Jak wybrać odpowiedni syfon wannowy? Podpowiadamy!

2022-01-12
Jak wybrać odpowiedni syfon wannowy? Podpowiadamy!

Nawet najbardziej wymyślna wanna musi być wyposażona w syfon, który jest integralną częścią odpływu wody. Ten niepozorny element ma ogromne znaczenie, stanowiąc zamknięcie wodne instalacji kanalizacyjnej, co uniemożliwia wydostanie się z niej gazów. Obecnie do wyboru są różne typy syfonów, dlatego też warto wiedzieć, czym konkretnie rozwiązania się charakteryzują, by wybrać najlepiej dopasowany syfon. Podpowiadamy!

Niezbędny element instalacji sanitarnej

Syfon wannowy (podobnie jak syfony do brodzika czy umywalki) to obowiązkowy element domowej instalacji sanitarnej. Choć nie jest widoczny lub ledwie dostrzegalny, to odgrywa ogromną rolę w każdej łazience, sprawiając, że korzystanie z wanny nie stwarza problemów, jest łatwe i komfortowe. Ten prosty mechanizm nie tylko umożliwia odprowadzanie zużytej wody do sieci kanalizacyjnej, lecz też zatrzymuje nieprzyjemne zapachy, jakie wydostają się z rur do wnętrza pomieszczenia. Zasada działania jest banalnie prosta - dzięki temu, że w syfonie znajduje się woda, gazy i inne nieprzyjemne zapachy nie mogą pokonać tej bariery.

Jaki rodzaj syfonu wybrać? Samoczyszczący czy czyszczony od góry?

Dawniej nie było zbyt dużego wyboru, jeśli chodzi o syfon, dziś jest zgoła odmiennie, dzięki czemu możemy zdecydować się na model, który będzie po prostu lepszy, łatwiejszy w obsłudze i czyszczeniu. Z tego względu wiele osób stawia na syfon do wanny samoczyszczący. Jego nazwa nie jest przypadkowa, bo za sprawą konstrukcji systemu przelewowego, usuwanie niewielkich zabrudzeń nie sprawia problemów, i to praktycznie przy każdym przepływie wody użytkowej. W konsekwencji odpływ wanny nie jest narażony na zatkanie czy awarie, bo na bieżąco jest oczyszczany.

Rzadziej wybieranym, ale zdecydowanie wartym uwagi, jest syfon czyszczony od góry. Dzięki temu, że łatwo zdjąć wierzchnią pokrywę odpływu, nie ma przeszkód, by usunąć z niego różne zabrudzenia. Niektóre z nich mogą być trudniej dostępne, więc do ich wydobycia trzeba posłużyć się np. elastycznym drucikiem. Na pewno oba rodzaje syfonów zapewniają to, co najważniejsze, czyli efektywność i funkcjonalność. Decydując się na jeden z tych modeli, pamiętajmy, aby dobrze przemyśleć wszystkie “za” i “przeciw”, by później nie była konieczna wymiana syfonu w przyszłości, co wymaga trochę pracy.

Syfon automatyczny czy typu klik klak?

Należy też zastanowić się nad tym czy wolimy syfon automatyczny, czy wyposażony w korek wannowy - klik klak. Ten pierwszy umożliwia otwieranie i zamykanie spustu za pomocą dźwigni lub specjalnego pokrętła. Jego konstrukcja prezentuje się dość minimalistycznie, ponieważ widoczne jest tylko pokrętło/dźwignia, reszta mechanizmu zaś jest niewidoczna, schowana wewnątrz. To wygodne rozwiązanie, bo otwierając odpływ, nie musimy zamaczać rąk.

Bardzo prosty w obsłudze jest również korek wannowy typu klik klak. Wystarczy po prostu nacisnąć korek, żeby zamknąć dostęp do syfonu, i zrobić to samo, gdy chcemy go otworzyć. Taki korek poza tym, że jest bezproblemowy w codziennym użytkowaniu, nie sprawia trudności w czyszczeniu. Nie dziwi, że coraz częściej jest wybierany przez klientów.

O czym dodatkowo pamiętać?

Wiemy już, że syfony dzielą się ze względu na sposób czyszczenia i sposobu otwierania oraz zamykania, lecz nim zdecydujemy się na odpowiedni model, powinniśmy dokładnie wymierzyć łazienkę.

  • Należy przede wszystkim zmierzyć odległość między odpływem kanalizacyjnym i odpływem. Znając wynik, bez trudu dobierzmy rurę syfonu o odpowiedniej długości.
  • Powinniśmy też pamiętać o tym, by niezależnie od typu syfonu, wybierać modele wysokiej jakości materiałów (odporne na różne czynniki: wysokie temperatury, szkodliwe substancje chemiczne itp.), starannie wykonane z dbałością o każdy szczegół. Decydując się na taki syfon, ograniczymy ryzyko jego szybkiej wymiany, co - jak wspomnieliśmy - wymaga trochę czasu i cierpliwości.
  • A co do montażu, to bez wątpienia lepiej zlecić go specjaliście, który ma w tym doświadczenie. Gwarantuje to, że syfon zostanie prawidłowo założony i będzie działał bezproblemowo, bez żadnych przykrych niespodzianek. Niewłaściwie założony syfon to same kłopoty, które wcześniej czy później zaczną nam doskwierać, objawiając się nieprzyjemnym zapachem.
  • Trzeba też pamiętać o regularnym czyszczeniu syfonu, co minimalizuje ryzyko jego zatkania i powodowanych tym ewentualnych awarii. Najlepiej opróżnić go z zanieczyszczeń po każdym umyciu wanny. Znacząco to ułatwiają specjalne środki, na przykład granulki, które po wsypaniu do syfonu, zalewamy wrzątkiem. Po zakończonym czyszczeniu odpływ należy spłukać zimną wodą. Nie zapominajmy jednocześnie, że tego rodzaju środki czyszczące są bardzo żrące - zachowajmy więc ostrożność.

Syfon - jaki jest, każdy widzi. Wydaje się nieskomplikowany, ale to tylko pozory. Jak pokazaliśmy w powyższym artykule, trzeba przemyśleć kilka spraw, nim go kupimy. Weźmy te rady pod rozwagę.

pixel