Jak zaaranżować łazienkę w zgodzie z energią feng shui?

2022-04-15
Jak zaaranżować łazienkę w zgodzie z energią feng shui?

Gdzie w łazience należy zamontować miskę WC? Jaki kolor powinno mieć wnętrze? Zdecydować się na wannę prostokątną, czy owalną? Na wszystkie powyższe pytania pomoże odpowiedzieć filozofia feng shui o wielowiekowej tradycji i długiej historii. Na Dalekim Wschodzie ludzie od lat pozostają jej wierni i zgodnie z nią żyją, planują architekturę miast oraz aranżują wnętrza mieszkalne. Dobrze jest o niej pamiętać również podczas urządzania łazienki. O tym, że warto, postaram się przekonać Cię czytelniku w niniejszym wpisie.

Wiele z założeń filozofii feng shui nie różni się wcale od tego, czego większość z nas oczekuje po zaaranżowanych pomieszczeniach współcześnie. Powinny być schludne, czyste, funkcjonalne i dobrze doświetlone. Oczywiście są w niej również takie kwestie, które dla części zachodniego świata mogą być niezrozumiałe. Jednak trudno się nie zgodzić, że efekt, jaki można osiągnąć, podążając za jej zasadami, jest naprawdę imponujący.

Co to jest energia feng shui?

W dosłownym tłumaczeniu feng shui oznacza wiatr i wodę. Sam nurt wywodzi się z taoizmu, który jest tradycyjnym systemem filozoficzno-religijnym. Celem feng shui jest znalezienie równowagi pomiędzy żywiołami, co ma zapewnić w życiu harmonię. Zatem jest to zdecydowanie więcej niż położenie nacisku na estetykę wnętrza. Aranżując pomieszczenie zgodnie z feng shui, przykłada się szczególną uwagę do zdrowia domowników, ich dobrych relacji, sukcesu w życiu itd. Duże znaczenie ma tu osiągnięcie zgodności ze środowiskiem naturalnym i harmonii z otoczeniem.

Podstawą tej ideologii jest energia qi i zapewnienie jej odpowiedniego przepływu. Na to natomiast ogromny wpływ ma ustawienie wszystkich mebli oraz sprzętów znajdujących się w pomieszczeniu. Dlatego, jeżeli chcesz zastosować zasady feng shui w Twojej łazience, zmierzające ku temu prace powinieneś rozpocząć na etapie projektowania wnętrza. Pewne pomysły zgodne z tą ideologią można wdrożyć również na etapie jej urządzania.

Catido UNDER 80 UW Szafka podwieszana odporna na wilgoć

Najistotniejsze zasady feng shui w Twojej łazience

Bardzo ważną kwestią, która ma zapewnić równowagę we wnętrzu łazienki, jest dobór odpowiednich kolorów. Koniecznie muszą to być barwy nawiązujące do naturalnych kolorów ziemi. Dobrze sprawdzają się brązy, beże, pomarańcze, a także stonowane barwy zielone, na przykład kolor oliwkowy. Jednocześnie należy pamiętać, że łazienka często jest pomieszczeniem stosunkowo niedużym, a zgodnie z feng shui powinna być jasna i przestronna. Dlatego barwy nie mogą być zbyt ciemne.

W urządzaniu wnętrza warto unikać ostrych krawędzi. To dlatego, że w naturze linie proste spotykamy stosunkowo rzadko. Zdecydowanie częściej pojawiają się w niej miękkie, łagodne kształty, które kojarzą się z harmonią. Właśnie dlatego przy aranżacji łazienki warto rozważać wanny wolnostojące o delikatnie zaokrąglonych brzegach. Tym samym należy się kierować, wybierając meble i grzejniki łazienkowe.

Przy aranżacji wnętrza należy też zwrócić uwagę na ustawienie poszczególnych elementów wystroju względem siebie. Całe pomieszczenie należy podzielić na dwie strefy: brudną i czystą. W brudnej znajdzie się toaleta oraz bidet (jeśli inwestor planuje jego montaż), a w czystej lokalizuje się wannę, prysznic, umywalkę, meble łazienkowe oraz lustro. Szeroki wybór wyposażenia łazienki, takiego jak wanny wolnostojące, szafki z umywalką, grzejniki łazienkowe, miski WC, bidety oraz wiele innych oferuje salon łazienek Warszawa.

Ditra Schluter zestaw grzejnik łazienkowy podtynkowy Heat E Duo S WiFi

Dobry przepływ energii we wnętrzu

W aranżacji wnętrza zgodnie z feng shui najistotniejsze jest zapewnienie odpowiedniego przepływu energii. Dlatego w wystroju należy unikać sztucznych materiałów, które mogłyby go zakłócać. Jej odpowiedni przepływ będzie też zależał od zachowania odpowiednich odległości pomiędzy znajdującymi się we wnętrzu przedmiotami. Bardzo istotne jest zachowanie porządku i harmonii, dlatego dużą rolę odgrywają meble łazienkowe i szafki z umywalką. Zarówno jedne, jak i drugie pozwalają ograniczyć ilość drobiazgów stojących na zewnątrz, które mogłyby rozpraszać uwagę i zakłócać przepływ energii. Przy aranżacji zgodnie z feng shui warto zwrócić uwagę na to, by ilość odpływów była jak najmniejsza, a przy użytkowaniu wnętrza na to, by nie pozostawiać klapy od sedesu otwartej. Jedno i drugie mogłoby doprowadzić do odpływu dobrej energii, a tym samym ucieczki szczęścia i pieniędzy.

W feng shui bardzo ważne jest również światło oraz lustro. Najważniejsze jest światło naturalne. Jeśli go brakuje, należy zadbać o odpowiednio jasne oświetlenie sztuczne. Z kolei duże lustra pozwalają pozbyć się energetycznych zastojów, ale też powiększają optycznie wnętrza i sprawiają, że te stają się jaśniejsze. Lustro powinno być przymocowane do ściany na stałe i nie może od niej odstawać. Najlepiej, jeżeli będzie z nią zlicowane.

Szafka podwieszana 120 cm Catido 120AB2 odporna na wilgoć BLUM

Meble łazienkowe, lustra, oświetlenie, wybór kolorów i wzajemne usytuowanie łazienkowych sprzętów to wszystko ma w feng shui istotne znaczenie. Aranżując wnętrze zgodnie z tą ideologią, nie tylko zagwarantujesz jego harmonijny wygląd, ale – zgodnie z wierzeniami wywodzącymi się ze starożytnych Chin – zapewnisz domownikom zdrowie, szczęście i powodzenie.

pixel