. To sprawa, o której można zapomnieć podczas wyboru wanny. Czy do tego celu nada się sama wanna, a konkretnie jej szerszy brzeg, czy może inne rozwiązanie - dobudowana półka obłożona płytkami, wnęka w ścianie itp.
  • Niemniej ważna kwestia dotyczy obudowy wanny. Co wybrać? Płytki, drewno, mozaikę, a może panel maskujący oferowany przez producenta? Popularne są szczególnie panele i płytki, bo te dwa rozwiązania zapewniają duże możliwości kolorystyczne.

Podsumowując, wybór wanny to wcale nie takie łatwe zadanie, jak może się wydawać na pierwszy rzut oka. Potrzeba tutaj głębszego namysłu, uwzględniając przede wszystkim najważniejsze czynniki dotyczące typu, kształtu i wielkości wanny.

pixel